Ադրբեջանցիները գնալով ավելի հաճախ են հանդես գալիս «օրվա հերոսների» դերում՝ հանցավոր հաշվեհարդարներ, սպանություններ, ահաբեկչություններ, մասնակցություն սիրիական պատերազմին ջիհադիստների կողմից: «Հանդուրժող ու քաղաքակիրթ» Ադրբեջանը դառնում է Հարավային Կովկասում ծայրահեղականության կենտրոններից մեկը, ինչը մեծ աղետներով է սպառնում այդ երկրին: Ըստ իս, պատճառն այն է, որ պետությունն անվերջ լվանում է բնակչության ուղեղը՝ ներշնչելով ադրբեջանցիներին, որ նրանք կարող են անել ինչ ուզեն: Արդյունքում ստանում ենք հետևյալը՝ նավթային սուլթանությունից սերող մարդասպաններն ու բռնաբարողները նույն Ռուսաստանում անում են, ինչ ցանկանան. սկսած բիզնեսից և վերջացրած կենցաղային սպանություններով: Վերջերս բավականին աղմուկ հանեց Մոսկվայի Չերքիզովի շուկան, որը պատկանում է ծնունդով Ադրբեջանից Թելման Իսմայլովին: Նույնիսկ եթե հաշվի առնենք, որ Իսմայլովն ամենևին էլ ադրբեջանցի չէ, այլ հրեա, միևնույն է, ռուսաստանցի բնակչի համար նա և Եգոր Շչերբակովի ենթադրյալ մարդասպան Օրհան Զեյնալովը նույն դեմքն ունեն: Անկակասծ, շուտով Բաքուն կհայտարարի, թե Զեյնալովը «ստվերում է ադրբեջանցի ժողովրդի բարի համբավը» և այլն: Բայց, բոլորի հանդեպ այդ վայրագ ատելությունը դեռ Սումգայիթից է գալիս, երբ արնախում ամբոխը կոտորում էր հայերին ու ջարդում նրանց ունեցվածքը իշխանությունների թողտվությամբ, հիշեցնում է aif.ru-ն: Նույնը տեղի է ունենում այժմ: Միայն Ադրբեջանում կարող էր հասակ առնել Ռամիլ Սաֆարովի նման մարդասպանը, որին հերոսի կոչում տվեցին: Այնպես որ երիտասարդները, որոնք միգրանտների մեծ մասն են կազմում, գիտեն ումից օրինակ վերցնեն:
Դա Ռուսաստանում: Իսկ Սիրիայում, որտեղ կռվում են ադրբեջանցիները, նրանք չեն թաքցնում իրենց ազգային պատկանելությունը: Եվ Բաքվում ոչ ոք իշխանության շարքերից չի դատապարտում այսպես կոչված «իսլամի պաշտպաններին»: Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն, որը շատ օպերատիվ արձագանքում է տարբեր օտարերկրյա քաղաքական գործիչների կողմից Արցախ այցելություններին, զարմանալիորեն լռում է, երբ գործը հասնում է վարձկան մարդասպաններին:
Եվ վերջին նորությունը: Լոնդոնի ոստիկանությունը ձերբակալել է ահաբեկչական գործողության նախապատրաստման համար 4 կասկածյալների: Նրանցից մեկը Մեծ Բրիտանիայի 28-ամյա քաղաքացի է ծնունդով Ադրբեջանից, մյուսները՝ Թուրքիայից, Ալժիրից ու Պակիստանից:
Հիմա ի՞նչ՝ Իլհամ Ալիևը կրկին խոսելու է ժողովրդավարության ու թափանցիկ ընտրությունների մասին: Հավանաբար ոչ, քանի որ նա արդեն տուժել է իր պաշտոնյաների գործողություններից՝ պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիևն ու նախագահական աշխատակազմի ղեկավար Ռամիզ Մեհտիևը խեղաթյուրել են Բաքվում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարի խոսքերը: Հավանաբար, ԱՄՆ-ն ճնշում կգործադրի Ալիևի վրա ածխաջրածինների առաքումների հարցում, քանի որ այլ կերպ նրա վրա ազդել չի լինի: Բոլոր խոսակցություններն Ադրբեջանում կոռուպցիայի մասին այդպես էլ խոսակցությունների մակարդակի վրա կմնան և անակնկալ չի լինի, եթե հանկարծ մարդասպան Զեյնալովին ազատ արձակեն՝ եթե ոչ հիմա, ապա մոտ ապագայում:

15 Октябрь 2013 - 12:01 AMT
Выходцы из Азербайджана стали чаще становиться «героями» дня: криминальные разборки, убийства, теракты, участие в сирийской войне на стороне джихадистов. "Толерантный и цивилизованный" Азербайджан становится одним из центров радикализма на Южном Кавказе и это грозит региону большими бедами. Причина этого, в наш взгляд, кроется в бесконечном промывании мозгов населения со стороны государства, которое уже вбило в голову азербайджанцам, что они могут делать, что хотят. Что и получается в итоге: убийцы и насильники, выходцы из нефтяного султаната, в той же России делают, что хотят – начиная с бизнеса и заканчивая бытовыми убийствами. Недавно уничтоженный рынок в Черкизово, принадлежащий выходцу из Азербайджана Тельману Исмайлову наделал немало шума, даже несмотря на то, что сам Исмайлов вовсе не азербайджанец, а горский еврей. Однако для российского обывателя он и предполагаемый убийца Егора Щербакова Орхан Зейналов – на одно лицо.
Нет никакого сомнения, что в скором времени Баку заявит, что Зейналов «бросает тень на доброе имя азербайджанского народа» и так далее и тому подобное. Только истоки этой звериной ненависти ко всем, кроме себя берут начало в Сумгаите, во время резни армян, когда опьяневшая от крови толпа громила и убивала армян при попустительстве властей, напоминает aif.ru. То же самое происходит и сейчас. Именно в Азербайджане мог вырасти убийца Рамиль Сафаров, возведенный в ранг героя. Так что молодежи, которую составляет подавляющее число мигрантов, есть с кого брать пример.
Это в России. А что сказать о Сирии, где воюют азербайджанцы, причем, не скрывая свою принадлежность. И ведь никто в Баку из власть предержащих не осуждает так называемых «защитников ислама». МИД АР весьма оперативно реагирующий на посещения политиками Республики Арцах, на удивление молчит, когда дело касается наемников.
И последняя новость. Полиция Лондона задержала 4 подозреваемых в подготовке теракта. Cреди задержанных – 28-летний гражданин Великобритании, выходец из Азербайджана, остальные – выходцы из Турции, Алжира и Пакистана.
Что будет в данном случае Ильхам Алиев – опять говорить о демократии и прозрачных выборах? Скорее всего нет, потому что от нерадивости собственных чиновников он уже пострадал – министр обороны Сафар Абиев и глава аппарата Рамиз Мехтиев переврали слова посла США в Баку Ричарда Морнингстара. Скорее всего, США начнут давить на Алиева в вопросе поставок углеводородов, потому что по- другому на него воздействовать нельзя. Все разговоры о коррупции в Азербайджане так и останутся разговорами и не будет особого сюрприза в том, что убийцу Зейналова могут освободить – если не сразу, то очень быстро…