Սիրիացի գրոհայիններն օգոստոսյան հարձակման ժամանակ մոտ 190 խաղաղ բնակչի են սպանել և շուրջ 200 պատանդ վերցրել, հայտարարել է Human Rights Watch-ը:
Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության զեկույցում, որի կենտրոնակայանը Նյու Յորքում է, ասվում է, որ սպանությունները տեղի են ունեցել Լաթակիայի մերձակա գյուղերում, որոնք բնակեցված են հիմնականում ալևիներով՝ նրանք սատարում են նախագահ Ասադին: Նախագահ Բաշար Ասադն ու նրա կլանը մահմեդական ալևիներ են: Սիրիացի գրոհայիններն առավելապես սունիներ են: Human Rights Watch գտնում է, որ առկա տեղեկությունները «հաստատում են», որ կատարվածը կարելի է բնութագրել որպես մարդկայնության դեմ հանցագործություն:
Կազմակերպությունը գրում է, որ իր անդամներն եղել են հանցագործության վայրում և հարցման են ենթարկել շուրջ 35 մարդու, այդ թվում գյուղերի վերապրած բնակիչներին ու երկու կողմերից մարտական գործողությունների մասնակիցներին: Ինչպես ասվում է 105-էջանոց զեկույցում, օգոստոսի 4-ի վաղ առավոտյան ապստամբները գրավել են կառավարական զորքերի դիրքերը Լաթակիայում Սիրիայի հյուսիսում և գրավել են ալևիների 10 գյուղեր: Ըստ կազմակերպության տվյալների, խաղաղ բնակիչներին սպանել են նույն օրը:
Ըստ HRW-ի, Լաթակիայի արվարձանում հարձակմանը մասնակցել են ապստամբների շուրջ 20 խմբավորումներ, իսկ խաղաղ բնակիչների դեմ գործողություններին մասնակցել է 5 խմբավորում: Նրանց թվում է եղել նաև ապստամբների գլխավոր ուժը՝ Սիրիայի ազատ բանակը:
Հարձակմանը մասնակցած երկու խմբավորումներ՝ «Իրաքի և Շամայի իսլամական պետությունն» ու «Ջաիշ ալ Մուհաջիրին վալ Անսարը», պատանդներ են վերցրել, առավելապես կանանց ու երեխաների, որոնց պահում են մինչ օրս: Հաջորդ օրը կառավարական ուժերը դիմել են հակագրոհի և օգոստոսի 18-ին վերականգնել են վերահսկողությունն այդ տարածքում: Ապստամբների գործողությունները ներքևից բխած նախաձեռնություն չէր, նշել է HRW Մերձավոր Արևելքի գծով տնօրենի պաշտոնակատար Ջո Սթորկը: «Այդ գործողությունը համակարգված, պլանավորված հարձակում էր ալևիների գյուղերի քաղաքացիական բնակչության դեմ»,-հավելել է նա:
Կազմակերպությունը նշում է, որ իսլամիստական խմբավորումների կազմում շատ են օտարերկրացիները, իսկ ֆինանսավորվում են նրանք Քուվեյթի ու Պարսից ծոցի այլ երկրների մասնավոր անձանց կողմից: Իրավապաշտպանները հորդորում են ՄԱԿ-ին էմբարգո սահմանել սիրիական խմբավորումների զենքի մատակարարման գծով, որոնց հանդեպ մեղադրանքներ կան ռազմական հանցագործությունների վերաբերյալ, հայտնում է ВВС-ին:

11 Октябрь 2013 - 10:02 AMT
Сирийские повстанцы в ходе августовского наступления убили около 190 мирных жителей и захватили более 200 заложников, заявила Human Rights Watch.
В докладе международной правозащитной организации со штаб-квартирой в Нью-Йорке говорится, что убийства произошли неподалеку от порта Латакия в деревнях, населенных алавитами, которые по преимуществу поддерживают президента Башара Асада. Президент Асад и его клан – мусульмане-алавиты. Сирийские повстанцы – преимущественно сунниты. Human Rights Watch считает, что имеющаяся информация "уверенно свидетельствует" о том, что произошедшее можно характеризовать как преступление против человечности.
HRW пишет, что ее исследователи побывали на месте предполагаемого преступления и опросили более 35 человек, в том числе выживших жителей деревень и участников боевых действий с обеих сторон.
Как рассказывается в 105-страничном докладе, рано утром 4 августа повстанцы заняли позиции правительственных войск под Латакией на севере Сирии и оккупировали более 10 алавитских деревень. По данным HRW, мирных жителей убили в тот же день.
По данным HRW, в наступлении под Латакией принимали участие около 20 повстанческих группировок, а в нападениях на мирных жителей – пять. В их числе не было главной повстанческой силы – Свободной сирийской армии.
Две группировки, участвовавшие в наступлении – "Исламское государство Ирака и Шама" и "Джаиш аль-Мухаджирин валь-Ансар", – захватили заложников, преимущественно женщин и детей, и удерживают их до сих пор. На следующий день правительственные силы контратаковали и к 18 августа вернули себе контроль над этой территорией. Действия повстанцев не были инициативой снизу, подчеркивает исполняющий обязанности директора HRW по Ближнему Востоку Джо Сторк. "Эта операция явилась скоординированной, спланированной атакой на гражданское население этих алавитских деревень", – добавляет он.
Организация отмечает, что в составе исламистских группировок много иностранцев, а финансируются они частными лицами из Кувейта и других стран Персидского залива. Правозащитники призывают ООН ввести эмбарго на поставки оружия всем сирийским группировкам, в отношении которых имеются обоснованные обвинения в военных преступлениях, передает ВВС.
Гражданская война в Сирии продолжается 2 года. За это время погибло около 150 тысяч человек, 2 миллиона стали беженцами, число внутренне перемещенных лиц достигает 5 миллионов. Основная цель боевиков – создание на территории исламской страны по законам шариата.