Թուրքիայի վարչապետն անդադար կրկնում է, որ «Կարթագենը պետք է կործանվի», այսինքն Ասադը պետք է հեռանա: Ինչպես հայտնում է Anadolu գործակալությունը, նա կրկին հայտարարել է, որ «վաղ թե ուշ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը կհեռանա պաշտոնից»: Այս պնդումը հարկ չկա հերքելու՝ վաղ թե ուշ բոլոր նախագահներն ու կառավարիչներն են հեռանում պաշտոնից, ներառյալ Էրդողանին: Ճիշտ է, իր ելույթում նա հավելել է, որ «չնայած հումանիտար ճգնաժամին Սիրիայում, Թուրքիայում կան ուժեր, որոնք սատարում են Ասադի ռեժիմին»: Էրդողանը հիանալի գիտի, որ Թուրքիայում մոտ 12 մլն ալևի է ապրում, որոնք, Ասադի հետ նույն կրոնը դավանելով, սատարում են Սիրիայի նախագահին: Եվ հազիվ թե կարիք կա, որ Թուրքիայի վարչապետը, գտնվելով ապակե սենյակում, քարեր նետի: Եթե ալևիները միանան քրդերին, ապա Թուրքիայի ապագան բավականին մռայլ է թվում և արդեն «ժողովրդավարացման ոչ մի փաթեթ» չի փրկի: Երկրի պատմությունը, որը նոյեմբերի 29-ին նշելու է իր 90-ամյակը, հարուստ է ցնցումներով և պարբերաբար ծագող քաղաքացիական պատերազմներով: Աթաթուրքի բարեփոխումից հետո սկսվեց Դերսիմի ջարդը, որին հաջորդեց՝ «հայկական հարցի վերջնական լուծումը»: Իսկ Էրդողանն ուզում է լուծել քրդական հարցը՝ իր կողմը քաշելով Սիրիայի ռեժիմից դժգոհ իսլամիստներին և, եթե ստացվի, քրդերին: Թեև վերջիններս չեն պատրաստվում կռվել Ասադի դեմ և հաստատ չեն օգնի Էրդողանին:
Ըստ Թուրքիայի Արտակարգ իրավիճակների կանխման ու հետևանքների վերացման վարչության պետ Ֆուադ Օքթայի, Թուրքիայում սիրիացի փախստականների քանակը հասնում է 300 հազարի: Ըստ նրա, մոտ 180 հազար մարդ է ապրում ճամբարներում, որոնք թուրքական կառավարությունը ստեղծել է սիրիացի փախստականների համար: Բացի այդ, մոտ 100 հազար փախստական է հիմնավորվել Թուրքիայի սահմանամերձ շրջաններում, որտեղ ապրում են ճամբարներից դուրս:
Թե ինչպես են սիրիացիներն ապրում թուրքական ճամբարներում, բազմիցս է գրվել՝ կեղտոտություն, հակասանիտարիա, դեղորայքի բացակայություն, երիտասարդների բռնի գործուղում ահաբեկիչների ճամբարներ: Մենք արդեն գրել ենք, որ Թուրքիան անցումային վայր է Սիրիա մեկնող իսլամիստների համար: Այս ամենը չի կարող չմտահոգել, և միանգամայն հավանական է, որ եթե Արդարության ու զարգացման կուսակցությունը ևս որոշ ժամանակ իշխանության գլուխ մնա, երկրում կսկսի տնօրինել «Այ Քայիդան» կամ դրան ենթակա խմբավորումները: Իսկ վատագույն տարբերակն է Թուրքիայի փլուզումն ու անկախ Քրդստանի ստեղծումը, ինչը շատ վատ կլինի ոչ միայն Հայաստանի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի համար:

7 Октябрь 2013 - 09:25 AMT
Премьер-министр Турции без устали повторяет, что «Карафаген должен быть разрушен», то есть Башар Асад должен уйти. Как передает агентство Anadolu, он опять заявил, что «рано или поздно президент Сирии Башар Асад покинет свой пост». С этим утверждением спорить не стоит – все президенты рано или поздно уходят, не исключая самого Эрдогана. Правда, в своем выступлении он добавил, что «несмотря на гуманитарный кризис в Сирии, в Турции есть силы, которые поддерживают режим Асада».Эрдоган прекрасно знает, что в Турции проживает около 12 миллионов алевитов, которые, будучи одного вероисповедания с Асадом, поддерживают сирийского президента. И не стоит премьеру Турции бросаться камнями, если живешь в стеклянной комнате. Если алевиты объединятся с курдами, то будущее Турции выглядит довольно мрачно и уже никакой «пакет по демократизации общества» не спасет. История страны, которая 29 ноября будет отмечать 90-летие, богата потрясениями и перманентной гражданской войной. После реформ Ататюрка началась резня в Дерсиме, а также «окончательное решение армянского вопроса». Эрдоган же хочет решить курдский вопрос, привлекая на свою сторону недовольных сирийским режимом исламистов и, если получится, курдов. Хотя последние не собираются воевать против Асада и уж точно помогать Эрдогану.
По словам главы турецкого Управления по предотвращению и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций (AFAD) Фуата Октая, что число сирийских беженцев, проживающих на территории Турции, приблизилось к 300 тысячам человек.
По его словам, свыше 181 тысячи человек проживает в лагерях, созданных турецким правительством для сирийских беженцев. Кроме того, более 100 тысяч беженцев обосновались в приграничных провинциях Турции, где проживают вне лагерей.
Как живут сирийцы в турецких лагерях, писали не раз: грязь, антисанитария, отсутствие медикаментов, насильная отправка молодежи в лагеря террористов. Мы уже писали, что Турция является также перевалочным пунктом для направляющихся в Сирию исламистов. Все это не может не настораживать и вполне вероятно, что если Партия справедливости и развития (АКР) останется у власти еще на некоторое время, в стране начнет хозяйничать «Аль-Кайеда» или подчиненные ей группировки. А более худший вариант – распад Турции и создание независимого Курдистана, что очень плохо для Армении, да и для всех стран региона.