9 Հոկտեմբեր 2013 - 10:45 AMT
Deutsche Welle. Ընտրություններն Ադրբեջանում կարող էին համեմատաբար ժողովրդավարական լինել, բայց հաստատ ոչ այս անգամ
«Երկրում, որի օգնությամբ Եվրամիությունը հուսով է նվազեցնել իր էներգետիկ կախվածությունը Ռուսաստանից, ընտրություններ են: Նավթով ու գազով հարուստ Ադրբեջանը հոկտեմբերի 9-ին նոր նախագահ է ընտրում: Հավանաբար, դա կլինի գործող նախագահ Իլհամ Ալիևը: Հասարակական կարծիքի հարցումները նրան շռնդալից հաղթանակ են կանխատեսում 9 մրցակիցների հանդեպ՝ ձայների մինչև 90 տոկոսով»,- գրում է Deutsche Welle-ն:
Եվ թեկուզ, գրում է պարբերականը, Ադրբեջանի ԿԸՀ ղեկավարը խոսում էր «ժողովրդավարական ընտրությունների» մասին, արևմտյան քաղաքագետները, օրինակ՝ Ուվե Հայբախը, համամիտ չեն: Ընտրություններն Ադրբեջանում կարող էին «համեմատաբար ժողովրդավարական ու ազատ լինել»,- ենթադրել է Բեռլինի «Գիտությունը և քաղաքականությունը» հիմնադրամի փորձագետը: Ըստ նրա, ադրբեջանցիների մեծ մասը սատարում է Ալիևին, իսկ ուժեղ մրցակիցներ ընդդիմադիրների թվում նա չունի:
Սակայն, ըստ գերմանացի փորձագետների, այս անգամ ընտրություններն Ադրբեջանում ժողովրդավարական չեն լինի: Դրանք ուղեկցվում են «նախագահի գերիշխանական դիրքով ԶԼՄ-ներում, կոշտ գործողություններով ընդդիմադիրների դեմ, ժողովների անցկացման ազատության սահմանափակումներով»:
«Չափազանց լավատեսական է» համարում հայտարարություններն Ադրբեջանում ժողովրդավարական ընտրությունների մասին նաև Կագան Ատիլգանը, որը Ադենաուերի անվան գերմանական հիմնադրամի «Քաղաքական երկխոսությունը Հարավային Կովկասում» ծրագրի ղեկավարն է: Ադիլգանը դրա պատճառը համարում է թեկնածուների անհավասար հնարավորությունները:
Ամեն ինչ վկայում է, որ հետխորհրդային տարածքում առաջին ու միակ քաղաքական դինաստիայի կառավարումը կշարունակվի ևս 5 տարի, նշում է Deutsche Welle-ն:
Ինչպես արդեն հայտնի է, Ադրբեջանում ընթացող նախագահական ընտրություններից մեկ օր առաջ սոցցանցերում տեղեկություններ հայտնվեցին քվեարկության արդյունքների մասին: Այդ մասին գրում է լրագրող Մովսուն Հաջիևը «Էխո Մոսկվի»-ի բլոգում:
Ըստ աղբյուրի, ընտրությունների արդյունքները՝ տոկոսի մեկ հարյուրերորդի ճշգրտությամբ, նշված էին IPhone-ի ու Android-ի համար նախատեսված հատուկ հավելվածներում, որոնք մշակել է «Happy Baku» ընկերությունը (ասվում է, որ մշակմանը մասնակցել է նաև Ադրբեջանի ԿԸՀ-ն):
Հոկտեմբերի 8-ին ակտիվացված հավելվածներում տեղեկություններ էին պարունակվում այն մասին, որ գործող նախագահ Իլհամ Ալիևի օգտին քվեարկել է ընտրողների 72,76 տոկոսը, միավորված ընդդիմության թեկնածու Ջամիլ Հասանլիի օգտին՝ 7,4 տոկոսը: Ըստ լրագրողների, տվյալների հրապարակումը տեղի է ունեցել «տեխնիկական սխալի» պատճառով:

“В стране, благодаря которой Европейский Союз надеется уменьшить свою энергетическую зависимость от России, проходят выборы. Богатый нефтью и газом Азербайджан в среду, 9 октября, избирает нового президента. Похоже, им останется нынешний глава государства Ильхам Алиев. Опросы общественного мнения предрекают ему оглушительную победу над девятью соперниками – до 90 процентов голосов”, – пишет Deutsche Welle.
И хотя, отмечает издание, глава Центральной избирательной комиссии Азербайджана говорил о "демократических выборах", западные политологи, такие как Уве Хальбах, возражают. Президентские выборы в Азербайджане "могли бы быть относительно честными и справедливыми", – предположил эксперт берлинского Фонда "Наука и политика". По его мнению, большинство азербайджанцев поддерживает Алиева, а сильных конкурентов среди оппозиционеров у него нет.
Но немецкий эксперт считает, что и на этот раз выборы в Азербайджане не будут демократическими. Они сопровождаются "доминированием президента в сообщениях СМИ, жесткими действиями по отношению к оппозиционным силам, ограничением свободы собраний", сказал Хальбах.
"Слишком оптимистичными" считает заявления о демократических выборах в Азербайджане и Канан Атильган, руководитель программы "Политический диалог на Южном Кавказе" в немецком Фонде имени Конрада Аденауэра. Причиной Атильган назвала неравные шансы кандидатов.
Все указывает на то, что правление первой и единственной на постсоветском пространстве политической династии продлится еще на пять лет, отмечает Deutsche Welle.
Как уже сообщалось, за день до президентских выборов в Азербайджане, которые проходят сегодня, 9 октября, в социальных сетях появилась информация о результатах голосования. Об этом пишет журналист Мовсун Гаджиев в блоге на «Эхо Москвы».
Согласно источнику, результаты выборов — с точностью до сотой доли процента — были указаны в специальных приложениях для IPhone и Android. Эти приложения были разработаны компанией «Happy Baku» (как утверждается, к их разработке имеет также отношение ЦИК республики).
В приложениях, активированных 8 октября, содержалась информация, что за действующего президента Ильхама Алиева проголосовали 72,76% избирателей. За кандидата от объединенной оппозиции Джамиля Гасанлы — 7,4%.