14 Հոկտեմբեր 2013 - 06:44 AMT
Քիմիական զենքի արգելման միջազգային կոնվենցիան հոկտեմբերի 14-ին պաշտոնապես ուժի մեջ մտավ Սիրիայի համար: Կոնվենցիային Սիրիայի միանալու գործընթացն իրավաբանորեն ավարտվեց, ըստ կանոնակարգի, հայտը ներկայացնելուց 30 օր անց: Հայտը ներկայացվել էր սեպտեմբերի 14-ին:
Սիրիայի կառավարությունն արդեն սկսել է ՄԱԿ-ի հետ քիմիական զենքի ոչնչացման շուրջ գործակցությունը:
Այժմ Սիրիայում է Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության համատեղ առաքելության 60-հոգանոց խումբը: Անցած շաբաթ ՄԱԿ ԱԽ-ն հավանություն էր տվել գլխավոր քարտուղարի առաջարկությանն այդ առաքելության ստեղծման մասին, որի քանակը կարող է հասնել 100-ի: Առաքելության անդամները պետք է ապահովեն Սիրիայում քիմիական զենքի լիակատար ոչնչացումը, սակայն, ինչպես խոստովանում են ՄԱԿ-ում, դա բավարար չի լինի երկրում հակամարտությունը դադարեցնելու համար, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Այդ առթիվ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր. «Բոլոր նրանց, ով ցանկանում է ձախողել քիմիական զինաթափման գործընթացը, ցանկանում եմ հիշեցնել, որ թիվ 2118 բանաձևը պատասխանատվությունը դնում է ոչ միայն Սիրիայի կառավարության, այլև բոլոր մյուս սիրիական կողմերի վրա, այսինքն՝ ամբողջ ընդդիմության, ինչպես նաև այլ երկրների, առաջին հերթին՝ Սիրիայի հարևանների, որոնց արգելված է օգտագործել իրենց տարածքը քիմիական զենքի հետ ինչ-որ խաղերի համար»:
ՄԱԿ ԱԽ-ն միաձայն հավանություն է տվել Սիրիայում քիմիական զենքի ոչնչացման վերաբերյալ բանաձևին: Բանաձևը բացառում է ուժի կիրառումը Սիրիայում և ընդհանրապես 7-րդ հոդվածի ցանկացած կիրառում: ՄԱԿ ԱԽ նիստին մասնակցել է նաև ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
Նախօրեին Սիրիայի հիմնական ընդդիմադիր ուժը՝ Սիրիայի ազգային խորհուրդը հայտարարել է, որ չի պատրաստվում մասնակցել «Ժնև-2» բանակցություններին:
Ժնևի խորհրդակցությունը պետք է կայանա հոկտեմբերի վերջում: Խորհրդաժողովի համակազմակերպիչներն են ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ու ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին:

Международная Конвенция по запрещению химического оружия 14 октября официально вступила в силу для Сирии. Процесс присоединения Сирии к конвенции юридически завершился, согласно процедуре, по истечении 30 дней после подачи заявки, которая была направлена 14 сентября.
Сирийское правительство уже начало сотрудничество с ООН для уничтожения своего химического оружия — после того, как международным инспекторам удалось подтвердить факт его применения во время сирийского конфликта.
В настоящее время в Сирии находится передовая группа совместной миссии Организации по запрещению химического оружия и ООН из 60 человек. На прошлой неделе Совбез ООН одобрил предложение генерального секретаря о создании этой миссии, численность которой может быть доведена до 100 человек. Члены миссии должны будут обеспечить полное уничтожение химических вооружений Сирии, однако, как признают в ООН, этого будет недостаточно для прекращения конфликта в стране, передает РИА Новости.
По этому случаю глава МИД РФ Сергей Лавров заявил: "Всем тем, кто хочет сорвать процесс химического разоружения, хочу напомнить о том, что резолюция 2118 возлагает ответственность за обеспечение безопасности всего этого процесса, за обеспечение полного выполнения решений ОЗХО и Совета Безопасности не только на сирийское правительство, но и на все другие сирийские стороны, то есть на всю оппозицию, а также другие страны, прежде всего, соседние с Сирией государства, которым запрещено использовать свою территорию для каких-либо игр с химическим оружием".
В Сирии продолжается гражданская война, в которой погибли более 100 тысяч человек. Сейчас идет подготовка к проведению в середине ноября в Женеве международной конференции по Сирии с участием представителей властей и оппозиции.
Накануне основная политическая сила сирийской оппозиции — Сирийский национальный совет — заявила, что не собирается участвовать в предстоящих переговорах "Женева-2".
Конференция в Женеве по урегулированию кризиса в Сирии должна пройти в конце октября. Со-спонсорами конференции выступают глава МИД РФ Сергей Лавров и Госсекретарь США Джон Керри.
Гражданская война в Сирии продолжается 2 года. За это время погибло около 150 тысяч человек, 2 миллиона стали беженцами, число внутренне перемещенных лиц достигает 5 миллионов. Основная цель боевиков – создание на территории исламской страны по законам шариата.