Թանկարժեք ռեսուրսի՝ ջրի, համար աճող մրցակցության ֆոնի վրա, այն առանցքային գործոնի է վերածվում պատերազմի և խաղաղության հարցերում, գտնում է աշխարհաքաղաքական ռազմավարության մասնագետ և «Ջուրը, խաղաղությունն ու պատերազմը» գրքի հեղինակ Բրամա Չելանին The Washington Times-ում հրապարակված հոդվածում:
«Աշխարհում, որտեղ գնալով զգալի է դառնում ջրի պակասը, համատեղ օգտագործվող ջրային ռեսուրսները դառնում են իշխանության գործիք, մրցակցություն առաջացնելով երկրների ներսում ու նրանց միջև»,-գրում է հոդվածի հեղինակը: Երեքշաբթի օրը Բուդապեշտում մեկնարկած Միջազգային ջրային գագաթաժողովն այդ սուր խնդիրները մեղմելուն ուղղված ուղիների որոնման վերջին նախաձեռնությունն էր:
«Մտածեք որոշ սթափեցնող փաստերի մասին՝ շշալցված ջուրը պարենային խանութում արդեն ավելի թանկ է, քան հում նավթը շուկայում»,-ասել է Չելանին:
Ջրային պատերազմները քաղաքական և տնտեսական իմաստով արդեն ընթանում են մրցակցող պետությունների միջև որոշ տարածաշրջաններում, այդ թվում մի քանի երկրների տարածքով անցնող գետերի վրա ջրամբարների կառուցման միջոցով, կամ, եթե երկիրը գտնվում է գետի հոսանքի ստորին մասում, ուժային դիվանագիտության միջոցով՝ թույլ չտալու համար նման շինարարություն:
«Ըստ զեկույցի, որտեղ արտացոլվել են ԱՄՆ տարբեր հետախուզական ծառայությունների կարծիքները, ջրի օգտագործումը որպես զենք պատերազմում կամ ահաբեկչական գործողության ժամանակ կարող է առավել հավանական դառնալ մի շարք տարածաշրջաններում արդեն առաջիկա տասնամյակում»,-նշում է հոդվածի հեղինակը:
Բրամա Չելանին նշում է, որ մի շարք պետությունների տնտեսությունը՝ Հարավային Կորեայից ու Հնդկաստանից մինչև Եգիպտոս ու Մարոկկո, արդեն ջրի պակաս է զգում:
«Ջրի բնական վերարտադրությունը սահմանափակում է թարմ ջրի համաշխարհային ռեսուրսներով մինչև 43 տրլն խմ տարեկան: Սակայն Երկրի բնակչությունը գրեթե կրկնապատկվել է 1970 թվականից ի վեր, այն դեպքում, երբ համաշխարհային տնտեսությունն ավելի արագ է աճում»,-ասվում է հոդվածում:
«Սպառման աճը ամենամեծ գործոնն է, որի պատճառով ջրի պակաս է առաջացրել: Օրինակ, եկամուտների աճը նպաստեց սնդդակարգի փոփոխությանը, հատկապես, մսի սպառման ավելացմանը, որի արտադրությունն ինչպես հայտնի է մեծ քանակությամբ ջուր է պահանջում»,-նշում է հեղինակը:
«Ջրային պատերազմների կանխումը պահանջում է որոշակի կանոնների վրա հիմնված համագործակցություն, ջրի բաշխում և հակամարտությունների կարգավորման մեխանիզմներ: Ցավոք, մինչ օրս գոյություն չունի ջրի մասին միջազգային օրենք»,-ասել է փորձագետը:
«Այդ առանցքային խնդրի դեմ պայքարն, անկասկած, պահանջում է հանգուցալուծել այլ բարդ իրավիճակներ, կապված ջրի պակասի պատճառով էներգիայի, սնդդամթերքի մատակարարման ու գերբնակեցման խնդիրների հետ»,-գտնում է հոդվածի հեղինակը, գրում է Inopressa.ru-ն:
Երկիր մոլորակը ջրի հսկայական պաշարներ ունի՝ մոտ 1,5 մլրդ խմ: Սակայն այդ պաշարի 98 տոկոսը Համաշխարհային օվկիանոսի աղի ջուրն է և միայն 28 մլն խմ ջուրն է քաղցրահամ: Համաշխարհային տնտեսությունն իր կարիքների համար օգտագործում է մոտ 4-4,5 հազար խմ, ինչը կազմում է ջրի ընդհանուր պաշարի միայն 10 տոկոսը, հետևաբար, ռացիոնալ օգտագործման դեպքում այդ ռեսուրսները կարելի է գնահատել որպես անսպառ: Սակայն այդ սկզբունքին չհետևելու դեպքում իրավիճակը կարող է կտրուկ սրվել և նույնիսկ մոլորակի մասշտաբով մաքուր քաղցրահամ ջրի պակաս կզգացվի:

На фоне нарастающего соперничества за драгоценный ресурс вода становится ключевым фактором в вопросах войны и мира, полагает геостратег и автор книги "Вода, мир и война" Брама Челлани в статье, опубликованной в The Washington Times.
