7 Հոկտեմբեր 2013 - 12:24 AMT
Եթե ԱՄՆ-ն հրաժարվի վճարել արտաքին պարտքը, դա ավերիչ հետևանքներ կունենա բոլոր ֆինանսական շուկաներում՝ Բրազիլիայից մինչև Ցյուրիխ, կկասեցնի 5 տրլն դոլարի վարկային մեխանիզմը, որը կախված է Ամերիկայի պարտատոմսերից, կնպաստի դոլարի անկմանն և տնտեսական դեպրեսիա կառաջացնի ամբողջ աշխարհում: Այդ մասին գրում է Bloomberg-ը, որը գործարար աշխարհումամենահեղինակավոր գործակալություններից է, ֆինանսական շուկայի մասնակիցների վրա հղումով:
Bloomberg-ը նշում է, որ ԱՄՆ հնարավոր դեֆոլտն աշխարհում մի շարք սնանկություններ կառաջացնի: Ֆինանսական շուկայում ԱՄՆ դեֆոլտը համեմատում են Lehman Brothers-ի սնանկացման հետ, որն ի հայտ բերեց ֆինանսական հատվածում առկա լուրջ թերությունները:
Մասնավորապես, ներդրումային բանկի սնանկացումը լրջորեն դանդաղեցրել է վարկավորման տեմպերը ՌԵՊՈ շուկայում, կազմակերպություններից շատերը հայտնաբերել են, որ բաժնետոմսերն այնքան հուսալի չեն, որքան կարծում էին: Ստեղծված իրավիճակը մտավախություն է առաջացրել ներդրողների շրջանում, որոնք սկսել են վաճառել բանկի բաժնետոմսերը՝ առաջացներով դրույքների անկում:
Նմանատիպ իրավիճակ են կանխատեսում նար ԱՄՆ դեֆոլտի պարագայում, գրում է գործակալությունը: Հետևանքների մասին կարելի է դատել ըստ կառավարության արժեքավոր պարտատոմսերի ծավալի, որոնք որպես գրավ են հանդես գալիս ՌԵՊՈ գործարքների դեպքում՝ մոտ 2,8 տրլն դոլար:
ԱՄՆ սահմաններից դուրս ԱՄՆ կառավարության պարտատոմսերի գների անկումը ամենամեծ վնասը կհասցնի Չինաստանին ու Ճապոնիային, որոնք իրենց բալանսներում ունեն 1,3 տրլն և 1,1 տրլն դոլարի ԱՄՆ պարտատոմսեր, հայտնում է Lenta.ru-ն:
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը զգուշացրել է, որ հոկտեմբերի 17-ին գերատեսչության հաշիվներին կմնա 30 մլրդ դոլար, այն դեպքում, երբ մեկ օրվա ծախսերը կազմում են 60 մլրդ դոլար: Մինչ այդ օրենսդիրները պետք է պայմանավորվեն արտաքին պարտքի շեմը բարձրացնելու մասին:

7 Октябрь 2013 - 11:43 AMT
Отказ США от выплаты внешнего долга приведет к разрушительным последствиям на финансовых рынках от Бразилии до Цюриха, остановит кредитный механизм на пять триллионов долларов, который зависит от гособлигаций Америки, обвалит доллар и ввергнет весь мир в экономическую депрессию. Об этом пишет Bloomberg, одно из самых авторитетных деловых агентств мира, со ссылкой на участников финансового рынка.
Bloomberg отмечает, что результатом дефолта США станет ряд банкротств по всему миру. Сейчас на финансовом рынке сравнивают предполагаемый дефолт Америки с банкротством Lehman Brothers, которое обнажило серьезные недостатки в финансовом секторе страны.
В частности, разорение инвестбанка серьезно замедлило темпы кредитования на рынке РЕПО — многие организации обнаружили, что залоги (акции) по сделкам не такие надежные, как они думали. Сложившаяся ситуация вселила страх в инвесторов, которые начали распродавать акции банков, спровоцировав лавинообразный обвал котировок.
Схожую ситуацию, только в гораздо большем объеме, предсказывают в случае дефолта США, пишет агентство. О последствиях можно судить по объему долговых ценных бумаг правительства, которые выступают в качестве залогов по сделкам РЕПО, — около 2,8 триллиона долларов.
За пределами США спад цен на облигации американского правительства нанесет самый большой ущерб Китаю и Японии, которые держат на своих балансах долговые бумаги США на 1,3 триллиона долларов и 1,1 триллиона долларов соответственно, передает Lenta.ru.
Министерство финансов США предупреждало, что к 17 октября на счетах ведомства останется 30 миллиардов долларов, тогда как затраты в день составляют 60 миллиардов долларов. К этому сроку законодателям необходимо договориться о повышении потолка госдолга.
В связи с приостановкой работы органов власти около 800 тысяч служащих отправились в вынужденный отпуск. В США высказываются разные предположения о том, каким может оказаться ущерб для экономики от простоя госучреждений. Компания IHS оценивает потери в 300 миллионов долларов в сутки. По оценке Белого дома, американская экономика будет терять десять миллиардов долларов в неделю.