«Հասարակական կարծիքի հարցումներն այս փուլում միանգամայն հետևողական արդյունքներ են ցույց տալիս՝ ամերիկացիները դժգոհ են բյուջեի հետ կապված պատմությունից ու պետհաստատությունների փակվելուց, բայց ավելի շատ զայրանում են հանրապետականների, քան ժողովրդավարների վրա»,-գրում է The Los Angeles Times-ը:
Սակայն Public Policy Polling կատակ-հարցումը մի քայլ առաջ է անցնում՝ հեղինակները հարցնում են մարդկանց նրանց նախապատվությունների մասին, պարզելով, թե ինչն է նրանց համար առավել համակրելի՝ Կոնգրեսը թե հայտնի մարդիկ, սերիական մարդասպանները, հիվանդությունները կամ շատերի համար ատելի պետական հաստատությունները, նշում է հոդվածի հեղինակ Ռոբին Աբգարյանը:
Պարզվել է, որ ամերիկացիներն ավելի լավ կարծիքի են վհուկների մասին, քան Կոնգրեսի (հարցավածների 46 տոկոսը 32 տոկոսի դիմաց), թութքի (53 տոկոսը 31-ի դիմաց) և երդվյալ ատենակալների պարտականությունների մասին (73 տոկոս 18-ի դիմաց): Նույնիսկ պետական գերատեսչությունները, ինչպիսիք են պետավտոտեսչությունն ու հարկային ծառայությունը, ավելի շատ համակրանք են առաջացնում մարդկանց մոտ, քան Կոնգրեսը՝ 58 տոկոսը 24 տոկոի, 42 և 33 տոկոսի հարաբերակցությամբ:
Սակայն, ըստ հարցման, ամերիկացիները Կոնգրեսին ավելի լավ են վերաբերվում, քան Պուտինին և մարդասպան Չարլզ Մենսոնին: Վերջին 17 տարում առաջին անգամ ԱՄՆ դաշնային կառավարության գործունեության մասնակի դադարեցման պատճառը բյուջետային ֆինանսավորման դադարեցումն է նոր ֆինանսական տարում, որը սկսվել է հոկտեմբերի 1-ին: Բյուջեի մասին վեճերը Սպիտակ տան ու Կոնգրեսի միջև փակուղի են մտել, հիմնականում երկրում բուժծառայության նոր համակարգի շուրջ տարաձայնությունների պատճառով:

"На данном этапе результаты опросов общественного мнения вполне последовательны: американцы недовольны чехардой с бюджетом и закрытием госучреждений, но они больше злятся на республиканцев, чем на демократов", – пишет The Los Angeles Times.
Однако шуточный опрос Public Policy Polling заходит на шаг дальше: его авторы спрашивают людей об их предпочтениях, выясняя, кто у них вызывает больше симпатии – Конгресс или знаменитости, серийные убийцы, заболевания или ненавистные многим государственные ведомства, отмечает автор статьи Робин Абкарян.
Выяснилось, что американцы ныне придерживаются более высокого мнения о ведьмах, чем о Конгрессе (46% опрошенных против 32%), о геморрое (53% к 31%) и об обязанностях присяжных заседателей (73% к 18%).
Даже государственные ведомства, такие как госавтоинспекция и налоговая служба, вызывают у людей больше симпатии, чем Конгресс – 58% к 24% и 42% к 33%, соответственно.
Впрочем, по данным того же опроса, американцы относятся к Конгрессу лучше, чем к Владимиру Путину (49% к 28%) и к маньяку-убийце Чарльзу Мэнсону (56% к 18%).