"В мире, все больше испытывающем недостаток воды, совместно используемые водные ресурсы становятся орудиями власти, порождая соперничество внутри стран и между ними", – пишет автор статьи. Стартовавший во вторник Международный водный саммит в Будапеште стал последней из инициатив по поиску способов смягчить эти острые проблемы.
"Задумайтесь над некоторыми отрезвляющими фактами: бутилированная вода в продуктовом магазине уже стоит дороже, чем сырая нефть на спотовом рынке", – призывает Челлани.
Водные войны в политическом и экономическом смыслах уже идут между соперничающими государствами в некоторых регионах, в том числе, путем строительства дамб на реках, протекающих по территории нескольких государств, или, если страна расположена вниз по течению реки, путем силовой дипломатии, чтобы предотвратить такое строительство, говорится в статье.
"Согласно докладу, в котором нашли отражение мнения различных разведслужб США, использование воды в качестве оружия на войне или во время теракта может стать более вероятным в ряде регионов в ближайшее десятилетие", – отмечает автор статьи.
Брама Челлани отмечает, что экономика ряда государств – от Южной Кореи и Индии до Египта и Марокко – уже испытывает недостаток водных ресурсов.
"Естественное восполнение запасов воды ограничивает возобновляемые мировые ресурсы свежей воды до приблизительно 43 трлн кубометров в год. Но население Земли почти удвоилось только с 1970 года, в то время как мировая экономика растет еще быстрее", – говорится в статье.
"Рост потребления стал самым сильным фактором, вызывающим нехватку воды. Например, рост доходов способствовал изменению диеты, в особенности гораздо большему употреблению мяса, производство которого, как известно, требует большого количества воды", – отмечает автор.
"Предотвращение водных войн требует основанного на определенных правилах сотрудничества, распределения воды и механизмов по урегулированию конфликтов. К сожалению, до сих пор не существует действующего международного закона о воде", – сетует эксперт.
"Борьба с этой ключевой проблемой, безусловно, лежит в основе разрешения других сложных ситуаций, из-за взаимосвязи нехватки воды с недостатком энергии, проблемами снабжения продовольствием и перенаселения, загрязнения окружающей среды, глобальных эпидемий, изменения климата и природных катаклизмов", – считает автор статьи, сообщает Inopressa.ru.
Планета Земля обладает колоссальным объемом воды около 1,5 млрд. куб. км. Однако 98% этого объема составляют соленые воды Мирового океана, и только 28 млн. куб. км – пресные воды. Ежегодно возобновляемые запасы пресных вод не столь велики, по разным оценкам они колеблются от 41 до 45тыс. куб. км (ресурсы полного речного стока). Мировое хозяйство расходует для своих нужд около 4-4,5 тыс. куб. км, что равно примерно 10% общего водозапаса, и, следовательно, при условии соблюдения принципов рационального водопользования эти ресурсы можно рассматривать как неисчерпаемые. Однако при нарушении этих принципов ситуация может резко обостриться, и даже в планетарном масштабе может ощущаться дефицит чистых пресных вод.