ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման և Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Ջոն Բեյները հեռախոսազրույց են ունեցել և պայմանավորվել շարունակել բյուջեի քննարկումները, լրագրողներին է հայտնել Սպիտակ տան ներկայացուցիչ Ջեյ Քարնին: «Նրանք պայմանավորվել են, որ բոլոր կողմերը պետք է շարունակեն բանակցությունները կառավարության փակման և հնարավոր դեֆոլտի վերաբերյալ»,- ասել է Քարնին:
Ըստ նրա, Օբաման չի պատրաստվում աշխատել դեֆոլտի սպառնալիքի տակ: «Դեֆոլտի սպառնալիք պետք չէ կիրառել և դեֆոլտ էլ պետք չէ թույլ տալ»,- ասել է Քարնին: Նա հորդորել է հանրապետականներին «վերցնել ատրճանակը սեղանից», բարձրացնել փոխառությունների շեմն ու բանակցություններ սկսել բյուջեի շուրջ:
Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջեյ Քարնին հայտարարել է նաև, որ ԱՄՆ նախագահ Օբաման հավանություն չի տալիս 6 ամսով պետպարտքի շեմի բարձրացմանը, ինչն առաջարկում են հանրապետականները: «Դա կբերի մեզ այնտեղ, որտեղից սկսեցինք: Չենք կարծում, որ դա ճիշտ ճանապարհ է»,- ասել է Քարնին: Ըստ նրա, նախատոնական սեզոնինհերթական բյուջետային բանակցությունները խնդիր կդառնան բիզնեսի ու սպառողների համար: «Նախագահը գտնում է, որ հարկավոր է ընդլայնել լիմիտն ավելի մեծ ժամկետով, քան սա է»,- ասել է Քարնին:
Հանրապետականների կողմից վերահսկվող Ներկայացուցիչների պալատը հրաժարվել է ընդունել բյուջեն առանց առողջապահության բարեփոխման մասին կետի վերանայման կամ վերափոխման, որը Օբամայի կարևորագույն նախաձեռնություններից է: Այդ պատճառով նոր ֆինանսական տարում, որը մեկնարկել է հոկտեմբերի 1-ին, պետական հաստատությունների ֆինանսավորումը դադարեցվել է: Արդյունքում շուրջ 800 հազար դաշնային պետծառայողներ արձակուրդ գնացին, ևս մեկ միլիոն աշխատակից աշխատում է առանց աշխատավարձի: Բարաք Օբաման և նրա ժողովրդավարական կուսակցությունը հայտարարում են, որ բարեփոխումների մասին օրենքն ընդունվել է երեք տարի առաջ և նրա գործողությունը չի կարող քննարկման առարկա դառնալ: Կոնգրեսը նաև չի բարձրացրել փոխառությունների լիմիտը, որն այժմ կազմում է 16,7 տրլն դոլար: Եթե այն մինչև հոկտեմբերի 17-ը չբարձրացնեն, ԱՄՆ-ին դեֆոլտ է սպառնում:
Միաժամանակ նախագահ Օբաման շարունակում է առաջ տանել իր դիրքորոշումը հանրապետականների հետ դիմակայության մեջ:
Նա հեռուստախորհրդաժողով է անցկացրել 25 նահանգապետերի հետ, որոնք ընտրվել են երկու կուսակցությունից: Մեկ այլ հեռուստախորհրդաժողով նա անցկացրել է ԱՄՆ ընկերությունների 150 առաջատար մենեջերների հետ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Նախագահը հայտարարել է, որ պատրաստ է բյուջետային փոխզիջման հանրապետականների հետ, սակայն միայն այն դեպքում, եթե նրանք չդադարեն սպառնալ երկրին դեֆոլտով և համաձայնվեն բարձրացնել պարտքի վերին շեմը:
Մինչդեռ ԱՄՆ Ռեզերվային դաշնային համակարգը և ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը պատրաստվում են հնարավոր մասնակի դեֆոլտի, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը, իրազեկ աղբյուրի վրա հղումով:

Президент США Барак Обама и спикер палаты представителей Джон Бейнер обсудили по телефону ситуацию с бюджетом и договорились продолжить переговоры, сообщил журналистам представитель Белого дома Джей Карни.
"Они согласились, что все стороны должны продолжить переговоры по вопросам, с которыми мы сталкиваемся, — закрытие правительства и возможность дефолта", — сказал Карни.
По его словам, Обама не собирается работать под угрозой дефолта. "Угрозу дефолта не следует применять, и сам дефолт не следует допускать", — сказал Карни. Он призвал республиканцев "убрать пистолет со стола", подняв предел заимствований, и начать переговоры по бюджету.
Официальный представитель Белого дома Джей Карни также заявил, что президент США Барак Обама не одобряет идею повышения "потолка" госдолга на 6 недель, предложенную республиканцами. "Это приведет нас туда, откуда мы начали, прямо перед Днем благодарения и сезоном шопинга. Мы не думаем, что это правильный путь, по которому стоит двигаться", — сказал Карни. По его словам, очередные бюджетные переговоры в предпраздничный сезон станут проблемой для бизнеса и потребителей. "Президент считает, что нужно расширить лимит на больший срок, чем этот", — сказал Карни.
Одновременно президент США Барак Обама продолжил лоббировать свою позицию в противостоянии с республиканцами в конгрессе в обсуждениях с губернаторами, бизнес-лидерами и владельцами малого бизнеса.
Он провел телеконференцию с 25 губернаторами штатов, которые избирались от обеих крупных партий. В другой телеконференции участвовали около 150 ведущих менеджеров американских компаний. Наконец, Обама лично встретился с девятью владельцами малого бизнеса, передает РИА Новости.
Президент заявил, что готов к бюджетному компромиссу с оппозиционными республиканцами, но только если те прекратят грозить стране дефолтом и согласятся поднять "потолок" госдолга и принять бюджет на финансовый год, начавшийся 1 октября.
"Президент повторил, что он готов к переговорам о том, как добиться роста экономики, создавать рабочие места и достичь бюджетного оздоровления в долгосрочной перспективе, но что этого не следует делать в атмосфере кризиса, когда правительство закрыто, и под угрозой дефолта", — говорится в сообщении Белого дома.
Тем временем Федеральная резервная система и министерство финансов США готовятся к возможности частичного дефолта, если конгресс откажется поднять "потолок" госдолга до 17 октября, сообщает агентство Рейтер со ссылкой на источник, знакомый с ситуацией.
Какие именно планы готовят ФРС и Минфин, не сообщается.
В то же время большинство экспертов по-прежнему считают такой исход маловероятным и полагают, что президент и республиканское большинство в палате представителей придут к соглашению в ближайшее время, сообщает РБК.