8 Հոկտեմբեր 2013 - 10:21 AMT
Բրազիլացի ուսուցիչների բողոքի ակցիան կրկին վերածվել է զանգվածային անկարգությունների և բախումների ոստիկանության հետ: Ցուցարարներին հանդարտեցնելու համար ոստիկանները նույնիսկ արցունքաբեր գազ են օգտագործել: Ինչպես հայտնում է «Ինտերֆաքսը», ուսուցիչները պահանջում են բարձրացնել աշխատավարձերը: Բողոքի ակցիային Ռիո դը Ժանեյրոյում մասնակցել է մոտ 10 հազար մարդ: Սկզբից ցույցը խաղաղ է եղել, հետո մթնշաղին մասնակիցներից ոմանք սկսել են ագրեսիվ պահել իրենց: Երբ ոստիկանության բաժանմունքի ուղղությամբ պայթուցիկով շշեր նետվեցին, ի պատասխան ոստիկանությունը ստիպված եղավ արցունքաբեր գազ կիրառել:
Սան Պաուլուում նմանատիպ ակցիան ավարտվեց ոստիկանության հետ բախումով: Ցուցարարները, քողարկելով դեմքերը, բանկերի մի քանի բաժանմունքներ են կողոպտել:
Հոկտեմբերի 2-ին Բրազիլիայի ուսուցիչները գրեթե ջախջախեցին Ռիո դը Ժանեյրոն: Ամեն ինչ սկսվեց խաղաղ ցույցից, որի մասնակիցները պահանջում էին բարձրացնել աշխատավարձերն ու բարելավել աշխատանքի պայմանները:
Սակայն շուտով ամբոխի տրամադրությունը փոխվեց՝ առաջին պլան դուրս եկան ագրեսիվ տրամադրված ակտիվիստները: Ցուցարարները սկսեցին ջարդել ցուցափեղկերը, կանգառներն ու բանկոմատները, հրկիզել այն ամենն, ինչ այրվում է: Ոստիկանությունը երկար ժամանակ չէր կարողանում իրավիճակը վերահսկել: Հանդարտեցնել ցուցարարներին հաջողվեց միայն արցունքաբեր գազի միջոցով: Բախումներից տուժել է առնվազն 15 մարդ:
Ուսուցիչներն արդեն երկրորդ ամիսն է գործադուլ են անում՝ նրանք պահանջում են բարձրացնել աշխատավարձերն ու բարելավել աշխատանքի պայմանները: Ինչպես ասում են իրենք ուսուցիչները, պաշտոնյաներն առաջարկում են զգալիորեն քիչ պահանջվածից, ուստի ցուցարարները որոշել են ուշադրություն գրավել և գրոհել շենքը:
2013 թվականի ամռանը Բրազիլիայում իրենց իրավունքներն էին պաշտպանում 2,5 մլն մարդ: Բրզաիլիայի կառավարությունը կատարեց նրանց գրեթե բոլոր պահանջները, օրինակ, չեղյալ հայտարարեց ուղեվարձի թանկացումը, ինչն էլ սկիզբ էր հանդիսացել բողոքի զանգվածային ակցիաների համար:

Акция протеста бразильских учителей обернулась массовыми беспорядками и столкновениями с полицией. Для усмирения демонстрантов полиции даже пришлось применить слезоточивый газ. Как сообщает "Интерфакс", педагоги требовали повышения зарплаты. В акции протеста в Рио-де-Жанейро участвовали около десяти тысяч человек. Поначалу демонстрация была мирной, однако с наступлением сумерек некоторые участники начали вести себя агрессивно. Когда в здания полицейских участков полетели бутылки с зажигательной смесью, стражи порядка были вынуждены применить в ответ слезоточивый газ.
Аналогичная акция в Сан-Паулу также закончилась столкновением с полицией. Демонстранты, закрыв лица капюшонами, ограбили несколько отделений банков.
2 октября учителя в течение суток громили Рио-де-Жанейро. Все началось с мирной демонстрации, однако в какой-то момент настроениями толпы завладели агрессивно настроенные активисты. Манифестанты начали разбивать витрины, автобусные остановки и банкоматы, поджигать все, что хорошо горит.
Полиция долго не могла взять ситуацию под контроль. Утихомирить демонстрантов удалось только с помощью слезоточивого газа. Сообщается, что в ходе стычек пострадали не менее 15 человек.
Местные преподаватели бастуют уже второй месяц – они требуют повысить зарплаты. Последняя акция протеста проходила как раз в те минуты, когда власти обсуждали возможное повышение. Как говорят сами учителя, чиновники предлагают заметно меньше, чем необходимо, поэтому демонстранты решили обратить на себя внимание и попытались взять здание штурмом.
Летом 2013 года в городах Бразилии свои права отстаивали 2.5 миллиона человек. Бразильское правительство выполнило почти все требования, выдвинутые демонстрантами, например, отменило подорожание проезда в общественном транспорте, что и послужило началом массовых акций протеста.