10 Հոկտեմբեր 2013 - 11:27 AMT
Կահիրեն խիստ քննադատության է ենթարկել ժամանակավոր կառավարության ռազմական ու տնտեսական օժանդակության նվազեցման մասին ԱՄՆ որոշումը: Ներկայիս կառավարությանը սատարում է բանակը, այն ստեղծվել է ընտրված իսլամիստ նախագահի տապալման ու «Մահմեդական եղբայրների» ցույցերի ճնշման արդյունքում:
«Որոշումը սխալ է: Կահիրեն տեղի չի տա ԱՄՆ ճնշմանը և կշարունակի դեպի ժողովրդավարություն իր ճանապարհը հաստատված «ճանապարհային քարտեզի» շրջանակներում»,-ասել է Եգիպտոսի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Բադր Աբդելաթթին՝ ելույթ ունենալով մասնավոր եգիպտական ռադիոկայանի եթերում, հայտնում է MIGnews-ը:
Հուլիսի 3-ին եգիպտական բանակը տեղեկացրեց Մոհամմեդ Մուրսիին, որ նա այլևս Եգիպտոսի նախագահ չէ: Զինվորականները գնացին դրան Մուրսիին կամավոր հրաժարականի դրդելու անհաջող փորձերից հետո: Եգիպտոսը, ինչպես նախկինում ԱՄՆ-ից տանկեր, ինքնաթիռներ ու դրամական օժանդակություն ստանալու համար պետք է ապացուցի հավատարմությունը ժողովրդավարական սկզբունքներին ու մարդու իրավունքներին: Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ԱՄՆ պետքարտուղարության մամլո ծառայությունը՝ հայտարարելով, որ դադարեցնում է ծանր սպառազինության ու դրամական ռազմական օգնության հատկացումը Կահիրեին:
Վաշինգտոնը հորդորում է Եգիպտոսի այժմյան անցումային իշխանություններին «առաջընթացի հասնել դեպի ժողովրդավարական սկզբունքներով ընտրված կառավարություն ազատ և արդար ընտրությունների միջոցով»: Վերջին իրադարձությունները, երբ իշխանությունները բավականին կոշտ ձևով ճնշեցին իսլամիստների ելույթները, մտավախություն են առաջացրել ԱՄՆ-ում:
Վաշինգտոնը տարեկան շուրջ 1,5 մլրդ դոլար է փոխանցում Կահիրեին, որից 1,3 մլրդ՝ ռազմական կարիքների համար: Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ-ն շարունակում է աջակցել Եգիպտոսին սահմանային վերահսկողության ոլորտում՝ ահաբեկչության դեմ պայքարում ու Սինայի թերակղզում անվտանգության ապահովման առումով:

10 Октябрь 2013 - 10:24 AMT
Египет подверг критике решение Соединенных Штатов приостановить часть военной и экономической помощи временному правительству, поддерживаемого армией и созданному в результате смещения избранного президента-исламиста и подавления выступлений "Братьев-мусульман".
"Решение было неправильным. Египет не поддастся американскому давлению и продолжит свой путь к демократии в рамках утвержденной "дорожной карты", – отметил представитель Министерства иностранных дел Бадр Абдельатти, выступая в эфире частной египетской радиостанции, передает MIGnews.
3 июля египетская армия свергла президента Мухаммеда Мурси, учредила временное правительство и представила политическую "дорожную карту", которая, как было обещано военным руководством Египта, приведет к справедливым выборам.
Египту, чтобы получать, как прежде, американские танки, самолеты и денежную помощь, придется доказать свою приверженность соблюдению демократических принципов и прав человека. С таким заявлением выступила пресс-служба госдепартамента США.
Вашингтон призывает нынешние переходные власти Египта достичь “прогресса в направлении движения к демократически избранному правительству посредством справедливых и свободных выборов”. Последние события в стране, когда власти достаточно жестоко подавили выступления исламистов из движения “Братья-мусульмане”, насторожили США.
Вашингтон передает Каиру ежегодно порядка 1,5 млрд. долларов, из них 1,3 млрд. идет на военные нужды.
Вместе с тем США продолжат оказывать Египту содействие в сфере пограничного контроля, борьбы с терроризмом и обеспечения безопасности на Синайском полуострове