9 Հոկտեմբեր 2013 - 08:36 AMT
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ասել է, որ պատրաստ է հանրապետականների հետ քննարկել երկրի բյուջեում ուղղումների կատարման ցանկացած հնարավորություն, սակայն ոչ շուտ, քան վերջիններս կդադարեն իրենց գործողություններով վտանգել երկրի տնտեսությունը:
Հանրապետականների պահվածքը, որոնք օգտագործում են ԱՄՆ կառավարության պարտքի վճարման ժամկետը որպես քաղաքական պայքարի միջոց, Օբաման համեմատել է դրամաշորթության հետ: Հանրապետականների առաջնորդները կրկին կոչ են արել նախագահին բանակցություններ սկսել:
Անցած շաբաթ ԱՄՆ կառավարությունը ստիպված էր զգալիորեն կրճատել իր բաժանմունքների գործունեությունը և փակել մի շարք պետհաստատություններ, այն բանից հետո, երբ Կոնգրեսը հրաժարվեց հաստատել Ներկայացուցիչների պալատի ընդունած բյուջեն: Օբաման հայտարարել է, որ արդեն բանակցել է Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակի հետ, հանրապետական Ջոն Բեյների հետ և «ուրախ է խոսել նրանց և այլ հանրապետականների հետ ինչի մասին ասես»:
Սակայն Օբաման նշեց, որ ցանկացած բանակցություններ չպտեք է տնտեսական քաոսի սպառնալիքի առջև կանգնեցնեն ԱՄՆ ժողովրդին: Նա նաև զգուշացրել է հնարավոր տնտեսական հետևանքների մասին, եթե երկիրը չկատարի իր ֆինանսական պարտավորությունները, եթե Կոնգրեսը չպայմանավորվի պետպարտքի վերին շեմի բարձրացման մասին, որի վերջնաժամկետը հոկտեմբերի 17 է:
Սակայն պարտքի լիմիտի գերազանցումը կխախտի շուկաների աշխատանքը, կխարխլի միջազգային վստահությունն ԱՄՆ հանդեպ, կավելացնի դեֆիցիտն ու արտաքին պետպարտքը և «խորը ռեցեսիայի ռիսկ» կառաջացնի, գրում է ВВС-ին: Հանրապետականները, որոնք մեծամասնություն են կազմում Ներկայացուցիչների պալատում, փորձում են ստիպել Օբամային ու ժողովրդավարներին զիջումների գնալ՝ կառավարական ծախսերի ֆինանսավորման վերսկսմանն ու պետպարտքի վերին շեմի բարձրացմանն ի պատասխան: Առաջին հերթին հանրապետականներն ուզում են, որ չեղյալ հայտարարվի կամ կրճատվի առողջապահության ոլորտի բարեփոխման ֆինանսավորումը, որը ձեռնարկել է Օբաման: Օբաման ու ժողովրդավարները հրաժարվում են՝ նշելով, որ բարեփոխումների մասին օրենքն ընդունվել է 2010 թ., հաստատվել է Գերագույն դատարանի կողմից և եղել է 2012 թ. ընտրարշավի կենտրոնական հարցերից մեկը:
Վերջին 17 տարում առաջին անգամ ԱՄՆ դաշնային կառավարության գործունեության մասնակի դադարեցման պատճառը բյուջետային ֆինանսավորման դադարեցումն է նոր ֆինանսական տարում, որը սկսվել է հոկտեմբերի 1-ին: Բյուջեի մասին վեճերը Սպիտակ տան ու Կոնգրեսի միջև փակուղի են մտել, հիմնականում երկրում բուժծառայության նոր համակարգի շուրջ տարաձայնությունների պատճառով:
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը զգուշացրել է, որ հոկտեմբերի 17-ին գերատեսչության հաշվիների վրա կմնա 30 մլրդ դոլար, այն դեպքում, երբ ամենօրյա ծախսերը կազմում են 60 մլրդ դոլար: Մինչ այդ ժամկետը օրենսդիրները պետք է պայմանավորվեն պետպարտքի շեմի բարձրացման մասին:

9 Октябрь 2013 - 07:01 AMT
Президент США Барак Обама сказал, что готов обсудить с республиканцами возможность внесения поправок в бюджет страны, но не раньше, чем те перестанут своими действиями ставить экономику страны под угрозу.
Поведение республиканцев, использующих надвигающийся срок выплаты задолженности правительства США в качестве инструмента политической борьбы, Обама сравнил с вымогательством. Лидеры республиканцев вновь призвали президента начать переговоры.
На прошлой неделе правительство США было вынуждено существенно свернуть деятельность своих подразделений и закрыть ряд госучреждений, после того как конгресс отказался утвердить бюджет, принятый Палатой представителей. Обама заявил, что уже провел переговоры со спикером палаты представителей, республиканцем Джоном Бейнером, и "рад говорить с ним и другими республиканцами о чем угодно".
Однако Обама подчеркнул, что любые переговоры об остановке работы правительства или о надвигающемся дефолте не должны подвергать американский народ угрозе экономического хаоса. Он также предупредил о возможных экономических последствиях в случае невыполнения страной своих финансовых обязательств, если конгресс не договорится о повышении максимальной суммы государственного долга, предел которого будет достигнут 17 октября.
Превышение лимита задолженности нарушит работу рынков, подорвет международное доверие к Америке, увеличит дефицит и внешний долг страны и создаст "существенный риск очень глубокой рецессии", пишет ВВС.
Республиканцы, под контролем которых находится палата представителей, пытаются вынудить Обаму и демократов пойти на уступки в обмен на возобновление финансирования правительственных расходов и повышение потолка государственного долга. В первую очередь, республиканцы добиваются отмены, отсрочки или сокращения финансирования обширной реформы системы здравоохранения, начатой Бараком Обамой. Обама и демократы отказываются, отмечая, что закон о реформе был принят в 2010 году, утвержден Верховным судом и являлся одним из центральных вопросов в ходе президентских выборов 2012 года, которые Обама уверенно выиграл.
В США высказываются разные предположения о том, каким может оказаться ущерб для экономики от простоя госучреждений. Компания IHS оценивает потери в 300 миллионов долларов в сутки. По оценке Белого дома, американская экономика будет терять десять миллиардов долларов в неделю.