Լոնդոնի ոստիկանությունը ձերբակալել է ահաբեկչական գործողության նախապատրաստման համար 4 կասկածյալների: Նրանցից մեկը Մեծ Բրիտանիայի 28-ամյա քաղաքացի է ծնունդով Ադրբեջանից, մյուսները՝ Թուրքիայից, Ալժիրից ու Պակիստանից:
Բոլոր ձերբակալվածները պահվում են մեկուսարանում:
«Երկուսին ձերբակալել են Օլդգեյթում՝ Լոնդոնի արևելքում, երբ ոստիկանությունը կանգնեցրել է նրանց մեքենան: Երկուսն էլ Մեծ Բրիտանիայի 25-ամյա քաղաքացիներ են, մեկը ծնունդով Թուրքիայից, մյուսը՝ Ալժիրից: Եվս մեկ կասկածյալ՝ ծնունդով Ադրբեջանից Մեծ Բրիտանիայի 28-ամյա քաղաքացուն ձերբակալել են մայրաքաղաքի արևմուտքում, իսկ չորրորդին՝ պակիստանցուն, Լոնդոնի հարավ-արևմուտքում»,-գրում է թերթը: Ըստ The Guardian-ի, ձերբակալվածները ահաբեկչություն էին նախապատրաստում՝ Նայրոբիի ու Մումբաի առևտրական կենտրոններում տեղի ունեցածների նմանությամբ:
Սեպտեմբերի վերջում Քենիայի մայրաքաղաքում ահաբեկիչները սպանեցին առևտրի կենտրոնի 67 այցելուների, 2008 թվականին հնդկական Մումբաիում՝ զոհվեց 164 մարդ:
Բոլոր ձերբակալվածները երկար ժամանակ եղել են բրիտանական MI5 հակահետախուզության հսկողության տակ: Այժմ ոստիկանությունը շարունակում է խուզարկությունները մի քանի հասցեներում:

Полиция Лондона задержала 4 подозреваемых в подготовке теракта. Cреди задержанных – 28-летний гражданин Великобритании, выходец из Азербайджана, остальные – выходцы из Турции, Алжира и Пакистана.
Все задержанные находятся в изоляторе на юге Лондона.
«Двое были задержаны в районе Олдгейт (на востоке столицы) после того, как полиция остановила их автомобиль. Оба – 25-летние британские граждане, один – выходец из Турции, второй – из Алжира. Еще один подозреваемый, 28-летний гражданин Великобритании, выходец из Азербайджана задержан на западе столицы, а четвертый – выходец из Пакистана – на юго-западе Лондона», – пишет The Guardian.
По данным издания, задержанные готовили теракты, аналогичные терактам в торговом центре в Найроби и Мумбаи.
В конце сентября в столице Кении террористы убили 67 посетителей торгового центра, в 2008 году в индийском Мумбаи от рук террористов погибли 164 человека.
Все задержанные продолжительное время находились под наблюдением британской контрразведки MI5. Сейчас полиция продолжает обыски по нескольким адресам, связанным с задержанными.