15 Հոկտեմբեր 2013 - 12:05 AMT
Սինոփսիս ընկերությունը (Nasdaq: SNPS), ինտեգրալ սխեմաներում (ԻՍ) և էլեկտրոնային համակարգերում նորարարությունների արագացման համար օգտագործվող ծրագրային ապահովման, մտավոր սեփականության և ծառայությունների մատակարար համաշխարհային առաջատարը, այսօր հայտարարեց, որ 102 ուսանողներ հաջողությամբ ավարտեցին Սինոփսիս Արմենիայի ուսումնական դեպարտամենտի և գործընկեր համալսարանների համատեղ կրթական ծրագիրը: Տարբեր հարգի դիպլոմներ ստացան երեք համալսարանների ուսանողներ, այդ թվում 35 բակալավր և 37 մագիստրոս Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանից (ՀՊՃՀ), 10 բակալավր և 7 մագիստրոս Երևանի պետական համալսարանից (ԵՊՀ) և 13 բակալավր Եվրոպական կրթական տարածաշրջանային ակադեմիայից (ԵԿՏԱ): 2004 թ. ՍԱՈՒԴ-ի հիմնադրման օրվանից ի վեր ավելի քան 550 շրջանավարտ ավարտել են այս ծրագիրը:
Ավարտական հանդիսավոր արարողության ժամանակ Սինոփսիս ընկերության մարքեթինգի գծով փոխնախագահ և Սինոփսիս Արմենիա ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռիչ Գոլդմանը բարձր գնահատելով շրջանավարտների ձեռքբերումները, Սինոփսիսի ավարտական հավաստագրեր հանձնեց յուրաքանչյուր շրջանավարտին: Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի թղթակից անդամ և ՀՊՃՀ ռեկտոր Արա Ավետիսյանը և Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի թղթակից անդամ և ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, ինչպես նաև ԵԿՏԱ ռեկտոր Անդրանիկ Ավետիսյանը շրջանավարտներին հանձնեցին իրենց բուհերի դիպլոմներ: Բացի այդ Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի (ՀՌՀ) ութ ուսանող Սինոփսիսի ծրագրային գործիքների ուսուցման դասընթացը հաջողությամբ ավարտելու համար արժանացան վկայականների:
Սինոփսիսի համալսարանական ծրագրի հովանու ներքո ՍԱՈՒԴ-ը ուսանողներին տրամադրում է համաշխարհային որակի կրթություն ստանալու համար բոլոր անհրաժեշտ բաղադրիչները՝ արդյունաբերություն-բուհ համագործակցության փորձարկված մոդելի վրա հիմնված մրցունակ ուսումնական ծրագրեր, Սինոփսիսի գերժամանակակից էլեկտրոնային նախագծման ավտոմատացման ծրագրային փաթեթներ և ուսումնական նախագծման փաթեթներ, բարձր որակավորում և փորձ ունեցող պրոֆեսորա-դասախոսական կազմ, ինչպես նաև ժամանակակից տեխնիկական ենթակառուցվացք և միջավայր: Բացի այդ, ՍԱՈՒԴ-ում գործում են համապարփակ տեխնիկական գրադարան և ժամանակակից խոհանոցային գոտի: Ուսուցման ժամանակ ուսանողները նաև ակտիվորեն ներգրավվում են ընկերության կողմից իրագործվող կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերում, այդ թվում Սինոփսիսի շաբաթը Հայաստանում միջոցառման շրջանակներում անցկացվող ամենամյա ծառատունկին:
Այս տարի շրջանավարտների 80 տոկոսը հնարավորություն ունեցան ուսուցումը համատեղել ՍԱՈՒԴ-ում վճարովի կես-դրույք փորձնակության հետ և աշխատել իրական նախագծերի վրա: Ձեռք բերված փորձի հիման վրա լավագույն փորձնակները ընդունվել են աշխատանքի Սինոփսիս ընկերությունում: Շատ այլ շրջանավարտներ, ովքեր հետևողականորեն աշխատել են իրենց կարիերայի համար ամուր կրթական հիմք ստեղծելու ուղղությամբ, և արդյունքում, նույնպես աշխատանքի են ընդունվել Սինոփսիս ընկերությունում:
«Սինոփսիսի համալսարանական ծրագրի արդյունավետությունը Հայաստանում մեր ընկերության հաջողության էական մասն է կազմում», – ասում է Ռիչ Գոլդմանը: «Այս ծրագրի ազդեցությունը տարածվել է Հայաստանի սահմաններից դուրս, ինչը հնարավորություն է տալիս այստեղ ձեռք բերված փորձի դրական արդյունքները կիրառել այնպիսի երկրներում, ինչպիսիք են Ռուսաստանը և Հորդանանը: Արդյունաբերության և կրթական համակարգի համագործակցության առաջնային օրինակ ծառայող այս նորարարական ծրագրի շնորհիվ, շրջանավարտները բացառիկ որակներ են ստանում և կարողանում են արդյունավետ աշխատել աշխատանքի ընդունվելու առաջին իսկ օրվանից: Այս շրջանավարտները առաջնորդում են Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման գործընթացը»:
