Լիբիայի Բենգազիում ականապատ մեքենան պայթել է Շվեդիայի հյուպատոսության մոտ: Այդ տեղեկությունը լրագրողներին է հաստատել տեղական անվտանգության ուժերի գնդապետ Աբդուլլահ Զաիդին:
Ըստ նրա, պայթյունի հետևանքով շենքին զգալի վնաս է հասցվել, սակայն զոհերից հաջողվել է խուսափել: Ահաբեկչության դրդապատճառները դեռևս անհայտ են, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Անցած շաբաթ Լիբիան ստիպված էին լքել Ռուսաստանի դեսպանության բոլոր աշխատակիցները: Պատճառը հարձակումն էր դիվանագիտական առաքելության վրա՝ գրոհայիններն իբր վրեժ էին լուծում ՌԴ քաղաքացուհու կողմից լիբիացու սպանության համար: Երկրի կառավարությունը չկարողացավ երաշխավորել դիվանագետներին, որ նման ապօրինություններ նորից չեն կրկնվի: Նախօրեին առևանգվեց ու որոշ ժամանկ անց ազատ արձակվեց Լիբիայի վարչապետ Ալի Զեյդանը:

В Бенгази, Ливия заминированный автомобиль взорван рядом с консульством Швеции. Эту информацию журналистам подтвердил полковник местных сил безопасности Абдулла Заиди.
По его словам, в результате взрыва зданию причинен значительный ущерб, однако жертв удалось избежать.
Мотивы теракта возле шведского консульства пока не известны, передает РБК.
На прошлой неделе Ливию были вынуждены покинуть все сотрудники посольства России. Причиной стало нападение на дипмиссию вооруженных боевиков, якобы мстивших за убийство ливийца гражданкой РФ. Правительство страны не смогло гарантировать дипломатам, что подобные бесчинства не повторятся вновь.