10 Հոկտեմբեր 2013 - 11:18 AMT
Եգիպտոսը, ինչպես նախկինում ԱՄՆ-ից տանկեր, ինքնաթիռներ ու դրամական օժանդակություն ստանալու համար պետք է ապացուցի հավատարմությունը ժողովրդավարական սկզբունքներին ու մարդու իրավունքներին: Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ԱՄՆ պետքարտուղարության մամլո ծառայությունը՝ հայտարարելով, որ դադարեցնում է ծանր սպառազինության ու դրամական ռազմական օգնության հատկացումը Կահիրեին:
Ըստ Սպիտակ տան մամլո քարտուղար Ջեյ Քարնիի, նախագահ Օբաման շատ հստակ է արտահայտվել այդ թեմայով: «Մենք չենք կարող շարունակել առևտրային հարաբերությունները: Ինչպես գիտեք, մենք արդեն հայտարարել ենք որոշակի ռազմական համակարգերի առաքումը դադարեցնելու մասին»,-ասել է նա:
Վաշինգտոնը հորդորում է Եգիպտոսի այժմյան անցումային իշխանություններին «առաջընթացի հասնել դեպի ժողովրդավարական սկզբունքներով ընտրված կառավարություն ազատ և արդար ընտրությունների միջոցով»: Վերջին իրադարձությունները, երբ իշխանությունները բավականին կոշտ ձևով ճնշեցին իսլամիստների ելույթները, մտավախություն են առաջացրել ԱՄՆ-ում:
Վաշինգտոնը տարեկան շուրջ 1,5 մլրդ դոլար է փոխանցում Կահիրեին, որից 1,3 մլրդ՝ ռազմական կարիքների համար: Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ-ն շարունակում է աջակցել Եգիպտոսին սահմանային վերահսկողության ոլորտում՝ ահաբեկչության դեմ պայքարում ու Սինայի թերակղզում անվտանգության ապահովման առումով, գրում է euronews-ը:

10 Октябрь 2013 - 07:31 AMT
Египту, чтобы получать, как прежде, американские танки, самолеты и денежную помощь, придется доказать свою приверженность соблюдению демократических принципов и прав человека. С таким заявлением выступила пресс-служба госдепартамента США, объявив о приостановке передачи Каиру тяжелых вооружений и денежной военной помощи.
По словам пресс-секретаря Белого дома Джея Карни, президент Барак Обама также высказался предельно ясно на эту тему. “Мы не можем продолжать торговые отношения как прежде. И как вы знаете, мы уже объявили о приостановке поставок определенных военных систем”, – сказал он.
Вашингтон призывает нынешние переходные власти Египта достичь “прогресса в направлении движения к демократически избранному правительству посредством справедливых и свободных выборов”. Последние события в стране, когда власти достаточно жестоко подавили выступления исламистов из движения “Братья-мусульмане”, насторожили США.
Вашингтон передает Каиру ежегодно порядка 1,5 млрд. долларов, из них 1,3 млрд. идет на военные нужды.
Вместе с тем США продолжат оказывать Египту содействие в сфере пограничного контроля, борьбы с терроризмом и обеспечения безопасности на Синайском полуострове, пишет euronews.