«Պատիվ ունեմ ի սրտե շնորհավորելու Սինոփսիս ընկերության և ՀՊՃՀ-ի համատեղ ծրագրի շրջանավարտներին, ովքեր այսօր մուտք են գործում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների աշխարհ», – ասում է Արա Ավետիսյանը: «Երախտագիտությունս եմ հայտնում նաև Սինոփսիս Արմենիային՝ մեր շրջանավարտներին ճարտարագիտական բարձրագույն կրթության ժամանակակից գիտելիքներով զինելու գործում Պոլիտեխնիկի հետ հույժ արդյունավետ համագործակցելու համար: Այս ծրագրում ձեռք բերված փորձի շնորհիվ ուսանողները պատրաստ են իրենց լուման ներդնել ի սպաս Հայաստանը էլեկտրոնային նախագծման համաշխարհային կենտրոններից մեկը դարձնելու»:
«Շրջանավարտների մասնագիտական որակավորումը տարեց տարի բարձրանում է, դրա վառ ապացույցն է Սինոփսիս Արմենիայի կողմից աշխատանքի ընդունված շրջանավարտների քանակի մշտական աճը», – ասում է ՍԱՈՒԴ-ի տնօրեն, ՀՊՃՀ «Միկրոէլեկտրոնային սխեմաներ և համակարգեր» միջֆակուլտետային ամբիոնի վարիչ, ԵԿՏԱ «Կապի միջոցների միկրոէլեկտրոնային սխեմաներ և համակարգեր» ամբիոնի վարիչ, ՀՀ գիտության վաստակավոր գործիչ Վազգեն Մելիքյանը: «Ես ակնկալում, որ այս տարվա շրջանավարտներին պայծառ ապագա է սպասվում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում»:
Իր ավարտական ելույթում 2012 թ.-ի մագիստրատուրայի շրջանավարտ, ներկայումս Սինոփսիս Արմենիայի աշխատակից Նազելի Մելիքյանը այսօր նշում է. «Մենք երախտապարտ ենք բոլոր այն մարդկանց, ում ջանքերի և գիտելիքների շնորհիվ մենք հնարավորություն ունեցանք համաշխարհային որակի կրթություն ստանալ Հայաստանում: Սինոփսիսի նորարարական միջավայրում իրականացվող արդիական նախագծերում գերժամանակակից ԷՆԱ գործիքների կիրառման հնարավորությունը անգնահատելի փորձ է դառնում մեր մասնագիտական ճարտարագիտական կարիերան կառուցելու ժամանակ»:
2004թ.-ից Սինոփսիս Արմենիա ՓԲԸ-ն ներդրումներ է իրականացնում տեղական ՏՏ կրթության ոլորտում՝ օգնելով ապահովել Հայաստանը բարձրակարգ ՏՏ մասնագետներով: Սինոփսիս Արմենիայի ուսումնական դեպարտամենտի (ՍԱՈՒԴ) միջոցով, Սինոփսիս Արմենիան ապահովում է դասավանդման և գիտական հետազոտություններիիրականացման համար անհրաժեշտ տեխնոլոգիաներ, գործիքներ և ռեսուրսներ: Սինոփսիս Համալսարանական ծրագրի հովանու ներքո ՍԱՈՒԴ-ը մշակել է մրցունակ ուսումնական ծրագիրը՝ բիզնես-ԲՈՒՀ համագործակցության մոդելի հիման վրա: Այդ մոդելի կիրառումը հնարավորություն է տալիս աշխատաշուկան համալրել արտադրությանմեջ ինտեգրվելու համար անհրաժեշտ գիտելիքներ և հմտություններ ձեռք բերած շրջանավարտներով: Սինոփսիս Արմենիան առաջատար ու հաջողված համագործակցությանծրագրեր է իրականացնում հանրապետության մի շարք առաջատար բուհերի` Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (ՀՊՃՀ), Երևանի պետականհամալսարանի (ԵՊՀ), Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի, Եվրոպական կրթական ակադեմիայի (ԵԿԱ), Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ), ինչպես նաևՌուսաստանի Էլեկտրոնային տեխնիկայի ազգային հետազոտական համալսարանի (ՄԷՏԻ) հետ: ՍԱՈՒԴ-ը համագործակցում է Ռուսաստանի, Չինաստանի, Հնդկաստանի,Սաուդյան Արաբիայի, ՄԱԷ, Հորդանանի և տարածաշրջանի այլ երկրների մի շարք համալսարանների հետ:

15 Октябрь 2013 - 09:30 AMT
Результаты Учебного департамента компании Синопсис в Армении могут стать хорошим примером для России и Иордании
102 студента успешно окончили совместную учебную программу Учебного департамента Синопсис Армения (УДСА) и университетов-партнеров. Выпускники трех университетов получили дипломы, в том числе: 35 бакалавров и 37 магистров из Государственного инженерного университета Армении (ГИУА), 10 бакалавров и 7 магистров из Ереванского государственного университета (ЕГУ) и 13 бакалавров из Европейской региональной академии (ЕРА). Выпускники получили сертификаты компании Синопсис об окончании курса, сообщила пресс-служба компании.
