Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ու ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին ոչ պաշտոնական հանդիպում են ունեցել Բրունեյում՝ Արևելաասիական գագաթաժողովի գալա-ընթրիքի ժամանակ, հայտնել է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ին իրազեկ աղբյուրը ռուսական պատվիրակությունից:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր աղբյուրը, ամերիկյան կողմի առաջարկով ԱԳ գերատեսչությունների ղեկավարները պետք է հերթական հանդիպումն անցկացնեին հոկտեմբերի 8-ին Բրունեյում:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչով են պայմանավորված Լավրովի ու Քերիի հաճախակի հանդիպումները՝ զրուցակիցն ասել է. «Դա կապված է նրա հետ, որ, հավանաբար, ամերիկյան կողմը զգում է կանոնավոր երկխոսություն վարելու անհրաժեշտությունը»:
Բրունեյում անցնում է Արևելաասիական գագաթաժողովը, որը հիմնադրվել է 2005 թվականին որպես հարթակ ռազմավարական երկխոսության համար տարածաշրջանի առաջնորդների համար քաղաքական կառուցվածքի սկզբունքային հարցերի շուրջ:

Глава МИД России Сергей Лавров и госсекретарь США Джон Керри неформально пообщались во время гала-ужина саммита ВАС в Брунее, сообщил ИТАР-ТАСС источник в российской делегации.
Как проинформировал ранее источник в российской делегации, по предложению американской стороны главы внешнеполитических ведомств должны были провести очередную встречу вечером 8 октября в Брунее.
Отвечая на вопрос о том, почему контакты Лаврова и Керри стали столь частыми, собеседник сказал: "Это связано с тем, что, по всей видимости, американская сторона ощущает необходимость поддержания регулярного диалога".
В Брунее проходит Восточноазиатский саммит. Восточноазиатский саммит учрежден в 2005 году в качестве платформы для стратегического диалога лидеров государств региона по принципиальным вопросам политического обустройства, обеспечения устойчивого развития и продвижения практической кооперации между государствами Азиатско-Тихоокеанского региона.