16 Հոկտեմբեր 2013 - 06:52 AMT
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի առանցքային կոմիտեներից մեկը հայտարարել է դաշնային բյուջեի հանրապետական պլանի քննարկման հետաձգման մասին: Հավանաբար, Հանրապետական կուսակցությանը չի հաջողվի ապահովել քվեների անհրաժեշտ քանակը, հայտնում է Fox News-ը:
Կարևորագույն գործոններից մեկը Heritage Action կոնսերվատիվ խմբի ելույթն էր քննարկման ներկայացված ծրագրի դեմ: Սկզբնական քվեարկությունը նախատեսվում էր անցկացնել հոկտեմբերի 15-ի երեկոյան:
Ավելի վաղ հաղորդագրություններ հայտնվեցին, որ հանրապետականները, որոնք վերահսկում են ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը, մտադիր են հոկտեմբերի 15-ի երեկոյան քվեարկություն անցկացնել կառավարության աշխատանքի վերսկսման սեփական ծրագրի վերաբերյալ՝ հոկտեմբերի 17-ի դեֆոլտից խուսափելու համար, ժողովրդավարներից Սենատում բյուջեի վերաբերյալ համաձայնության մասին նորությունների սպասելով:
Ներկայացուցիչների պալատի ջանքերը բարդացնում են բյուջետային փակուղին, քանի որ Սենատը վերահսկող ժողովրդավարները համաձայն չեն հանրապետականների պլանների հետ, հայտնում է ՌԲԿ-ն: Դրանք ներառում եմ ԱՄՆ կառավարության կարճատև ֆինանսավորումը՝ մինչև դեկտեմբերի 1-ը, պետական շեմի բարձրացումը մինչև 2014 թ. փետրվարի 7-ը և սուբսիդավորման վերացումը, որոնք թույլ են տալիս Կոնգրեսի անդամներին, նրանց անձնակազմին և նախագահի վարչակազմի աշխատակազմին ձեռք բերել բժշկական առողջապահական ապահովագրություն:
Միաժամանակ միջազգային վարկանիշային Fitch Ratings գործակալությունը հաստատել է ԱՄՆ վարկանիշը ААА մակարդակով «բացասական կանխատեսմամբ» և հնարավոր վերանայման առումով դեպի նվազում՝ հայտարարելով, որ փակուղային իրավիճակը բանակցություններում կարող է նվազեցնել երկրի կառավարական ու քաղաքական ինստիտուտների արդյունավետությունը, հայտնում է Associated Press-ը:

Один из ключевых комитетов палаты представителей конгресса США объявил о переносе времени собрания для обсуждения нового республиканского плана федерального бюджета. По всей видимости, лидерам Республиканской партии не удается обеспечить необходимое число голосов, передает Fox News.
Одним из важнейших факторов стало выступление консервативной группы Heritage Action против предложенного к рассмотрению плана.
Изначально голосование по проекту планировалось на вечер 15 октября. Теперь эти планы подвергаются пересмотру.
Ранее сообщалось, что республиканцы, контролирующие палату представителей конгресса США, намерены провести вечером 15 октября голосование по собственному плану возобновления работы правительства и избежания грядущего 17 октября дефолта по федеральному долгу вместо того, чтобы ожидать новостей от лидеров демократов в сенате, которые вот-вот достигнут соглашения по своему плану бюджета.
Усилия палаты представителей усложняют ситуацию по преодолению бюджетного тупика, поскольку контролирующие сенат демократы выражают несогласие с планами, предлагаемыми республиканцами из нижней палаты, сообщает РБК.
План республиканцев включает предоставление кратковременного финансирования правительству США – до 15 декабря с.г., поднятие "потолка" государственного долга до 7 февраля 2014г. и упразднение субсидий, позволяющих членам конгресса, их персоналу и сотрудникам администрации президента приобретать медицинскую страховку в рамках новой системы здравоохранения.
Одновременно международное рейтинговое агентство Fitch Ratings подтвердило кредитный рейтинг США на уровне ААА с "негативным" прогнозом и возможным пересмотром на понижение, заявив, что тупиковая ситуация в переговорах между республиканцами и демократами о поднятии потолка государственного долга может подорвать эффективность правительственных и политических институтов страны, передает Associated Press.