Под покровительством университетской программы компании Синопсис, УДСА предоставляет студентам все необходимые компоненты для получения образования мирового уровня – эффективную учебную программу, основанную на проверенной модели сотрудничества индустрия-ВУЗ; доступ к ультрасовременным программам автоматизации электронного проектирования и учебным пакетам; высококвалифицированный и опытный преподавательский состав, а также современную техническую инфраструктуру и среду. Кроме того, в здании УДСА созданы дополнительные удобства, в том числе обширная техническая библиотека и современная кафетерия. В процессе учебы студенты активно участвуют в проектах корпоративной социальной ответственности компании Синопсис, таких как посадка деревьев в рамках ежегодного мероприятия Неделя Синопсис в Армении.
В этом году 80% выпускников имели возможность совмещать обучение с оплачиваемой стажировкой в УДСА и участвовали в реальных индустриальных проектах. В итоге, на основании полученного опыта лучшие стажеры были приняты на работу в Синопсис Армения. Многие другие выпускники, которые проявили себя в создании прочной образовательной основы для становления своей карьеры, также были приняты на работу в компанию Синопсис. В связи с этим вице-президент Синопсис Армения, вице-президент по стратегическому развитию рынка компании Синопсис Рич Голдман отметил, что влияние этой программы распространилось далеко за пределы Армении, предоставив возможность воспользоваться приобретенным здесь опытом в таких странах, как Россия и Иордания.
ЗАО «Синопсис Армения» начало свою деятельность в местной образовательной системе ИТ с 2004 года. Со дня учреждения УДСА в 2004 году в этой программе приняли участие более 550 выпускников.Учебный департамент Синопсис Армения (УДСА) предоставляет технологии, программные пакеты и средства для образования и научных исследований. Под эгидой Университетской программы Синопсис, УДСА разработал конкурентоспособную программу обучения на основании проверенной модели сотрудничества между индустрией и системой высшего образования. Эта модель дает возможность УДСА выпускать студентов, подготовленных к работе в производстве, с необходимыми знаниями и навыками для высокой продуктивности с момента начала работы. Синопсис Армения успешно участвует в программах сотрудничества с ведущими университетами Армении, такими как Государственный инженерный университет Армении (ГИУА), Российско-Армянский (Славянский) университет, Европейская региональная академия (ЕРА), Американский университет Армении (АУА) и Национальный исследовательский университет электронных технологий (МИЭТ). УДСА также сотрудничает с рядом университетов в России, Китае, Индии, Саудовской Аравии, ОАЭ, Иордане и других странах региона.
В первые годы программы бакалавриата студенты получают базовое образование в математике, физике и других научных дисциплинах в выбранном университете. Лучшие студенты затем отбираются техническими экспертами и преподавателями компании Синопсис для приема в программу УДСА. Дальнейшее образование по бакалаврской, магистерской и аспиранткой программам осуществляется по специализированной учебной программе УДСА для проектирования сверхбольших интегральных схем и автоматизации электронного проектирования (САПР). Занятия проходят в специально оборудованных аудиториях, где студенты получают доступ к новейшим программным инструментам САПР, которые используются в индустрии. Обучение, руководство курсовыми проектами, магистерскими тезисами и аспирантскими диссертациями напоминает осуществляемые в действительности проекты компании Синопсис Армения. Проекты осуществляются в сотрудничестве с ведущими профессионалами Синопсиса и преподавателями соответствующих университетов. Успешно окончив УДСА, выпускники становятся готовыми к работе в производстве специалистами, квалифицированными для работы в Синопсис Армения и других компаниях в сфере высоких технологий. Этот источник инженеров признается важным фактором в развитии промышленного сектора Армении.
Компания Синопсис ускоряет инновации на мировом рынке электроники. Являясь мировым лидером в области автоматизации электронного проектирования (САПР) и полупроводниковых ИС, программное обеспечение, интеллектуальная собственность (IP) и услуги компании помогают инженерам найти решения системных проблем при разработке, проверке и производстве. С 1986 года инженеры по всему миру используют технологии Синопсис для проектирования и производства миллиардов микросхем и систем. Компания Синопсис начала свою деятельность в Армении в 2004г учредив филиал ЗАО Синопсис Армения. Синопсис Армения занимается научно-исследовательскими и инженерными работами в областях автоматизации электронного проектирования, проектирования для производства и разработки интеллектуальных собственностей (IP). Ныне в компании работают несколько сотен квалифицированных армянских инженеров, и она является одним из крупнейших работодателей в стране. Компания также постоянно поощряет интерес общества к ИТ сфере, организовывая и спонсируя несколько образовательных конкурсов и наград для молодых специалистов и студентов. В 2010 году компания Синопсис Армения стала одной из 12 компаний-финалистов ежегодного престижного конкурса Госдепартамента США “Awards for Corporate Excellence”. Головной офис компании Синопсис расположен в Маунтин Вью, Калифорния, а филиалы компании расположены в около 70 местах в Северной Америке, Европе, Японии, Азии и в Индии.