Ժամկետային զինծառայության կրճատման մասին նոր օրենքի համաձայն Թուրքիայում կզորացրվեն 280 հազար զինծառայողներ, գրում է Sabah-ը:
Ակնկալվում է, որ մի քանի օրում երկրում կզորացրվի 40 հազար մարդ: Զինծառայողների մյուս մասը կզորացրվի փուլերով: Ավելի վաղ Թուրքիայի ԶՈւ Գլխավոր շտաբը հայտարարել էր պարտադիր ժամկետային զինծառայության ժամկետը 15 ամսից մինչև մեկ տարի կրճատելու մասին կառավարության հետ պայմանավորվածության հասնելու վերաբերյալ:
Ըստ Գլխավոր շտաբի հայտարարության, զինծառայության պարտադիր ժամկետը երկրի համալսարանականների համար կմնա անփոփոխ և կկազմի վեց ամիս:
Ավելի վաղ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտնել էր, որ կառավարությունը մտադիր է զինծառայության ժամկետը նվազեցնել մինչև 12 ամիս:
Թուրքիայի զինված ուժերը թվքանակով ՆԱՏՕ-ի երկրորդ բանակն են կազմում, այժմ իր շարքերում ունենալով 700 հազար զինծառայող՝ չհաշված ժանդարմերիան: Երկրում է գտնվում նաև Մերձավոր Արևելքում ՆԱՏՕ-ի ամենամեծ ռազմա-օդային ռազմակայանը՝ Ինջիրլիկը: Եվս մեկ ռազմակայան կա Իզմիրում, իսկ ընդհանուր առմամբ Թուրքիան 11 ռազմա-օդային ռազմակայան ունի: Ցամաքային զորքերը 5 օպերատիվ միավորում են կազմում՝ դաշտային բանակներ ու օպերատիվ խմբավորում Կիպրոսի թուրքական մասում:

В связи с принятием нового закона о сокращении срока военной службы в Турции будут демобилизованы 280 тысяч военнослужащих, пишет Sabah.
Ожидается, что в течение нескольких дней в стране будут демобилизованы 40 тысяч человек. Остальная часть военнослужащих будет демобилизована поэтапно.
Ранее Генштаб ВС Турции объявил о достижении договоренности с правительством относительно сокращения сроков обязательной воинской службы с 15 месяцев до одного года.Согласно заявлению Генштаба, обязательный срок воинской службы для поступивших в университеты страны останется без изменений и составит шесть месяцев. Ранее премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган сообщил о планах правительства по сокращению срока несения воинской службы до 12 месяцев.
Вооруженные силы Турции являются второй по величине армией НАТО и в настоящее время насчитывают более 700 тысяч человек, не включая жандармерию. Страна располагается также одной из крупнейших военно –воздушных баз НАТО на Ближнем Востоке – базой Инджирлик. Еще одна база находится в Измире, а всего у Турции 11 военно-воздушных баз. Сухопутныевойска В сведены в 5 оперативных объединений: полевые армии и оперативная группировка в турецкой части Кипра.