Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվլին խոստացել է հիշեցնել «որոշ փորձագետների, որոնք պնդում են, որ երկրորդ փուլ պետք է լինի», իրենց իսկ խոսքերը: Այդ մասին վարչապետը հայտարարել է Առաջին ալիքի եթերում: «Կավարտվեն նախագահական ընտրությունները և ես անպայման կհիշեցնեմ փորձագետներին, որոնք ասում էին, որ անպայման երկրորդ փուլ կլինի, իրենց իսկ խոսքերը: Եվ հետո ես արդեն վարչապետ չեմ լինի: Ընտրություններին երկու շաբաթ է մնացել: 97-98 տոկոսով երկրորդ փուլ չի լինի: Մենք այդ իրավիճակից դուրս բերեցինք երկիրը…Մեկ տարվա ընթացքում լավից բացի ուրիշ ոչինչ չենք արել: Շատ սոցիալական խնդիրներ ենք լուծել, արել ենք ավելին, քան խոստացել ենք: Հուսով եմ, որ արդյունքները դա ցույց կտան: Մենք վստահ հաղթանակ կտանենք հենց առաջին փուլում՝ 2-3 տոկոս վերապահումով, եթե, Աստված մի արասցե, երկրում դժբախտություն պատահի: Նման հավանականությունը փոքր է և վերլուծությունը դրա վրա կառուցելը լուրջ չի լինի»,-հայտարարել է վարչապետը:
Ավելի վաղ նախկին վարչապետ Վանո Մերաբիշվիլին զգուշացրել էր Վրաստանի իշխանություններին, որ ընտրությունների օրը Նինո Բուրջանաձեի թիմը կարող է անկարգություններ հրահրել երկրում, հայտնում է «Գրուզիա Օնլայնը»:
Նախագահական ընտրությունները Վրաստանում կկայանան հոկտեմբերի 27-ին: Հիմնական հավակնորդներն են «Վրացական երազանքից» Գեորգի Մարգվելաշվիլին, «Լեյբորիստական կուսակցության» առաջնորդ Շալվա Նաթելաշվիլին, խորհրդարանի նախկին խոսնակ Նինո Բուրջանաձեն, որին առաջադրել է «Ժողովրդական ժողով» հասարակական կազմակերպությունը և Միխայիլ Սահակաշվիլիի «Միասնական ազգային շարժումից» Դավիթ Բաքրաձեն:

15 Октябрь 2013 - 10:17 AMT
Премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили обещал напомнить "некоторым экспертам, которые утверждают, что должен состояться второй тур", их слова. Об этом премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили заявил в эфире "Первого канала" ОВГ.
"Завершатся президентские выборы и я обязательно напомню экспертам, которые говорят, что обязательно должен состояться второй тур, их слова. К тому же, тогда я уже не буду премьером. До выборов осталось 2 недели. 97-98% на то, что второго тура не будет. Мы из такой ситуации вывели страну… В течение одного года ничего кроме позитива не сделали. Много социальных проблем решили, сделали больше, чем обещали. Надеюсь на это и результат будет. Мы уверенно победим в первом туре. 2-3% на то, что в стране может произойти несчастье, упаси боже. Такая вероятность мала и строить на это анализ несерьезно", – заявил премьер.
Ранее экс-премьер-министр Вано Мерабишвили предупредил власти Грузии, что в день выборов команда Нино Бурджанадзе может устроить в стране беспорядки, передает Грузия Online.
Президентские выборы в Грузии пройдут 27 октября. Основные претенденты на пост главы государства: кандидат от «Грузинской мечты» Георгий Маргвелашвили, лидер "Лейбористской партии" Шалва Нателашвили; экс-спикер парламента Нино Бурджанадзе, которую выдвинула общественная организация "Народное собрание" и кандидат от партии Михаила Саакашвили "Единое национальное движение" Давид Бакрадзе.