8 Հոկտեմբեր 2013 - 06:38 AMT
100 դոլար արժողությամբ նորացված թղթադրամն այսօրվանից ԱՄՆ-ում շրջանառության մեջ դրվեց եռամյա հետաձգումից հետո, քանի որ տպագրության ժամանակ 1 մլրդ թղթադրամ խոտանի էր վերածվել:
Թղթադրամները լրացուցիչ պաշտպանություն ունեն, ներառյալ եռաչափ պաշտպանիչ կապույտ ժապավենը: Շրջելով թղթադրամը՝ հնարավոր է տեսնել, թե ինչպես են այնտեղ պատկերված զանգակները վերածվում 100 թվանշանի: Թղթադրամն ունի նաև լրացուցիչ պաշտպանիչ ժապավեն, ինչպես նաև միկրոդրոշմ: Իսկ թղթադրամի վրա պատկերված որոշ օբյեկտներ փոխում են գույնը շրջելիս՝ օրինակ, թանաքամանի մեջ ավելացված զանգակը փոխում է գույնը պղնձագույնից մինչև կանաչը և հակառակը: Անփոփոխ է մնացել Բենջամին Ֆրանկլինի դիմանկարը, որն ԱՄՆ հինմնադիր հայրերից է:
Բոլոր այդ նորամուծությունները բարձրացրել են թղթադրամի արժեքը 11-ից մինչև 14 ցենտ: Ինչպես նշվում է ՌԴԾ հաղորդագրությունում, մարդկանց ավելի հեշտ կդառնա ստուգել թղթադրամների իսկությունը, իսկ կեղծարարներին՝ ավելի դժվար կեղծել դրանք:
Թղթադրամները տպագրում է ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարության Փորագրության և մամուլի բյուրոն: Թղթադրամների դիզայնն առաջին անգամ ներկայացվել է դեռ 2010 թվականին, սակայն տեխնիկական խոտանի պատճառով դրանց թողարկումը հետաձգվել է: Ըստ ՌԴԾ-ի, ապրիլի 17-ին շրջանառության մեջ էր 1,18 տրլն դոլար, ընդ որում երկու երրորդը ԱՄՆ-ից դուրս: Վերջին 5 տարում շրջանառության մեջ գտնվող դոլարների քանակն ավելացել է 42 տոկոսով, վկայում են Financial Times-ի տվյալները:
Ինչպես գտնում են վերլուծաբանները, պահանջարկի աճը ևս մեկ ապացույց է, որ դոլարը պահպանում է աշխարհի գլխավոր ռեզերվային արժույթի իր կարգավիճակը: Ըստ փորձագետների, այդ կարգավիճակը ԱՄՆ-ին թույլ կտա տարեկան տնտեսել մոտ 29 մլրդ դոլար պետպարտքի սպասարկման համար, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Թղթադրամներն ենթադրվում էր շրջանառության մեջ դնել դեռ 2010 թվականի փետրվարին, սակայն հոկտեմբերի 1-ին ԱՄՆ ՌԴԾ-ն հայտարարեց, որ նոր թղթադրամների մոտ մեկ երրորդը խոտանվեց:
100-դոլարանոց թղթադրամներն ավելի շատ են կեղծվում, քանի որ լայնորեն տարածված են: Այժմ շրջանառության մեջ գտնվող թղթադրամների 0,01 տոկոսն ազատ շրջանառությունում է, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:

8 Октябрь 2013 - 05:02 AMT
Обновленная купюра номиналом в 100 долларов поступает в обращение в США после трехлетней задержки из-за брака при печати более 1 миллиарда купюр.
Банкноты получили дополнительную защиту, включая трехмерную защитную синюю ленту. Поворачивая купюру, можно будет увидеть, как изображенные на ней колокольчики меняются на цифру 100. При этом лента вплетена в бумагу, а не напечатана на ней.
Ассигнация также снабжена еще одной защитной нитью и дополнительными водяными знаками. Среди новшеств также микропечать. А некоторые объекты, изображенные на купюре, меняют цвета при наклоне: например, добавленный в чернильницу колокольчик переливается цветами от медного до зеленого и наоборот. Неизменным остался портрет Бенджамина Франклина, одного из отцов-основателей США.
Все эти нововведения повысили стоимость производства купюры с 11 до 14 центов. Как отмечается в сообщении ФРС, людям будет легче проверить подлинность новых банкнот, а фальшивомонетчикам будет сложнее их подделывать.
Купюры печатает Бюро гравирования и печати министерства финансов США, распространяются они через ФРС. Дизайн банкнот был впервые представлен еще в 2010 году, однако из-за технического сбоя печатного процесса их выпуск откладывался.
По данным ФРС, на 17 апреля в обращении находились наличные доллары на $1,18 трлн. При этом две трети ассигнаций находятся за пределами США. За последние 5 лет количество находящихся в обращении долларов увеличилось на 42%, свидетельствуют данные Financial Times.
Как считают аналитики, рост спроса на американскую валюту является еще одним доказательством того, что доллар сохраняет за собой статус главной резервной валюты мира. Этот статус, по оценкам экспертов, позволят США экономить до $29 млрд в год на обслуживании госдолга, передает interfax.
Банкноты предполагалось запустить еще в феврале 2010 года, но 1 октября того же года Федеральная резервная система США объявила о переносе ввода новых денег в обращение: около трети свежих купюр оказалось бракованными. При печати в ряде случаев появлялись складки, из-за которых на банкнотах возникали непропечатанные полосы.
Сообщалось, что ручная сортировка 1,1 миллиарда купюр займет не менее 20 лет, а специальных автоматических устройств для этого процесса не существует. По оценкам специалистов, даже при механизации процесса нужен год, чтобы "отделить зерна от плевел". Поскольку 100-долларовые купюры наиболее широко распространены, их чаще всего подделывают. Сейчас подделками являются менее 0,01% от общего объема американской валюты, находящейся в свободном обращении, передает РИА Новости.
Циркулирующие сейчас купюры были выпущены с 1990 по 1996 год. По оценкам экспертов, две трети из них находятся в обращении за пределами США, а крупнейший держатель наличных долларов за пределами Соединенных Штатов – Россия.