Մահապարտ ահաբեկիչը պայթեցրել է ականապատ ավտոմեքենան Ջալալաբադի ոստիկանության շենքի մոտ Աֆղանստանի արևելքում, հայտնում է AFP-ն՝ տեղական ոստիկանության ներկայացուցիչ Ահմադ Բին Աբդելզայի վրա հղումով:
Ահաբեկչական գործողությունը տեղի է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի այդ երկիր կատարած այցի ժամանակ: Ըստ Աբդելզայի, ահաբեկիչն ուղղել է իր ավտոմեքենան ոստիկանության դարպասների վրա, որտեղ էլ որոտացել է պայթյունը: «Երկու ոստիկան զոհվել է, ևս 8-ը, այդ թվում տրանսպորտային ոստիկանության աշխատակիցը վիրավորվել են ու տեղափոխվել են հիվանդանոց: Ահաբեկիչը նույնպես մահացել է»,-պատմել է Աբդելզայը, հայտնում է msnnews-ը:
Քերին չհայտարարված այցով ժամանեց Աֆղանստան նախօրեին: Ուրբաթ օրը նա քննարկել է անվտանգության մասին երկկողմ համաձայնության կնքումը Աֆղանստանի նախագահ Համիդ Քարզայի հետ: Բանակցությունները մեկնարկել են տարեսկզբին: Ըստ աղբյուրի ամերիկյան պատվիրակության կազմում, բանակցությունները շարունակվելու են նաև այսօր:
Բանակցությունների արդյունքում նախատեսվում է որոշում կայացնել ամերիկյան ուժերի քանակի ու կազմի մասին, որոնք մնալու են Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի հիմնական զորակզմի դուրս բերումից հետո, ինչը նախատեսվում է անել 2014 թվականի ավարտին:

Смертник подорвал заминированный автомобиль у здания полиции в Джалалабаде на востоке Афганистана, сообщает AFP со ссылкой на представителя местной полиции Ахмада Зиа Абдельзая.
Теракт произошел на фоне визита в эту страну госсекретаря США Джона Керри.
По словам Абдельзая, террорист направил заминированный автомобиль на ворота участка полиции, у которых и прогремел взрыв. "Двое полицейских погибли, еще восемь, в том числе сотрудник транспортной полиции, получили ранения и были доставлены в больницу. Сам террорист мертв", – рассказал Абдельзай, передает msnnews.
Керри прибыл в Афганистан с необъявленным визитом накануне. Он обсудил в пятницу с президентом Афганистана Хамидом Карзаем заключение двустороннего соглашения о безопасности, переговоры по которому стартовали в начале этого года. По информации источников в американской делегации, переговоры продолжатся в субботу утром.
В ходе переговоров должно быть принято решение о численности и составе американских сил, которые останутся в Афганистане после вывода основного контингента НАТО, запланированного на конец 2014 года.