7 Հոկտեմբեր 2013 - 11:11 AMT
Իշխող «Վրացական երազանքից» նախագահի թեկնածու Գեորգի Մարգվելաշվիլին հաղթանակի դեպքում մտադիր է շարունակել Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի անկախությունը չճանաչելու քաղաքականությունը, նա նաև կողմ է արտահայտվել Ռուսաստանի հետ «ռացիոնալ երկխոսությանը», հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
«Այն, որ միութենական մի հանրապետությունում երեք անկախ պետություն է ստեղծվում, անոմալիա է, որը չի ճանաչվել համաշխարհային հանրության կողմից: Մենք շարունակելու ենք չճանաչման քաղաքականությունը»,-հայտարարել է Մարգվելաշվիլին «Միր» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում: «Մենք այնպիսի Վրաստան կստեղծենք, որը հետաքրքիր կլինի ինչպես աբխազների, այնպես էլ՝ օսերի համար»: Մենք կստեղծենք Վրաստան, որտեղ ցանկացած ազգային, կրոնական ու այլ փոքրամասնություն կգտնի իր տունն ու ազատությունը»,-ասել է նա: Ըստ նրա, նա ռացիոնալ հարաբերություններ կկառուցի Ռուսաստանի հետ, սակայն «նման երկխոսություն սկսելը շատ դժվար է ու արագ պատասխաններ պետք չէ ակնկալել»:
Նախագահական ընտրությունները Վրաստանում տեղի կունենան հոկտեմբերի 27-ին: Նախագահ Սահակաշվիլիի աշխատակազմի պատվերով անցկացված հարցման մասնակիցների 43 տոկոսը սատարում է Մարգվելաշվիլիի թեկնածությանը: Նախագահի թեկնածուների թվում են նաև «Ժողովրդավարական շարժում՝ Միասնական Վրաստան»-ի առաջնորդ Նինո Բուրջանաձեն, ՄԱՇ ներկայացուցիչ Դավիթ Բաքրաձեն, ազատականներից՝ Շալվա Նաթելաշվիլին, Քրիստոնյա-դեմոկրատների առաջնորդ Գեորգի Թարգամաձեն:
Ռուսաստանը ճանաչեց Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի անկախությունը 2008 թվականի օգոստոսի վերջում՝ Ցխինվալի դեմ Վրաստանի ռազմական ագրեսիայից հետո: Ի պատասխան Թբիլիսին խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Մոսկվայի հետ ու երկու հանրապետությունները հայտարարեց գրավյալ տարածքներ:

Кандидат в президенты от правящей коалиции "Грузинская мечта" Георгий Маргвелашвили в случае своей победы на выборах намерен продолжать политику непризнания независимости Абхазии и Южной Осетии, он также высказался за выстраивание "рационального диалога" с Россией, передает РИА Новости.
"То, что в одной из союзных республик создаются три независимых государства, – это аномалия, и она не признана мировым сообществом. Мы будем упорно продолжать политику непризнания", – заявил Маргвелашвили в интервью телекомпании "МИР". "Мы будем создавать такую Грузию, которая будет интересна как для абхазов, так и для осетин. Мы будем создавать Грузию, где любые этнические, религиозные и другие меньшинства найдут свой дом и свободу", – добавил кандидат в президенты. По его словам, выстраивать отношения с Россией он намерен рациональным путем, однако "процесс прихода к такому рациональному диалогу очень труден и нельзя ожидать быстрых ответов".
Президентские выборы состоятся в Грузии 27 октября. По результатам опроса, проведенного по заказу администрации президента Грузии Михаила Саакашвили, кандидатуру Маргвелашвили на высший государственный пост поддерживают 43% респондентов. В числе претендентов на пост главы государства претендуют лидер движения «Демократическое движение – Единая Грузия» Нино Бурджанадзе, представитель ЕНД Давид Бакрадзе, Шалва Нателашвили от лейбористов, Георгий Таргамадзе (Христиано-демократическое движение).
Россия признала независимость Южной Осетии и другой бывшей грузинской автономии – Абхазии в конце августа 2008 года, после вооруженной агрессии Грузии против Цхинвала. В ответ Тбилиси разорвал дипломатические отношения с Москвой и объявил две закавказские республики оккупированными территориями.