Սիրիացի ապստամբները սկսել են երկու ռազմավարական ռազմակայանների գրոհը երկրի հյուսիս-արևմուտքում: Ըստ Լոնդոնում տեղակայված Մարդու իրավունքների դիտարկման կենտրոնի, երկուշաբթի Համիդիա քաղաքի մոտ Իդլիբ գավառում և Հալեպի հարևանությամբ 14 մարդ է զոհվել:
Համիդիա քաղաքի մոտ ապստամբներին հաջողվել է գերեվարել սպայի և երեք զինվորների, նրանք չորս մարդ են կորցրել: Զորքերին հաջողվել է վերսկսել ավտոմոբիլային հաղորդակցությունը Հալեպը մայրաքաղաքի հետ կապող մայրուղում: Օգոստոսից ի վեր այդ կարևոր մայրուղին ապստամբները փակել են:
Անկախ Ռուսաստանի մտադրություններից, ԱՄՆ-ն ու մյուս պետությունները մտադիր են արդեն նոյեմբերին խորհրդաժողով գումարել, սիրիացի ապստամբները հայտարարում են, որ պայքարելու են մինչև վերջ:
Ընդդիմադիր Սիրիայի ազգային կոլիացիայի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ «Ժնև-2»-ի հաջող անցկացման համար հարակվոր է, որ խորհրդաժողովին մասնակցեն «երաշխավոր երկրների»՝ Սաուդյան Արաբիայի, Քաթարի, Թուրքիայի, Հորդանանի ներկայացուցիչները: Քանի դեռ նախապատրաստվում է խորհրդաժողովը, ՄԱԿ ու Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությունն աշխատում են Դամասկոսում: Երկուշաբթի ԱՄՆ-ն ու միջազգային հանրության մյուս ներկայացուցիչներն ողջունեցին սիրիական ռեժիմի ջանքերն, ուղղված թունավոր նյութերի պաշարների վերացմանը, հայտնում է euronews-ը:
Մոսկվան առաջարկել էր Դամասկոսին քիմիական զենքի հանդեպ միջազգային հսկողություն սահմանել, ինչին Սիրիան արդեն համաձայնվել է: Սեպտեմբերի 10-ին Սիրիայի ԱԳ նախարար Վալիդ Մուալլեմը ՌԴ Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նառիշկինի հետ հանդիպմանը հայտարարել էր, որ քիմիական զենքը միջազգային հսկողությանը հանձնելու վերաբերյալ Ռուսաստանի առաջարկը հավանության է արժանացել պաշտոնական Դամասկոսի կողմից: Մինչ այդ Սիրիական ընդդիմության ազգային կոալիցիան ռուսական առաջարկն անընդունելի քաղաքական քայլ էր համարել: ԱՄՆ-ն Ասադին մեղադրում է օգոստոսի 21-ին Դամասկոսի արվարձանում քիմիական հարձակման մեջ, որի հետևանքով ավելի քան 1400 մարդ զոհվեց: Սիրիական իշխանությունները կտրականապես հերքում են քիմիական զենքի կիրառումն ու հարձակման մեջ մեղադրում են ապստամբներին: ՄԱԿ ԱԽ-ն միաձայն հավանություն է տվել Սիրիայում քիմիական զենքի ոչնչացման վերաբերյալ բանաձևին: Բանաձևը բացառում է ուժի կիրառումը Սիրիայում և ընդհանրապես 7-րդ հոդվածի ցանկացած կիրառում: ՄԱԿ ԱԽ նիստին մասնակցել է նաև ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
ՄԱԿ մամլո ծառայությունը հայտնեց, որ հոկտեմբերի 6-ին սիրիացիները ոչնչացրեցին քիմիական զենքի արսենալի մի մասը, ասվում է նաև, որ գործընթացւ կշարունակվի առաջիկա օրերին:

Сирийские повстанцы начали штурм двух стратегических военных баз на северо-западе страны. По данным расположенного в Лондоне Центре наблюдения за соблюдением прав человека, в понедельник в боях близ города Хамидия провинции Идлиб и близ Алеппо погибли 14 человек.
Около Хамидии повстанцам удалось захватить в плен офицера и троих солдат, сами они потеряли четырех человек. Войскам удалось возобновить автомобильное сообщение по магистрали, соединяющей Алеппо со столицей. С августа эта важнейшая автотрасса была перерезана повстанцами.
Несмотря на намерения России, США и других стран организовать мирную конференцию по сирийскому регулированию уже в ноябре, сирийские повстанцы заявляют, что будут сражаться до последнего.
Представитель оппозиционной Сирийской национальной коалиции заявил, что для успешного проведения “Женевы-2” необходимо присутствие на конференции “стран-гарантов” таких как Саудовская Аравия, Катар, Турция, Объединенные арабские эмираты и Иордания. Пока идет подготовка к конференции, эксперты ООН и Организации по запрещению химического оружия работают в Дамаске. В понедельник США и другие представители международного сообщества приветствовали усилия сирийского режима по уничтожению арсенала отравляющих веществ, передает euronews.
Пресс-служба ООН сообщила, что сирийцы в воскресенье, 6 октября, уничтожили часть своего арсенала химоружия под руководством экспертов Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО). В сообщении также подчеркивается, что процесс уничтожения арсеналов будет продолжен в последующие дни. Гражданская война в Сирии продолжается уже 2 года. За это время, по данным ООН, погибло 150 тысяч человек, 2 миллиона стали беженцами, еще 4 миллиона – внутренне перемещенными лицами.