15 Հոկտեմբեր 2013 - 13:15 AMT
Այսօր Հայաստանում գործում է փոքր ու միջին շուրջ 80 000 ձեռնարկություն, որոնց բաժինը ՀՆԱ-ում կազմում է մոտ 40 տոկոս: Այդ հատվածի զարգացման համար 2013 թվականին Հայաստանի կառավարությունը պետբյուջեից հատկացրել է շուրջ 150 մլն դրամ:
«Ամերիա» խորհրդատվական ընկերության հերթական հետազոտությունը նվիրված է Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկատիրությանը: Հետազոտությունը ներկայացնում է Հայաստանի մակրոտնտեսական նկարագիրը, ՓՄՁ ոլորտի նկարագիրը Հայաստանում, հարաբերությունները բանկային համակարգի հետ, խորհրդատվական և այլ մասնագիտական ծառայությունների նկատմամբ կարիքները, ՓՄՁ ոլորտի կարգավորումը Հայաստանում: Այն միաժամանակ տալիս է համեմատականներ այլ երկրների հետ:
Հետազոտության արդյունքները ցույց են տվել փոքր ձեռնարկությունների դրական տրամադրվածությունը, ինչը կարող է շարժիչ ուժ հանդիսանալ ոլորտի զարգացման համար, չնայած, որ միկրոբիզնեսի ներկայացուցիչները զարգացման մեծ հեռանկարներ չեն տեսնում: Այդ մասին ասել է հետազոտության շնորհանդեսի ժամանակ «Ամերիա» խորհրդատվական ընկերության ավագ վերլուծաբան Արտաշես Շաբոյանը: Ըստ նրա, ՓՄՁ-ների ներկայացուցիչների ակնկալիքներն առաջիկա 1-3 տարվա համար թեև մեծ չեն, սակայն դրական են:
ՓՄՁ-ների վարկավորման 70 տոկոսը կատարվում է դրամով, որտեղ միջին վարկը կազմում է 8,5 մլն դրամ՝ միջինը 18,5 տարեկան տոկոսադրույքով: Մնացած 30 տոկոսը դոլարային վարկերն են, որոնք միջինը կազմում են 130 հազար դոլար՝ տարեկան 14,5 տոկոս տոկոսադրույքով:
Միաժամանակ թեև հայկական ՓՄՁ-ները հասկանում են խորհրդատվական ծառայությունների անհրաժեշտությունը, սակայն ազատ դրամական միջոցների բացակայության պատճառով չեն օգտվում դրանցից: Ըստ հետազոտության, ՓՄՁ-ների միայն 31 տոկոսն է վերջին երկու տարում օգտվել մասնագիտական ծառայություններից:
Տեղի ՓՄՁ-ները նաև դժվարությամբ են նորամուծություններ կատարում՝ նորարարությունների ներմուծման մասին հայտարարել է միայն ձեռնարկությունների 6 տոկոսը, իսկ արտադրական նորարարությունների մասին՝ միայն 14 տոկոսը: Ամերիան հետազոտության համար դիտարկել է ընդհանուր քանակով 1003 ՓՄՁ, որից 655 ՓՄՁ-ն Երևան քաղաքից, 144-ը Գյումրիից, 152-ը Վանաձորից, 52-ը Դիլիջանից: Հետազոտությամբ պարզվել է, որ դիտարկված ՓՄՁ-ների 74.7%-ը գերփոքր է, 20.2 %-ը` փոքր, 5.1%-ը`միջին չափի (խմբավորումը կատարված է համաձայն Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության պետական աջակցության մասին ՀՀ օրենքի):
Հետազոտության արդյունքները վկայում են, որ դիտարկվող քաղաքներում ՓՄՁ-ների 47.6%-ը զբաղվում է առևտրով, 34.4%-ը` ծառայություններով, 15.5%-ը`արդյունաբերությամբ, 2.2 %-ը` շինարարությամբ: Առևտուրը գերակշռում է գերփոքր ՓՄՁ-ների մոտ` 55.2%:

На сегодняшний день в Армении действует порядка 80 000 предприятий малого и среднего бизнеса, доля которых в ВВП составляет около 40%. Для развития этого сегмента в 2013 году правительство Армении выделило 150 млн. драмов из госбюджета.
Конслатинговая компания «Америя» провела очередное исследование, посвященное малым и средним предприятиям Армении. В исследовании представлено макроэкономическое описание Армении, характеристики действующих в стране компаний МСП, отношения с банковской системой, необходимость в консалтинговых и иных профессиональных услугах, регулирование сферы, а также сравнение с другими странами мира.
Результаты исследования показали, позитивный настрой малых предприятий станет движущей силой для развития сферы, несмотря на то, что представители микробизнеса не видят особого позитива в развитии. Об этом сообщил старший аналитик консалтинговой компании «Америя» Арташес Шабоян в ходе презентации исследования по МСБ Армении. По его словам, ожидания представителей малого и среднего бизнеса в Армении на ближайшие 1-3 года хоть и незначительные, но позитивные.
70% кредитования МСБ приходится на драмовые кредиты, где средний размер кредита составляет 8,5 млн. драмов по средней ставке 18,5% годовых. Остальные 30% приходится на долларовые кредиты, которые составили, в среднем, $130 тыс. при ставке в 14,5% годовых. Одновременно армянские МСБ хоть и понимают необходимость использования консалтинговых услуг, однако из-за отсутствия свободных денежных средств не пользуются ими. Согласно исследованию, лишь 31% представителей МСБ за последние два года воспользовались профессиональными услугами.
Армянские МСБ также нелегко идут на внедрение инноваций: о внедрении инноваций для производства новой продукции за последний год заявили лишь 6% представителей МСБ, а о внедрении производственных инноваций сообщили лишь 14% компаний
Исследование было проведено среди 1003 субъектов МСП, из которых 655 действуют в Ереване, 144 – в Гюмри, 152 – в Ванадзоре, а 52 – Дилижане. При этом, 74,4% участвовавших в исследовании компаний являются субъектами микро-бизнеса, 20,2% – малого, 5,1% – среднего бизнеса. Результаты свидетельствуют о том, что 47,6% компаний МСП в исследуемых городах заняты в сфере торговли, 34,4% – в сфере услуг, 15,5% – в промышленности, а 2,2% – в строительстве. При этом сфера торговли преобладает среди субъектов микро-бизнеса – 55,2%.
Основанная в 1998 году компания «Америя», одна из лидирующих компаний на армянском рынке консалтинговых услуг, предлагает профессиональные услуги по трем основным направлениям: управленческий, финансовый и юридический консалтинг. Компания выступает в качестве финансового, правового и стратегического консультанта и партнера для клиентов в государственном и частном секторах, а также международных организаций в Армении и на Южном Кавказе.