11 Հոկտեմբեր 2013 - 09:58 AMT
2013 թ. խաղաղության Նոբելյան մրցանակը շնորհվել է Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությանը (ՔԶԱԿ), որը պետք է ապահովի Սիրիայում քիմիական զենքի ոչնչացումը:
Այդ մասին ուրբաթ օրը հայտարարվել է Օսլոյում: Խաղաղության Նոբելյան մրցանակն ամեն տարի շնորհվող Նոբելյան մրցանակներից մեկն է: Այն շնորհվում է 1901 թվականից ի վեր և հանդիսանում է ամենահայտնի ու հեղինակավոր միջազգային պարգևը քաղաքական-հասարակական ու հումանիտար գործունեության ոլորտում:
ՔԶԱԿ-ը սեպտեմբերի վերջում հաստատեց Սիրիայում քիմիական զենքի ոչնչացման պլանը, որը միացավ այդ կազմակերպությանը՝ դիմակայելով զինված հակակառավարական խմբավորումներին: Քիմիական զենքի արտադրության համար սարքավորումները նախատեսվում է ոչնչացնել 2013 թվականի նոյեմբերի սկզբին, իսկ բոլոր քիմիական արսենալները՝ 2014 թվականի առաջին կեսին:
ԶԼՄ-ներում հաղորդագրություններ հայտնվեցին Դամասկոսի արվարձանում քիմիական գրոհի մասին, ավելի ուշ ՄԱԿ քիմիական զենքի գծով փորձագետները հաստատեցին, որ քիմիական հարձակում եղել է:
Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությանը (ՔԶԱԿ) միջազգային կազմակերպություն է, որը ստեղծվել է ՄԱԿ աջակցությամբ 1997 թ. ապրիլի 29-ին, երբ ուժի մեջ մտավ Քիմիական զենքի արգելման կոնվենցիան: Կազմակերպության նպատակներն են քիմիական զենքի արգելման արգելքի կատարման վերահսկողությունը, նրա պաշարների ոչնչացումը, աջակցությունը խաղաղ քիմիայի ոլորտում համագործակցության զարգացմանը, ինչպես նաև օգնությունը պետություններին քիմիական զենքից պաշտպանվելու և տարածումը կասեցնելու հարցում: Կազմակերպության կենտրոնակայանը գտնվում է Հաագայում:

Нобелевская премия мира за 2013 год присуждена Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО), которая должна обеспечить процесс химического разоружения Сирии.
Об этом в пятницу было объявлено в Осло. Нобелевская премия мира является составной частью ежегодных международных Нобелевских премий. Премия присуждается с 1901 года и является самой известной и авторитетной международной наградой в области общественно-политической и гуманитарной деятельности.
ОЗХО в конце сентября утвердила план уничтожения химоружия в Сирии, которая присоединяется к этой организации, находясь в противостоянии с вооруженными антиправительственными группировками. Оборудование для производства химоружия планируется уничтожить к началу ноября 2013 года, а все химические арсеналы — в первой половине 2014 года.
В конце сентября в СМИ появились сообщения о химатаке под Дамаском, позже эксперты по химоружию ООН подтвердили, что химатака имела место.
Организация по запрещению химического оружия (ОЗХО) — это международная организация, которая была создана при поддержке ООН 29 апреля 1997 года, после вступления в силу Конвенции о запрещении химического оружия. Целями организации являются контроль за соблюдением запрета на использование химоружия, ликвидации его запасов, содействие развитию сотрудничества в области мирной химии, а также помощь государствам в обеспечении защиты от химоружия и обеспечение его нераспространения. Штаб-квартира ОЗХО находится в Гааге.