9 Հոկտեմբեր 2013 - 10:01 AMT
The Financial Times. Shutdown-ը պատիժ է ԱՄՆ քաղաքական գործիչների անհոգության ու անպատժելիության համար
Հանրապետականներն ու ժողովրդավարներն այժմ նման են «Մեծն Գեթսբիի» Թոմին ու Դեյզիին, պնդում է The Financial Times-ի մեկնաբան Գիդեոն Ռահմանը՝ մեկնաբանելով բյուջետային ճգնաժամն ԱՄՆ-ում: «Նրանք նման են ամուսինների, որոնք վիճում են, սակայն նրանց վիճաբանությունից ավելի շուտ տուժում են պատահական անմեղ մարդիկ, քան իրենք: Կարծես, ԱՄՆ քաղաքական գործիչները վստահ են, որ նրանց տերության հարստությունն ու հզորությունը թույլ է տալիս իրենց անպատիժ անհոգություն դրսևորել, որը շատ շուտ կպատժվեր մի թույլ ու փոքր երկրում»,- ասվում է հոդվածում: Եվ իրոք, նախորդ «շաթդաունները» Վաշինգտոնի համար ոչ մի հետևանք չունեցան:
Արտերկրում ԱՄՆ ընթացիկ բյուջետային ճգնաժամը տարբեր է ընկալվում: Շատերը գիտակցում են, որ աշխարհը կարող է շատ տուժել Վաշինգտոնի այդ քմահաճույքից: Նրանք, ում նյարդայնացնում է ԱՄՆ առաջատարի դիրքը, չարախնդում են: Չինաստանը հիացած է՝ ԱԽՏՀ գագաթնաժողովում ԱՄՆ-ն չկարողացավ հաստատել առաջատարի իր դիրքը Ասիայում, քանի որ Օբաման չմասնակցեց գագաթնաժողովին: Իսկ Պուտինը «որոշակի հաճույք կստանա, երբ բոլոր շուկաները տեղեկացնեն ամերիկացիներին նրանց ոչ բավարար բացառիկության մասին», կարծում է Ռահմանը:
ԱՄՆ-ն գլոբալ տնտեսության համար այնքան կարևոր է, որ մնացած աշխարհին ձեռնտու է անտեսել Վաշինգտոնի ցնորքները, գրում է The Financial Times-ի մեկնաբանը
Սակայն հեղինակը զգուշացնում է. «Խելամիտ չէ կրկին ու կրկին «ռուսական ռուլետկա» խաղալ: Միանգամայն հնարավոր է, որ այս անգամ Կոնգրեսն, այնուամենայնիվ, այնտեղ փամփուշտ կհայտնաբերի», հայտնում է Inopressa.ru-ն:
Վերջին 17 տարում առաջին անգամ ԱՄՆ դաշնային կառավարության գործունեության մասնակի դադարեցման պատճառը նոր ֆինանսական տարում բյուջետային ֆինանսավորման դադարեցումն է, որը սկսվել է հոկտեմբերի 1-ին: Սպիտակ տան ու Կոնգրեսի միջև բյուջեի մասին վեճերը փակուղի են մտել, հիմնականում երկրում բուժծառայության նոր համակարգի շուրջ տարաձայնությունների պատճառով:
Պետծառայությունների shutdown-ը (անջատումը) սկսվել է հոկտեմբերի լույս 1-ի գիշերը: Տարաձայնությունների կարգավորման վերջնաժամկետը հոկտեմբերի 17-ն է, երբ ԱՄՆ պետպարտքը կհասնի Կոնգրեսի հաստատած վերին շեմին: Եթե այդ վերին շեմը չավելացվի, ԱՄՆ կառավարությունը չի կարողանա վճարել պարտքերն և ստիպված կլինի սնանկ հայտարարել իրեն:
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը զգուշացրել է, որ հոկտեմբերի 17-ին գերատեսչության հաշվիների վրա կմնա 30 մլրդ դոլար, այն դեպքում, երբ ամենօրյա ծախսերը կազմում են 60 մլրդ դոլար: Մինչ այդ ժամկետը օրենսդիրները պետք է պայմանավորվեն պետպարտքի շեմի բարձրացման մասին:
«Մեծն Գեթսբին» հանրահայտ ամերիկացի գրող Ֆրենսիս Սքոթ Ֆիցջերալդի հայտնի վեպն է, որը լույս է տեսել 1925 թվականի ապրիլի 10-ին և ամերիկյան գրականությունում համարվում է «ջազի ժամանակաշրջանի»-ն հատուկ ստեղծագործություն: Ի տարբերություն սկզբնական շրջանի ստեղծագործությունների` հեղինակը զգուշորեն և մանրակրկիտ խմբագրում էր «Մեծն Գեթսբին», քանի որ հավատում էր՝ վեպը կարող է իրեն ճանաչում բերել: Ջեյ Գեթսբիի օրինակով հեղինակին հաջողվեց յուրահատուկ ներդաշնակությամբ պատկերել երազանքի ձգտումն և դրա անխուսափելի անկումը: Գրքում չկան ամբողջությամբ լավ կամ վատ հերոսներ, չկա սպիտակ և սև, ինչպես դա չկա կյանքում: 1998թ. «Մոդեռն Լայբրըրի» (“Modern Library”) հրատարակչությունը նրան շնորհում է 2-րդ տեղ 20-րդ դարի լավագույն 100 վեպերի ցուցակում:

