10 Հոկտեմբեր 2013 - 07:45 AMT
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը երեկ վերընտրվեց նախագահի պաշտոնում երրորդ անգամ, դա են վկայում «Կանխատեսում» ոչ պետական կենտրոնի էքզիտփոլի երեկ երեկոյան հրապարակված արդյունքները: Ըստ կենտրոնի, 2003 թ. նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Ալիևը ստացել է ձայների 83,89 տոկոսը, իսկ ընդդիմության միասնական թեկնածու Ջամիլ Հասանլին՝ 8,2 տոկոս:
Ընտրություններին մասնակցել է 10 թեկնածու: Ալիևի հաղթանակը կանխորոշում էին նաև նախընտրական կանխատեսումները: Ըստ Հասարակական կարծիքի հետազոտման եվրոպական կենտրոնի հետազոտության, Ալիևը կարող էր հաղթել 88,7 տոկոսով:
Ինչպես գրում է «Վեդոմոստին», Ալիևը հանգիստ էր վարում ընտրարշավը՝ խոստանալով շարունակել հաջող մենկարկները: Արտաքին քաղաքականության մեջ կպահպանվի ռազմավարական գործընկերությունը Ռուսաստանի հետ, Բաքուն մտադիր է հասնել համաձայնագրի ստորագրմանը Կասպից ծովի բաժանման մասին, զարգացնել գործընկերային հարաբերությունները ՆԱՏՕ-ի, ԵՄ-ի, Թուրքիայի հետ:

10 Октябрь 2013 - 07:16 AMT
Президент Азербайджана Ильхам Алиев был вчера переизбран на третий срок, следует из обнародованного вчера вечером экзитпола негосударственного центра «Прогноз». По данным центра, занимающий пост президента с 2003 г. Алиев получил 83,89% голосов избирателей, единый кандидат от оппозиции Джамиль Гасанли — 8,2%. Всего в выборах участвовали 10 кандидатов. Победу Алиеву предрекали и предвыборные прогнозы. По данным сентябрьского исследования Европейского центра по изучению общественного мнения, Алиев мог победить с 88,7% голосов.
Как пишут «Ведомости», Алиев вел кампанию спокойно, обещая продолжать успешные начинания. Во внешней политике сохранится стратегическое партнерство с Россией, Баку намерен добиться подписания соглашения о разделе Каспия, в котором позиции Азербайджана и России совпадают, будут развиваться партнерские отношения с НАТО, ЕС, Турцией, в экономике будет удвоен ВВП.
В первый срок Алиева экономический рост замедлился, но в целом ВВП на душу населения вырос до $7850 в 2012 г. с $850 в 2003 г.