7 Հոկտեմբեր 2013 - 11:35 AMT
Եվրոյի գոտու 17 երկրների տնտեսությունները, ըստ երրորդ՝ ամփոփիչ գնահատականի, ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակում նվազել են 0,6 տոկոսով տարեկան առումով, սակայն 0,3 տոկոսի աճ են ունեցել եռամսյակի կտրվածքով, ասվում է եվրոպական վիճակագրական «Եվրոստատ» գործակալության հաղորդագրության մեջ:
Երկրոդ գնահատականը ենթադրում է ՀՆԱ անկում 0,5 տոկոսով տարեկան կտրվածքով և 0,3 տոկոս աճ եռամսյակի առումով, հայտնում է «Փրայմ» գործակալությունը:
Եվրամիության համախառն ՀՆԱ-ն հաշվետու շրջանում աճել է նախորդ եռամսյակի համեմատ 0,3 տոկոսով և նվազել է 0,2 տոկոսով տարեկան կտրվածքով:
Երկրորդ եռամսյակում առավելագույն անկումն առաջին եռամյսակի համեմատ գրանցվել է Կիպրոսում՝ 1,8 տոկոս, Սլովենիայում և Իտալիայում՝ 0,3 տոկոս: Ամենից շատ աճել է Պորտուգալիայի ՀՆԱ-ն՝ 1,1 տոկոս, ինչպես նաև Գերմանիայի, Մալթայի ու Մեծ Բրիտանիայի՝ 0,7 տոկոս:
Հայաստանում տնտեսական աճի տեմպերը մինչև տարեվերջ կաճեն: Ըստ ՀՀ ԿԲ գնահատականի, դա պայմանավորված է արդյունաբերության ու գյուղատնտեսության ոլորտներում իրականացվող ծրագրերով, ինչպես նաև մեծածավալ ծրագրերով ճանապարհաշինության ոլորտում:
Այնուամենայնիվ, 2013 թ. առաջին կիսամյակում Հայաստանում գրանցվել է տնտեսական աճի դանդաղում նախատեսված ցուցանիշների համեմատ: Առաջին կիսամյակում տնտեսական աճը կազմել է 3,5 տոկոս նախատեսված 7,5 տոկոսի փոխարեն: Ընդ որում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2013 թ. հունվար-օգոստոսին աճել է 3,8 տոկոսով՝ 2012 թ. նույն շրջանի համեմատ:
Ըստ բյուջեի, ՀՆԱ աճը Հայաստանում 2013 թ. նախատեսված է 6,2 տոկոսի չափով, իսկ գնաճը՝ 4 տոկոսի (±1,5%):
Պետք է նշել, որ գնաճը Հայաստանում 2013 թ. հունվար-օգոստոսին 2012 թ. նույն ժամանակաշրջանի համեմատ կազմել է 3,5 տոկոս, այն դեպքում, երբ ըստ ԱՊՀ վիճակագրական կոմիտեի, ԱՊՀ երկրներում գնաճի միջին ցուցանիշը կազմել է 3,2 տոկոս: Գնաճի տեմպերով Հայաստանը զիջում է Բելառուսին (8,2 %) և Ռուսաստանին (4,5%): Նրանց հաջորդում են Ղազախստանը (3,1%), Տաջիկստանը (2,5 %), Թուրքմենստանը (1,7 %), Ղրղզստանը (1,1%), Մոլդովան (1,1%), Ուկրաինան (0,6 %), Ադրբեջանը (0,1%): Ուզբեկստանի գծով տվյալները չեն ներկայացվել:

7 Октябрь 2013 - 10:44 AMT
Экономика еврозоны демонстрирует спад, а вот темпы экономического роста Армении к концу года ускорятся
Экономика 17 стран еврозоны, согласно третьей (итоговой) оценке, уменьшилась во втором квартале текущего года на 0,6% в годовом исчислении, но увеличилась на 0,3% в квартальном, сообщается в пресс-релизе европейского статистического агентства Евростат.
Вторая оценка предполагала спад ВВП на 0,5% в годовом выражении и рост на 0,3% в квартальном, передает агентство ПРАЙМ.
Совокупный ВВП Евросоюза за отчетный период вырос сравнению с предыдущим кварталом на 0,3% и снизился на 0,2% в годовом выражении.
Наибольшее падение за второй квартал по сравнению с первым кварталом продемонстрировали экономики Кипра (1,8%), Словении и Италии – на 0,3%. Больше всего выросли ВВП Португалии (1,1%), а также Германии Литвы, Мальты и Великобритании – на 0,7%.
До конца года темпы экономического роста в Армении ускорятся. По оценке Центрального банка Армении, это обусловлено программами, реализуемыми в промышленной и сельскохозяйственной сферах, а также продолжением крупномасштабных программ в сфере дорожного строительства.
Тем не менее, в первом полугодии 2013 года в Армении зарегистрировано замедление темпов экономического роста по сравнению с запланированными показателями. Так, экономический рост по итогам первого полугодия составил 3,5%, против 7,5% по итогам первого квартала. При этом показатель экономической активности в январе-августе 2013 года вырос на 3,8% по сравнению с тем же периодом 2012 года.
Согласно бюджету, рост ВВП Армении на 2013 год запланирован в размере 6,2%, а инфляция на уровне 4% (±1,5%).
Надо отметить, что инфляция в Армении в январе-августе 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года составила 3,5%, притом, что, согласно данным Статкомитет СНГ, средний показатель инфляции в странах содружества составил 3,2%. По темпам инфляции Армения уступает Беларуси (8,2%) и России (4,5%). Затем следует Казахстан (3,1%), Таджикистан (2,5%), Туркменистан (1,7%), Кыргызстан (1,1%), Молдова (1,1%), Украина (0,6%), Азербайджан (0,1%). Данные по Узбекистану не представлены.