ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման և փոխնախագահ Ջո Բայդենը մտադիր էին արտահերթ հանդիպում անցկացնել երկու կուսակցություններից Կոնգրեսի առաջնորդների հետ՝ փորձելով համաձայնության հասնել պետպարտքի վերին շեմի բարձրացման հարցում: Հանդիպմանը պետք է մասնակցեին ժողովրդավարների ու հանրապետականների խմբակցությունների ղեկավարները՝ ինչպես Սենատում, այնպես էլ Ներկայացուցիչների պալատում:
Սպիտակ տան հայտարարության մեջ ասվում է, որ հանդիպումը, որը պետք է տեղի ունենար երկուշաբթի երեկոյան, հետաձգվել է, ժամանակ տալու համար Սենատի առաջնորդներին շարունակել առաջխաղացումը փոխզիջումային լուծում գտնելու ճանապարհին: Հանդիպման նոր ժամկետի մասին դեռ չի հայտարարվել, հայտնում է BBC-ին:
Կիրակի օրն ԱՄՆ Կոնգրեսի առաջնորդները երկու կուսակցություններից հերթական անգամ չկարողացան փոխզիջման հասնել՝ չնայած բորսայական ինդեքսների հետագա անկման վտանգին երկուշաբի ֆոնդային բորսաների բացվելուն պես: Սենատում կայանալիք բանակցությունները դեֆոլտը կանխելու վերջին հնարավորությունն են այն բանից հետո, երբ անցած շաբաթ ձախողվեցին Սպիտակ տան ու Ներկայացուցիչների պալատի հանրապետականների առաջնորդների բանակցությունները:
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունն արտակարգ միջոցների է դիմում պետպարտքի սպասարկման համար այն բանից ի վեր, երբ ընթացիկ տարվա մայիսին նշվեց համաձայնեցված վերին շեմը: Ֆինանսների նախարար Ջեկ Լյուն զգուշացրեց, որ արտակարգ միջոցները կսպառվեն հոկտեմբերի 17-ին:
Մինչդեռ ձայներ են լսվում, որոնք զգուշացնում են, որ դեֆոլտն ԱՄՆ-ում անկանխատեսելի հետևանքներ կունենա մնացած աշխարհի համար: ԱՄՀ ղեկավար Քրիստին Լագարդը հայտարարել է, որ վստահության նվազումը ԱՄՆ պարտավորությունների հանդեպ, լուրջ խնդիրներ կառաջացնի ֆինանսական աշխարհում: Ավելի վաղ Կոնգրեսն ու Օբաման չկարողացան համաձայնության գալ նաև դաշնային իշխանական մարմինների մասնակի փակման հարցում, որոնք չեն աշխատում արդեն երրորդ շաբաթ:

Президент США Барак Обама и вице-президент Джо Байден собирались провести экстренную встречу с лидерами Конгресса от обеих партий, попробовав достичь согласия по проблеме повышения потолка госдолга. Во встрече должны участвовать лидеры фракций демократов и республиканцев – как в сенате, так и в палате представителей.
В заявлении Белого дома говорится, что встреча, которая должна была произойти вечером в понедельник, отложена, чтобы дать время лидерами сената продолжить продвижение в направлении компромиссного решения. О новом времени встречи пока не объявлено, сообщает ВВС.
В воскресенье лидеры американского конгресса от обеих партий в очередной раз не сумели достичь компромисса в продолжающихся переговорах о повышении потолка государственного долга, несмотря на опасность дальнейшего падения биржевых индексов после открытия в понедельник фондовых рынков.
Переговоры в сенате – последняя возможность предотвратить дефолт по госдолгу, после того как на прошлой неделе провалились переговоры между Белым домом и лидерами республиканцев в палате представителей.
Министерство финансов США прибегает к чрезвычайным мерами по обслуживанию государственного долга с тех пор, как в мае этого года был достигнут ранее согласованный потолок. Министр финансов Джек Лью предупредил, что эти чрезвычайные меры будут исчерпаны к 17 октября.
Тем временем раздается все больше голосов, предупреждающих, что дефолт в США приведет к непредсказуемым экономическим последствиям для остального мира. Глава Международного валютного фонда Кристин Лагард заявила, что утрата доверия к обязательствам США по обслуживанию своего долга приведет к серьезным проблемам в финансовом секторе по всему миру. Ранее конгрессу и президенту Обаме также не удалось достичь согласия по вопросу о частичном закрытии федеральных органов власти, который продолжается уже третью неделю.