Республиканцы и демократы сейчас похожи на Тома и Дэзи из "Великого Гэтсби", утверждает обозреватель The Financial Times Гидеон Рахман, комментируя бюджетный кризис в США. "Они – как супруги, которые ссорятся, но от их ссор страдают скорее безвинные случайные люди, чем они сами. Похоже, американские политики уверены, что богатство и могущество их державы позволяют им безнаказанно проявлять беспечность, которая была бы очень быстро наказана в более слабой и бедной стране", – говорится в статье. И действительно, предыдущие "шатдауны" сходили Вашингтону с рук.
За рубежом текущий бюджетный кризис в США воспринимается по-разному. Многие сознают, что мир может сильно пострадать из-за блажи Вашингтона. Те, кого раздражает лидерство США, злорадствуют. Китай в восторге: на саммите АТЭС США не смогли утвердить свою ведущую роль в Азии, так как Обама не приехал. А Путин "испытает определенное удовольствие, если рынки все-таки известят американцев об их недостаточной исключительности", полагает Рахман.
США так важны для глобальной экономики, что остальному миру выгодно игнорировать безрассудства Вашингтона.
Но автор предостерегает: "Неразумно играть в "русскую рулетку" вновь и вновь. Вполне возможно, что на сей раз Конгресс повернет барабан – и обнаружит, что в нем все-таки есть пуля". Если до 17 октября компромисс не будет достигнут, внезапный переход к сбалансированному бюджету станет для США чем-то типа "принудительных мер жесткой экономии", передает Inopressa.ru.
С 1 октября порядка 800 тысяч из примерно 2,1 миллиона служащих федеральных министерств и ведомств США ушли в неоплачиваемые отпуска. "Отдыхают" около 70 процентов сотрудников спецслужб, в том числе ФБР и ЦРУ. По закону они не имеют права пользоваться оборудованием в своих офисах, если из бюджета не выделены средства на оплату их труда.
«Великий Гэтсби» — роман американского писателя Фрэнсиса Скотта Фицджеральда. Роман вышел в свет 10 апреля 1925 года и является в американской литературе типичным представителем так называемого «Века Джаза». В своем произведении Восхищаясь богатыми и их очарованием, Фицджеральд в то же время порицает неограниченный материализм и отсутствие морали Америки того времени. Роман был закончен и опубликован Фицджеральдом в Париже, где он в то время проживал во время своего путешествия по Европе. Во времена Великой депрессии и Второй мировой войны он был забыт и появился снова лишь в пятидесятые годы, когда уже приобрел популярность. В 1998 году роман был отмечен под № 2 в списке 100 лучших англоязычных романов XX века по версии издательства Modern Library.