Թուրքական Չիզրե գավառի բնակիչ քրդերը բողոքներով ու պայթուցիկ ռումբերով եմ պատասխանել Թուրքիայի կառավարության հռչակած ժողովրդավարական բարեփոխումներին: Տուժածների մասին տվյալներ չեն ստացվել:
Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) ակտիվիստները հայտարարել են, որ ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների ընդլայնման առաջարկած միջոցներն անբավարար են: Ըստ նրանց, կառավարությունը մտադիր չէ լուրջ օրենսդրական ու սահմանադրական փոփոխություններ կատարել, որոնք կարող ազդել քրդական խնդրի լուծման ընթացքի վրա: Բացի այդ, ՔԱԿ-ը պահանջում է մեղմացնել կուսակցության առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանի կալանքի պայմանները և նշում է, որ խաղաղ գործընթացի հնարավոր ձախողման համար այժմ պատասխանատու է Անկարան, հայտնում է euronews-ը:
1999 թվականի փետրվարի 15-ին Օջալանին առևանգեցին ԱՄՆ հատուկ ծառայությունները, Իսրայելի հատուկ ծառայությունների օգնությամբ Քենիայում, և փոխանցվեց Թուրքիայի հատուկ ծառայություններին ու կալանավորվեց Իմրալի կղզում գտնվող թուրքական բանտում: Օջալանը դատապարտվեց մահապատժի, որն ավելի ուշ համաշխարհային հանրության ճնշման ներքո փոխարինվեց ցմահ բանտարկության:
Անցած շաբաթ վարչապետ Էրդողանը ներկայացրեց հասարակության ժողովրդավարացմանն ուղղված միջոցները, որոնք, ըստ նրա, կնպաստեն կայունությանը Թուրքիայում: Էրդողանը հայտարարել է, որ կխստացվեն պատիժներն այն հանցագործությունների համար, որոնք կատարվում են ազգային, կրոնական, սեքսուալ կողմնորոշման, քաղաքական համոզմունքների, հաշմանդամության, աշխարհայացքի հողի վրա: Նա հայտարարեց, որ կստեղծվի Խտրականության և այլատյացության դեմ պայքարի խորհուրդ:
Կթույլատրվի մահմեդական գլխաշորի կրումը պետական հաստատություններում: Հիջաբ կրելու արգելքը սահմանվել էր 1925 թվականին՝ օրենքների փաթեթով, որով արգելվեցին ամեն տիպի կրոնական խորհրդանիշները պետական հաստատություններում: Ազգությամբ քրդերը կազմում են Թուրքիայի բնակչության զգալի մասը՝ մոտ 18 տոկոսը, թեև ըստ պաշտոնական վիճակագրության, քրդական բնակչությունը կազմում է Թուրքիայի բնակչության 15,7 տոկոսը: Ի տարբերություն թուրքերի, քրդերը խոսում են հնդեվրոպական լեզվով: Քրդերն ապրում են Թուրքիայի ողջ տարածքում, սակայն մեծ մասը կենտրոնացած է արևելքում ու հարավ-արևելքում: Թուրքիայի ղեկավարության քաղաքականությունը քրդերի հանդեպ միջազգային քննադատության առարկա է:
1984 թվականի օգոստոսին Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությունը պատերազմ հայտարարեց Թուրքիայի պաշտոնական իշխանություններին, որը շարունակվում է մինչ օրս: Մինչ 1999 թվականը ՔԱԿ-ը հանդես է եկել ամենածայրահեղական պահանջով՝ հռչակել միասնական ու անկախ Քրդստան, որը կմիավորի քրդական տարածքները, որոնք այժմ Թուրքիայի, Իրանի, Իրաքի ու Սիրիայի պետական սահմաններում են:
1999 թվականին ՔԱԿ-ը պահանջներ առաջ քաշեց, որոնք մոտ են ու հասկանալի քուրդ բնակչությանը՝ ինքնավարության տրամադրում, ազգային ինքնատիպության պահպանություն, քրդերի իրավունքների հավասարեցում թուրքերի հետ, ազգային դպրոցների բացում, քրդերենով հեռուստա- և ռադիոհեռարձակում:
Այժմ քրդական հարցը առանցքային է Թուրքիայի հետագա եվրաինտեգրման համար: Եվրոպան պահանջում է ավելի մեծ ինքնավարություն քրդերի համար, ինչպես նաև իրավունքների պահպանում ըստ եվրոպական չափանիշների:
2011 հուլիսի 17-ին քրդական ոչ կառավարական կազմակերպությունների «Ժողովրդավարական հասարակության կոնգրես» միությունը հայտարարեց Թուրքիայի կազմում քրդական ինքնավարության ստեղծման մասին՝ Դիարբեքիր մայրաքաղաքով:

9 Октябрь 2013 - 07:43 AMT
Протестами и зажигательными бомбами ответили курды, жители провинции Чизре, на объявленные правительством Турции демократические реформы. О пострадавших информации не поступало.
