Թուրքիայում չեղյալ է հայտարարվել գրեթե 90 տարի գործող պետական հաստատություններում հիջաբ կրելու արգելքը: Նշվում է, որ որոշումը չի տարածվում բանակի ու դատարանների վրա: Որոշումը հրապարակվել է Թուրքիայի կառավարության պաշտոնական տեղեկագրում:
«Կանոնը, որը վերաբերում էր հագուստի ընտրությանն ու կենսակերպին, և հանդիսանում էր անհավասարության, խտրականության ու անարդարության աղբյուր մեր հանրության շրջանում, այժմ անցավ պատմության գիրկը»,-իր Twitter-ում գրել է երկրի փոխվարչապետ Բեքիր Բոզդաղը, հայտնում է Anadolu գործակալությունը:
Անցած շաբաթ վարչապետ Էրդողանը ներկայացրեց հասարակության ժողովրդավարացմանն ուղղված միջոցները, որոնք, ըստ նրա, կնպաստեն կայունությանը Թուրքիայում: Էրդողանը հայտարարել է, որ կխստացվեն պատիժներն այն հանցագործությունների համար, որոնք կատարվում են ազգային, կրոնական, սեքսուալ կողմնորոշման, քաղաքական համոզմունքների, հաշմանդամության, աշխարհայացքի հողի վրա: Նա հայտարարեց, որ կստեղծվի Խտրականության և այլատյացության դեմ պայքարի խորհուրդ:
Կթույլատրվի մահմեդական գլխաշորի կրումը պետական հաստատություններում: Հիջաբ կրելու արգելքը սահմանվել էր 1925 թվականին՝ օրենքների փաթեթով, որով արգելվեցին ամեն տիպի կրոնական խորհրդանիշները պետական հաստատություններում:

В Турции отменен действовавший почти 90 лет запрет на ношение хиджаба в государственных учреждениях. При этом указывается, что данное постановление не распространяется на армию и суды. Это постановление опубликовано в официальном бюллетене турецкого правительства.
«Правило, формально затрагивающее вопрос выбора одежды и стиля жизни, бывшее источником неравенства, несправедливости и дискриминации в нашем обществе, теперь стал историей», – написал в своем Twitter –аккаунте вице-премьер страны Бекир Боздаг, передает Anadolu.
Запрет на хиджаб был введен в первые годы республики, в 1925г. в «пакете», запрещающем всяческую религиозную символику в государственных учреждениях.
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган на прошлой неделе представил меры по демократизации общества, которые, по его мнению, укрепят стабильность Турции. Премьер-министр также сообщил о том, что в Устав об одежде для госслужащих будут внесены поправки. В частности, будет разрешено ношение мусульманского головного убора работниками госучреждений.