Երրորդ երկրները ապoրինաբար Աֆղանստանում գրոհայինների են պատրաստում սիրիական ռեժիմի դեմ պայքարելու համար, այդ թվում սովորեցնում են նրանց, թե ինչպես վարվել քիմիական զենքի հետ, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Մոսկվայում կայացած մամլո ասուլիսում:
«Վերջերս հաղորդագրություններ հայտնվեցին, որ երրորդ երկրներն ապօրինաբար օգտագործում են Քաբուլի չվերահսկվող տարածքը Սիրիայի ռեժիմի դեմ գրոհայիններ պատրաստելու համար, այդ թվում քիմիական թունավոր նյութերի հետ վարվելու ունակություններին»,-ասել է նա:
«Մասնավորապես, մեր տվյալներով, ոչ անհայտ «Ջաբհաթ ան Նուսրան» մտադիր է ապօրինաբար Իրաքի տարածք առաքել թունավոր նյութեր արդեն Իրաքի տարածքում ահաբեկչության կազմակերպման համար»,-ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Ահաբեկչական ճամբարների ցանցն Աֆղանստանում ստեղծվել է դեռ 80-ականներին Ուսամա բին Լադենի կողմից՝ խորհրդային զորքերի դեմ կռվող մոջահեդներ պատրաստելու համար: 40-րդ բանակն Աֆղանստանից դուրս բերելուց հետո, ճամբարներում սկսեցին գրոհայինների սովորեցնել աշխարհի տարբեր երկրներից, առաջին հերթին Մերձավոր Արևելքից ու Հյուսիսային Աֆրիկայից: Ներկայումս նրանք ֆինանսավորվում են «Ալ Քայիդայի» կողմից:

Третьи страны незаконно готовят в Афганистане боевиков для борьбы с сирийским режимом, в том числе обучают их обращаться с химоружием, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров на пресс-конференции в Москве.
"Не так давно появились сообщения, что третьи страны незаконно использовали неподконтрольную Кабулу территорию Афганистана для того, чтобы на этой территории обучать боевиков для борьбы с сирийским режимом, в том числе для того, чтобы обучить их умению обращаться с химическими отравляющими веществами", — сказал он.
"В частности, по нашим данным, небезызвестная "Джабхат ан-Нусра" планирует доставить нелегально на территорию Ирака отравляющие вещества и соответствующих специалистов для организации терактов уже на иракской территории", — отметил глава МИД РФ, передает РИА Новости.
Сеть террористических лагерей была создана в Афганистане еще в 80-е годы Усамой бин Ладеном для подготовки моджахедов, которые воевали против советских войск. После вывода 40-й армии из Афганистана, в лагерях стали обучаться боевики из различных стран мира, в первую очередь из Ближнего Востока и Северной Африки. В настоящее время они финансируются «Аль -Кайедой».