15 Հոկտեմբեր 2013 - 12:28 AMT
Բաքվում ԱՄՆ դեսպանությունը հայտարարում է, որ Ադրբեջանի ՊՆ-ն խեղաթյուրել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարի խոսքերը: «Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը ԱՄՆ դեսպանի հետ նախարարի հանդիպման մասին կրում է մասնավոր ու դիվանագիտական բնույթ: Այն կառուցողական է եղել: Սակայն դեսպանին վերագրվող խոսքերը հստակ չեն»,-այդ մասին Turan գործակալությանն են հայտնել Բաքվում ԱՄՆ դեսպանատանը՝ մեկնաբանելով ՊՆ մամլո ծառայության տեղեկատվությունը:
Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտնել էր, որ նախարարը դժգոհություն է հայտնել ԱՄՆ կողմից Ադրբեջանի նախագահական ընտրությունների քննադատության վերաբերյալ, իսկ ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարը համամիտ է եղել Սաֆար Աբիևի հետ և նշել է, որ ընտրություններն արդեն ավարտվել են և հաղթել է Իլհամ Ալիևը: «Նախագահական ընտրությունների քննադատությունը չի ազդում դրանց արդյունքների վրա՝ Իլհամ Ալիևը հաղթել է»,-իբր հայտարարել է դեսպանը: Նախօրեին Ադրբեջանի ԶԼՄ-ներում հրապարակվել էր Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Ռամիզ Մեհտիևի հարցազրույցը:
Հարցազրույցում խոսքը գնում էր երկրում հետընտրական իրավիճակի մասին: Մեհտիևը նշել էր նաև, որ ԱՄՆ կառավարությունը բարեխոսում էր Ադրբեջանի կառավարության առջև, որպեսզի իբր Ազգային խորհրդի թեկնածու Ջամիլ Հասանլիին ձայների 25 տոկոսը «տրվի»:
Բաքվում ԱՄՆ դեսպանության մամլո ծառայությունը հանդես է եկել հերթական հերքումով, որ Մեհտիևի հայտարարությունն այն մասին, որ ԱՄՆ կառավարությունը խորհուրդ է տվել Ադրբեջանի կառավարությանը թեկնածուներից մեկին ձայների 25 տոկոսը տալ, չի համապատասխանում իրականությանը»:
Նախագահական ընտրություններն Ադրբեջանում տեղի են ունեցել հոկտեմբերի 9-ին, որտեղ հաղթեց գործող նախագահ Իլհամ Ալիևը: Ընտրություններին բացասական գնահատական տվեցին ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը, Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ-ն, ԵԱՀԿ-ն և այլ դիտորդներ:

Посольство США в Баку заявляет, что минобороны Азербайджана исказило слова посла Морнингстара. «Сообщение Министерства обороны Азербайджана о встрече министра с послом США носило частный и дипломатический характер. Она была конструктивной. Однако приписываемые послу слова, не точны», – об этом Turan сообщили посольстве США в Баку, комментируя информацию пресс-службы Минобороны.
Военное ведомство Азербайджана сообщило, что министр выразил недовольство по поводу критики США итогов президентских выборов, а посол Ричард Морнингстар согласился с мнением Сафара Абиева, и отметил что выборы уже позади, и победил на них Ильхам Алиев: «Критика в связи с итогами президентских выборов не влияет на их результаты. Ильхам Алиев победитель» – якобы заявил посол.
Накануне в ряде СМИ Азербайджана было опубликовано интервью руководителя аппарата президентской администрации Рамиза Мехтиева.
В этом интервью речь шла о поствыборной ситуации в стране. Мехтиев так же указал на то, что правительство США ратовала перед правительством Азербайджана, дабы кандидату от Национального Совета Джамилю Гасанлы было «дано» 25% голосов.
Пресс-служба посольства США в Баку выступило с опровержением, что заявление Мехтиева о том, что правительство США советовало правительству Азербайджана дать во время выборов 9 октября одному из кандидатов 25% голосов, не соответствует действительности», передает minval.az.
Президентские выборы в Азербайджане прошли 9 октября, на которых победил действующий президент Ильхам Алиев. Негативную оценку выборам дали Госдеп США, МИД Великобритании, ОБСЕ и ряд других наблюдателей