10 Հոկտեմբեր 2013 - 13:41 AMT
«Հետևելով ընտրական գործընթացին 6 շաբաթ շարունակ, մենք եկանք այն եզրակացության, որ ընտրությունները չէին համապատասխանում ԵԱՀԿ պահանջներին ու խորհուրդներին: Մեզ հայտնի է դարձել, որ կարծիքն ազատ արտահայտելու ու հավաքների ազատության սահմանափակումները բացասաբար են անդրադարձել ընտրությունների գործընթացի վրա»,-ասել է նա:
«Մեր դիտորդները տեղեկություններ են ստացել ընտրությունների ընթացքին միջամտելու, սպառնալիքների և նույնսիկ լրագրողների դեմ հարձակումների մասին: Անկասկած, մենք դա համարում ենք լուրջ իրավախախտումներ»,-ասել է նա:
Ըստ առաքելության ղեկավարի, ընտրությունների մոտենալու հետ աճել է իրավախախտումների քանակը: «Ընտրությունների օրը ընտրատեղամասերի 19 տոկոսում իրավիճակը մեր դիտորդները գնահատել են որպես վատ և շատ վատ: Քվեարկության ժամանակ խնդիրներ են արձանագրվել տեղամասերի 11 տոկոսում: Ամենամեծ մտահոգությունն առաջացրել է քվեների հաշվառման գործընթացը: Ընտրատարածքների 58 տոկոսում ձայները հաշվելու ժամանակ ստեղծված իրավիճակը գնահատվել է որպես բացասական»,-ասել է նա:
Ադրբեջանի նախագահի ընտրություններին որպես կարճաժամկետ դիտորդ մասնակցել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ 300 դիտորդ:
Առաքելության ամփոփիչ զեկույցը կհրապարակվի երկու ամսից:
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ առաքելությունն անսպասելիորեն փչացրեց ընտրությունների «պայծառ պատկերը» Ադրբեջանի իշխանությունների համար: Ադրբեջանական կայքերի մեծ մասը երեկվանից ուղղակի «մեղրածոր հաղորդագրություններ» է տարածում ամենաազատ, ամենաժողովրդավարական ու ամենաարդար ընտրությունների մասին գրեթե առանց խախտումների: Ըստ այդ հրապարակումների, դիտորդները միաձայն հայտարարել են, որ ընտրական գործընթացն Ադրբեջանում կազմակերպվել է բարձր մակարդակով և կարող է օրինակ ծառայել նույնիսկ ամենաժողովրդավարական երկրների համար:
Զանգվածային խախտումների մասին հայտարարեց միայն ադրբեջանական ընդդիմությունը, և ինտերնետում հազվադեպ հայտնվող տեսակադրերը:
Իսկ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ գնահատականն Ադրբեջանում «նախագահական ընտրություններ» վերնագրով թատերականացված միջոցառման վերաբերյալ յուրօրինակ ուղերձ է «նորընտիր» նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ բոլորին չես կաշառի:

Миссия наблюдателей БДИПЧ/ОБСЕ представила первичную оценку состоявшихся 9 октября президентских выборов в Азербайджане. Как передает SalamNews, об этом на пресс-конференции сообщила руководитель наблюдательной миссии Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ на президентских выборах в Азербайджане Тана де Зулуета.
"Наша миссия в Азербайджане стартовала 28 августа. 11 сентября в страну прибыли 30 долгосрочных наблюдателей. Мы опубликовали уже два периодических отчета",- отметила она. По ее словам, наблюдатели получали информацию о вмешательствах и некоторых нападениях на журналистов в процессе выборов.
"Наблюдая за избирательным процессом в течение 6 недель, мы пришли к выводу, что выборы не отвечали требованиям, а также рекомендациям ОБСЕ. Нам стало известно, что ограничения на свободу выражения мнения и собрания, отрицательно сказались на процессе выборов",- подчеркнула Тана де Зулуета.
"Наши наблюдатели получили информацию о вмешательстве в процесс выборов, об угрозах и даже нападках на журналистов. Несомненно, мы это считаем серьезными правонарушениями", – добавила она.
По словам руководителя миссии, с приближением дня выборов росло число правонарушений. "В день выборов в 19% избирательных участков, работу которых наблюдала наша миссия, ситуация была оценена как плохая и очень плохая. Во время голосования наблюдалось проблема в 11% избирательных участков. Самое большое беспокойство было вызвано после голосования во время подсчета голосов. В 58% окружных избирательных округах во время подсчета голосов ситуация была оценена отрицательно»,- сообщила она.
Итоговый отчет миссии БДИПЧ/ОБСЕ будет опубликован через два месяца.
Миссия БДИПЧ ОБСЕ подложила неожиданную «подлянку» азербайджанским властям. Со вчерашнего дня с подавляющей части азербайджанских сайтов «льется патока» в виде сообщений о самых свободных, самых демократичных и самых справедливых выборах практически без нарушений. Согласно этим публикациям, наблюдатели в один голос заявляли, что избирательный процесс в Азербайджане был организован на высоком уровне и может служить примером даже для самых демократичных стран.
О массовых нарушениях заявляла лишь азербайджанская оппозиция, да свидетельствовали изредка попадающие в интернет видеокадры.
А оценка миссии БДИПЧ/ОБСЕ театрализованному действию под названием «Президентские выборы в Азербайджане» можно стать мессиджем «опять-избранному» президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву: «Всех не купишь».