«Հասարակական կարծիքի հարցումներն այս փուլում միանգամայն հետևողական արդյունքներ են ցույց տալիս՝ ամերիկացիները դժգոհ են բյուջեի հետ կապված պատմությունից ու պետհաստատությունների փակվելուց, բայց ավելի շատ զայրանում են հանրապետականների, քան ժողովրդավարների վրա»,-գրում է The Los Angeles Times-ը:
Սակայն Public Policy Polling կատակ-հարցումը մի քայլ առաջ է անցնում՝ հեղինակները հարցնում են մարդկանց նրանց նախապատվությունների մասին, պարզելով, թե ինչն է նրանց համար առավել համակրելի՝ Կոնգրեսը թե հայտնի մարդիկ, սերիական մարդասպանները, հիվանդությունները կամ շատերի համար ատելի պետական հաստատությունները, նշում է հոդվածի հեղինակ Ռոբին Աբգարյանը:
Պարզվել է, որ ամերիկացիներն ավելի լավ կարծիքի են վհուկների մասին, քան Կոնգրեսի (հարցավածների 46 տոկոսը 32 տոկոսի դիմաց), թութքի (53 տոկոսը 31-ի դիմաց) և երդվյալ ատենակալների պարտականությունների մասին (73 տոկոս 18-ի դիմաց): Նույնիսկ պետական գերատեսչությունները, ինչպիսիք են պետավտոտեսչությունն ու հարկային ծառայությունը, ավելի շատ համակրանք են առաջացնում մարդկանց մոտ, քան Կոնգրեսը՝ 58 տոկոսը 24 տոկոի, 42 և 33 տոկոսի հարաբերակցությամբ:
Սակայն, ըստ հարցման, ամերիկացիները Կոնգրեսին ավելի լավ են վերաբերվում, քան Պուտինին և մարդասպան Չարլզ Մենսոնին: Վերջին 17 տարում առաջին անգամ ԱՄՆ դաշնային կառավարության գործունեության մասնակի դադարեցման պատճառը բյուջետային ֆինանսավորման դադարեցումն է նոր ֆինանսական տարում, որը սկսվել է հոկտեմբերի 1-ին: Բյուջեի մասին վեճերը Սպիտակ տան ու Կոնգրեսի միջև փակուղի են մտել, հիմնականում երկրում բուժծառայության նոր համակարգի շուրջ տարաձայնությունների պատճառով:

Americans are angry about the budget and shutdown shenanigans in Washington, but they’re angrier at Republicans than they are at Democrats, The Los Angeles Times reports.
Public Policy Polling asked people whether they preferred Congress to a series of ailments, celebrities, serial killers and oft-loathed government agencies. Here's what the polling group found:
Americans currently have a higher opinion of witches (46/32), jury duty (73/18) and hemorrhoids (53/31) than Congress. Republicans seem much more accepting of Congress over hemorrhoids compared to other voters — 41% favored Congress more than the diseases, as opposed to only 25% of Democrats and 27% of Independents.
Even government institutions like the DMV and the IRS are seen as more favorable than Congress currently, at 58/24 and 42/33 respectively. Almost twice as many Republicans still support Congress over the IRS (48/25), while only 23% of Democrats do (23/59).
Half of registered voters have a higher opinion of Congress than of Anthony Weiner right now (50/23). In fact, public figures are some of the only people that registered voters dislike more than the legislature.
Americans thought higher of Congress when asked about Vladimir Putin (49/28), Charles Manson (56/18), Honey Boo Boo (42/33) and Miley Cyrus (36/31) – with "twerking" also four points below Congress at 37/33.
“Congress having an 8% approval rating tells us one thing about how unhappy voters are,” said Dean Debnam, President of Public Policy Polling. “But it’s even more telling that voters have a lower opinion of it than annoyances like the DMV and jury duty, health issues like hemorrhoids, and even witches.”
A poll like this almost seems like a practical joke, but it’s not, LA Times says. Public Policy Polling did a similar poll earlier this year, during the last debt ceiling fight, said polling specialist Jim Williams. “Our director, Tom Jensen, said ‘Let’s do a poll comparing Congress to a bunch of things people think are terrible. It’s for fun, but it’s not made up.'”
That poll, conducted in January, found Congress less popular than root canals, head lice, colonoscopies and Brussels sprouts.