7 Հոկտեմբեր 2013 - 08:33 AMT
Եգիպտոսում ոստիկանների և նախկին նախագահ Մոհամմեդ Մուրսիի կողմնակիցների միջև բախումների պատճառով, ըստ ճշտված տվյալների, առնվազն 51 մարդ է զոհվել, հայտնում է ВВС-ին: Ըստ Եգիպտոսի առողջապահության նախարարության տվյալների, վիրավորվել է շուրջ 240 մարդ: Եգիպտական ԱԳՆ-ն, իր հերթին, հայտնել է անկարգությունների 423 մասնակիցների ձերբակալության մասին:
Իրավապահների ու պաշտոնանկ նախագահի կողմնակիցների միջև բախումների մասին հաղորդագրություններ էին ստացվում հոկտեմբերի 6-ին Եգիպտոսի տարբեր շրջաններից: Սակայն առավել զանգվածային անկարգություններ տեղի ունեցան Կահիրեում, որտեղ Մուրսիի կողմնակիցների բազմահազարանոց ակցիաներ են տեղի ունեցել՝ նվիրված եգիպտա-իսրայելյան Դատաստանի օրվա պատերազմի 40-ամյակին:
Մուրսիի կողմնակիցների ու ոստիկանների բախումներ են տեղի ունեցել Կահիրեի տարբեր շրջաններում, սակայն չեն ազդել Դատաստանի օրվա 40-ամյակի տոնակատարությունների պաշտոնական ծրագրի վրա: Տոնական միջոցառումների շրջանակներում Կահիրեի մարզադաշտերից մեկում հանդիսավոր համերգ տեղի ունեցավ, որի հեռարձակումը ուղիղ եթերով վարում էր Եգիպտոսի հեռուստատեսությունը: Տոնական համերգին ի թիվս այլոց ներկա էր նաև Եգիպտոսի ՊՆ ղեկավար Աբդել Ֆաթթահ ալ Սիսին և երկրի ժամանակավոր նախագահ Ադլի Մանսուրը:
Ընթացիկ տարվա օգոստոսին, երբ զինվորականներիը ցրեցին Մուրսիի կողմնակիցների ճամբարները, Կահիրեում մի քանի հարյուր մարդ սպանվեց, երկրում արտակարգ իրավիճակ սահմանվեց, որը գործում է մինչ օրս:

В Египте в результате столкновений полицейских и сторонников экс-президента Мохаммеда Мурси погиб, по уточненным данным, как минимум 51 человек, сообщает ВВС. Ранения, по данным министерства здравоохранения Египта получили более 240 человек. Египетское МВД, в свою очередь, сообщило о 423 задержанных участниках беспорядков.
Сообщения о столкновениях между сотрудниками правоохранительных органов и сторонниками отстраненного от власти президента-исламиста поступали 6 октября из разных частей Египта. Однако наиболее массовые беспорядки произошли в Каире, где прошли многотысячные акции сторонников Мурси, приуроченные к празднованию 40-й годовщины египетско-израильской Войны Судного дня.
Столкновения полиции и сторонников Мурси, происходившие в разных районах Каира, не повлияли на программу официальных празднований 40-летия Войны Судного дня. В рамках праздничных мероприятий на одном из стадионов Каира был устроен торжественный концерт, трансляцию которого в прямом эфире вело гостелевидение Египта. На праздничном концерте, в числе прочих, присутствовал глава Минобороны Египта Абдель Фатах аль-Сиси и временный президент страны Адли Мансур.
В августе текущего года демонстрации исламистов переросли в массовое побоище с полицией в результате которого были убиты сотни людей. После этих событий большинство лидеров «Братьев-мусульман» попали за решетку, их активы были арестованы, а само движение запрещено.
После того как 14 августа в ходе разгона военными лагерей сторонников Мурси в Каире были убиты несколько сотен человек, в стране был введен режим чрезвычайного положения, действующий до настоящего времени.