Активисты Рабочей Партии Курдистана (РКК) заявили, что предложенные меры по расширению прав нацменьшинств недостаточны. По их мнению, правительство не намерено вносить серьезные законодательные и конституционные изменения, которые были бы способны повлиять на процесс решения курдской проблемы.
Кроме того, РКК требует смягчить условия содержания лидера партии Абдуллы Оджалана и подчеркивает, что за возможный срыв мирного процесса сейчас несет ответственность Анкара, передает euronews.
15 февраля 1999 года Оджалан был похищен спецслужбами США, с помощью спецслужб Израиля в Кении, передан спецслужбам Турции и помещен в турецкую тюрьму на острове Имралы в Мраморном море. Осужден на смертную казнь, которая позднее под давлением мирового сообщества была заменена на пожизненное заключение.
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган на прошлой неделе представил меры по демократизации общества, которые, по его мнению, укрепят стабильность Турции. Он заявил об ужесточении мер наказания преступлений, совершаемых из-за языка, нации, расы, сексуальной ориентации, инвалидности, политических убеждений, мировоззрения, религии или конфессии людей. В этих рамках, заявил Эрдоган, будет создан Совет по борьбе с дискриминацией и ксенофобией.
Помимо того, премьер-министр обратил внимание на следующие реформы: уважение образа жизни будет защищено Уголовным кодексом Турции. Будет продлен срок проведения собраний, демонстраций и шествий. Будет отменено обязательное присутствие на демонстрациях уполномоченного правительством комиссара. В школах будет разрешено обучение на разных языках и диалектах. Будет разрешено использование букв, не имеющихся в современном турецком алфавите. Личные данные граждан будут находиться под защитой закона. Личные данные людей не смогут использовать не имеющие к ним отношения лица.
Этнические курды составляют существенную часть населения в Турции — порядка 18 %, хотя по официальной информации турецкого национального совета курдское население составляет 15,7% от всего населения Турции. В отличие от турок, курды говорят на индоевропейском языке. Курды живут на территории всей Турции, но большинство живет на востоке и юго-востоке страны. Политика руководства Турции в отношении граждан курдской этнической принадлежности была частым предметом международной критики.
В августе 1984 года Рабочая партия Курдистана (РКК) объявила войну официальным властям Турции, которая продолжается и сегодня. До 1999 года РПК выступала с самым радикальным требованием — провозглашение единого и независимого Курдистана, объединяющего курдские территории, ныне входящие в государственные границы Турции, Ирана, Ирака и Сирии.
С 1999 года РПК выдвинула требования, близкие и понятные основной массе курдского населения, а именно: предоставление автономии, сохранение национальной самобытности, практическое уравнивание курдов в правах с турками, открытие национальных школ и введение теле- и радиовещания на курдском языке. За время конфликта погибло около 40 тысяч человек.
В настоящее время курдский вопрос является одним из ключевых при обсуждении дальнейшей евроинтеграции Турции. Европа требует большей регионализации и автономизации курдов, а также соблюдения их прав в соответствии с европейскими стандартами.
17 июля 2011 союз курдских неправительственных организаций «Конгресс демократического общества» объявил о создании курдской автономии в составе Турции со столицей в Диарбакыре.