11 Հոկտեմբեր 2013 - 07:19 AMT
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հանդիպումը կոնգրեսական հանրապետականների հետ արդյունավետ չեղավ և չլուծեծց պետհաստատությունների և պետպարտքի վերին շեմի ֆինանսավորման խնդիրները, հայտնում է Սպիտակ տունը: «Քննարկելով հետագա քայլերը՝ կոնկրետ որոշումներ չընդունվեցին: Նախագահը հուսով էր, որ առաջընթաց կգրանցվի կողմերի դիրքորոշման մեջ: Նրա նպատակն է ապահովել, որպեսզի մենք բոլորս կատարենք մեր պարտավորությունները, վերսկսենք պետհաստատությունների աշխատանքը և վերադառնանք տնտեսության աճի մասին հարցերին, աշխատատեղերի ստեղծմանը ու միջին դասի ամրապնդմանը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հանրապետականների կողմից վերահսկվող Ներկայացուցիչների պալատը հրաժարվել է ընդունել բյուջեն առանց առողջապահության բարեփոխման մասին դրույթը չեղյալ հայտարարելու կամ հետաձգելու: Այդ պատճառով հոկտեմբերի 1-ին պետհաստատությունների ֆինանսավորումը դադարեցվեց: Արդյունքում շուրջ 800 հազար դաշնային պետծառայողներ արձակուրդ գնացին, ևս մեկ միլիոն աշխատակից աշխատում է առանց աշխատավարձի: Բարաք Օբաման և նրա ժողովրդավարական կուսակցությունը հայտարարում են, որ բարեփոխումների մասին օրենքն ընդունվել է երեք տարի առաջ և նրա գործողությունը չի կարող քննարկման առարկա դառնալ: Կոնգրեսը նաև չի բարձրացրել փոխառությունների լիմիտը, որն այժմ կազմում է 16,7 տրլն դոլար: Եթե այն մինչև հոկտեմբերի 17-ը չբարձրացնեն, ԱՄՆ-ին դեֆոլտ է սպառնում:
Նախօրեին երեկոյան նախագահը հանդիպել է Սպիտակ տանը հանրապետականների պատվիրակության հետ, որը գլխավորում է Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Ջոն Բեյները: Կոնգրեսականներն առաջարկել են արտոնել ֆինանսների նախարարության փոխառությունները մինչև նոյեմբերի 22-ը, իսկ այդ ընթացքում բանակցել դեֆիցիտի կրճատման և հարկերի վերանայման շուրջ:
Չնայած նախագահի մերժմանը, հանրապետականների առաջարկը զգալի առաջընթաց է, քանի որ թույլ է տալիս վերսկսել բանակցությունները ապագա լսումների մանրամասենրի վերաբերյալ:
Այնուամենայնիվ, կողմերը մտադիր չեն նահանջել, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»: Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակն ասել է.«Մեր դիրքորոշումը շատ հստակ է. առողջապահության մասին օրենքն իսկական աղետ է, որը զգալիորեն կբարձրացնի ծախսերը, կկրճատի աշխատատեղերը»:
Դրան նախագահ Բարաք Օբաման պատասխանել է. «Նրանք սպառնում են ձախողել կառավարության աշխատանքի ֆինանսավորումը, եթե մենք չեղյալ չհամարենք առողջապահության մասին օրինագիծը: Նրանք մերժում են միլիոնավոր ամերիկացիների այդ պահանջը: Դա հետաքրքիր թեմա է մտորումների համար: Մեր հիմնական օրակարգը կապված է նրա հետ, որ 20 մլն մարդ չունի բժշկական ապահովագրություն: Իսկ նրանք պատրաստ են արգելափակել կառավարության աշխատանքն ու, հնարավոր է դեֆոլտ՝ առաջինը ԱՄՆ պատմության մեջ»:
Ժողովրդավարական մեծամասնաության առաջնորդը Սենատում՝ Հարրի Ռիդն ասել է. «Հանրապետականների կողմից շաբաթների սին քաղաքական խաղերից հետո, մենք մինչ օրս տեղից չենք շարժվել: Հանրապետականները պետք է արդեն որոշեն՝ հավանություն տալ բյուջետային ծախսերի մասին բանաձևին, թե թույլ տալ նոր ֆինանսական անկում»:
Մինչդեռ ԱՄՆ Ռեզերվային դաշնային համակարգը և ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը պատրաստվում են հնարավոր մասնակի դեֆոլտի, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը, իրազեկ աղբյուրի վրա հղումով:
Եթե արտաքին պարտքի վերին շեմի վերաբերյալ պայմանավորվածություն ձեռք չբերվի, ԱՄՆ-ին դեֆոլտ է սպառնում արդեն հոկտեմբերի 17-ին: Միևնույն ժամանակ փորձագետների մեծ մասը դա քիչ հավանական է համարում՝ ենթադրելով, որ նախագահն ու հանրապետական մեծամասնությունը համաձայնության կգան:

11 Октябрь 2013 - 05:16 AMT
Встреча президента США Барака Обамы с конгрессменами-республиканцами не принесла решения проблем финансирования госучреждений и потолка госдолга, сообщает Белый дом. "После обсуждения возможных дальнейших шагов никаких конкретных определений сделано не было. Президент рассчитывает на прогресс в переговорах сторон. Его целью остается обеспечить, чтобы мы исполняли свои обязательства, возобновили работу госучреждений и вернулись к вопросам о росте экономики, создании рабочих мест и укреплении среднего класса", – говорится в сообщении.
Накануне вечером президент встретился в Белом доме с делегацией республиканцев во главе со спикером палаты представителей Джоном Бейнером. Конгрессмены предложили санкционировать заимствования министерства финансов до 22 ноября, а в течение этого периода провести переговоры по сокращению дефицита и пересмотру налогов. После полуторачасовой встречи Бейнер и его коллеги не стали делать заявлений для прессы.
Несмотря на отказ президента, предложение республиканцев представляет собой существенный прорыв, поскольку позволяет возобновить переговоры по поводу деталей будущего соглашения.
Тем не менее, стороны не намерены отступать, передает РИА Новости. Спикер палаты представителей конгресса США Джон Бейнер: "Наша позиция очень четкая: закон о здравоохранении – настоящая катастрофа, которая существенно повысит расходы, отнимет рабочие места. Он должен быть отменен".
На что президент США Барак Обама сказал: "Они грозят сорвать финансирование работы правительства, если мы не отменим законопроект о здравоохранении. Позвольте мне прояснить ситуацию – этого не произойдет. Они отрицают насущную необходимость для миллионов американцев. Это интересная тема для размышления. Наша основная повестка дня связана с тем, что у 20 миллионов человек нет медицинской страховки. А они готовы на блокирование работы правительства и, возможно, дефолт – первый в истории США".
Лидер демократического большинства в сенате США Гарри Рид: "После недель пустых политических игр со стороны республиканцев мы до сих пор не сдвинулись с отправной точки. Республиканцы должны уже решить – пропускать сенатскую резолюцию о принятии бюджетных расходов или допустить финансовый коллапс правительства".
Тем временем Федеральная резервная система и министерство финансов США готовятся к возможности частичного дефолта, если конгресс откажется поднять "потолок" госдолга до 17 октября, сообщает агентство Рейтер со ссылкой на источник, знакомый с ситуацией.
Какие именно планы готовят ФРС и Минфин, не сообщается.
Напомним, что госдолг США уже достиг своего потолка, установленного в мае на уровне 16,7 триллионов долларов. Дефолт крупнейшей мировой экономики приведет к дестабилизации фондовых площадок «от Бразилии до Цюриха», а также «заморозит» программу кредитования, зависимую от госбумаг США.
В случае, если договоренность по повышению "потолка" внешнего долга не будет достигнута, США грозит дефолт уже 17 октября 2013г. В то же время большинство экспертов по-прежнему считают такой исход маловероятным и полагают, что президент и республиканское большинство в палате представителей придут к соглашению в ближайшее время, сообщает РБК.