16 Հոկտեմբեր 2013 - 10:49 AMT
ՌԴ պատգամավորները, հեռու չգնալով օգտատերերից, առաջարկում են «դուրս մղել» ներգաղթյալներին Ռուսաստանից
Երեկ ապօրինի միգրացիայի հարցը քննարկվել է բոլոր հնարավոր մակարդակներում, գրում է «Կոմերսանտ» թերթը: ՌԴ Պետդումայում ներգաղթյալներին չարիք են համարել ու կոչ են արել դուրս մղել երկրից: Իրավապահ մարմիններում չեն բացառել, որ նոր քրեական գործեր կբացվեն ապօրինի միգրացիայի հետ կապված: Մինչդեռ երեկոյան ոստիկանությունը ցրել է ակտիվիստներին, որոնք փորձել են կրկնել «ժողովրդական հավաքը» Բիրյուլովոյում:
Իրադարձություններն Արևմտյան Բիրյուլովոյում ցույց տվեցին, որ պատգամավորները ընդհանուր տեսակետներ ունեն շատ հարցերում, եթե դա վերաբերում է միգրացիային: «Պուգաչովը Մոսկվա է եկել»,-վախեցնում էր գործընկերներին ԿԿ ԿԿ փոխնախագահ Վալերի Ռաշկինը, նկատի ունենալով, որ այժմ մայրաքաղաքում կրկնվեցին ազգամիջյան հողի վրա բախումները, որոնք մի քանի ամիս առաջ տեղի ունեցան Սարատովի մարզի Պուգաչով քաղաքում: Բախումների պատճառն, ըստ կոմունիստի, «ամենուր նույնն է՝ զանգվածային ապօրինի ներգաղթը, տեղական իշխանությունների և իրավապահ մարմինների «կերակրումը» համայնքների կողմից, ազգային հանցավոր ավազակախմբերի ծաղկումը և նրանց «հովանավորումը» իրավապահների կողմից»: ՌԼԴԿ առաջնորդ Վլադիմիր Ժիրինովսկին զգուշացրեց, որ «ներքին գաղութացում է գնում» ազգային, առաջին հերթին հարավային շրջանների կողմից: Ըստ նրա, ազգային տարածաշրջաններում դրա համար էլ «100 տոկոսով քվեարկում են գործող իշխանությունների օգտին», քանի որ փոխարենը ստանում են «փող ու իրավունք»: «Իսկ ռուսները թող հարբեցողությամբ զբաղվեն»,-վստահ է ՌԼԴԿ-ն: Նա միայն «մեկ ծայրահեղական լուծում է տեսնում՝ դուրս մղել բոլոր ներգաղթյալներին», որոնք Ռուսաստանում, իր տվյալներով, մոտ 15 մլն են: «Արդար Ռուսաստանի» ներկայացուցիչ Օլեգ Նիլովը ևս ծայրահեղական միջոցներից բացի այլ լուծում չի տեսնում: «Ապօրինի ներգաղթյալներին դուրս մղել է պետք, որոնք Ռուսաստանում 8-10 մլն են»,-ասում է նա: Միայն դրանից հետո, ըստ Նիլովի, կարելի է հանդիպել համայնքների, կրոնական կազմակերպությունների, հարևան պետությունների կառավարությունների ներկայացուցիչների հետ, «քննարկելու համար, թե ինչ անել»: Եվ միայն «Միասնական Ռուսաստան» խմբակցության առաջնորդ Վլադիմիր Վասիլևը կտրականապես դեմ էր «ազգային պատկանելության շեշտադրմանը»: «Չի ապացուցում նա, ով ապացուցում է կոպիտ»,-պարզաբանել է նա՝ առաջարկելով գործընկերներին օրենքներն ընդունել, ելնելով նրանից, որ «հանցագործն ազգություն չունի»:
Մինչդեռ երեկ երեկոյան ազգայնամոլները փորձել են կրկնել «ժողովրդական հավաքը» Բիրյուլովոյում: Այս անգամ այն նվիրված էր մահմեդական «Ղուրբան բայրամ» տոնին: Ակտիվիստները հավաքվել են «Պրաժսկայա» մետրոյի մոտ՝ կրկին Շչերբակովի սպանության վայր գնալու մտադրությամբ: «Գնանք դեպի Բիրյուլովո, ցույց տանք, որ ամբողջ Մոսկվան մեզ հետ է»,-ասվում էր «Ռուսական պատասխանը Ղուրբան բայրամին» ակցիայի անոնսներում, որ զետեղվել էր ազգայնական կայքերում: Սակայն դեռ մեկ ժամ առաջ պարզ դարձավ, որ միջոցառումը տեղի չի ունենա՝ բոլոր մոտակա խանութներն ու դեղատները նախապես փակվել էին, իսկ ֆուտբոլային ֆանատների արտաքինով մարդկանց իրավապահները բերման էին ենթարկում: Խուզարկության արդյունքում շատերի մոտ հայտնաբերվեցին մահակներ: Ընդհանուր առմամբ ձերբակալվեց 50 մարդ, սակայն ևս 40 ազգայնամոլներ ցրվեցին բակերում և շարժվեցին դեպի Բիրյուլովո: Օմոնականները հետապնդեցին նրանց:
Բիրյուլովոյի իրադարձություններից հետո ռուս բլոգերներն ու օգտատերերը մեկը մյուսի ետևից առաջարկում են «կովկասյան հարցի» իրենց լուծումները: Ռունետի օգտատերերը վրդովված են նաև նրանով, որ կովկասցիները «գրավել են» ոչ միայն ռուսաստանյան շուկաները, այլ նաև նախարարություններից շատերը: Հատկապես քննադատության կենտրոնում է հայտնվել ՌԴ ԱԳՆ-ն: Ինչպես պարզվել է, ՌԴ դիվանագիտական ոլորտի աշխատակիցներից շատերը Կովկասից են, գրում է haqqin.az-ը: Այդ կապակցությամբ այսօր ռուսաստանցի բլոգերները կազմել են դիվանագետների իրենց «սև ցուցակը»: Իսկ նախօրեին ոստիկանության կողմից ձերբակալված Օրհան Զեյնալովը ոչ պաշտոնապես խոստովանել է իր մեղքը Շչերբոկավի սպանության մեջ:
ՆԳՆ Մոսկվայի վարչությունը հոկտեմբերի 15-ին հայտարարել է, որ կասկածյալի անձը հաստաված է: Ըստ ոչ պաշտոնական տվյալների, նրան ճանաչել են բնակարանի հարևանները՝ տեսնելով համացանցում տեսախցիկների տեսագրությունը: Հոկտեմբերի 13-ին մոսկովյան Արևմտյան Բիրյուլովո թաղամասում անկարգությունների առիթ է դարձել հոկտեմբերի լույս 10-ի գիշերը տեղի բնակիչ 25-ամյա Եգոր Շչերբակովի սպանությունը: Սկզբում որպես «ժողովրդական հավաք» կազմակերպված ցույցը վերածվել էր անկարգությունների: Մասնակիցները մեղադրում էին ոստիկանությանը, որը, իբր, պատշաճ չի կատարում իր պարտականությունները, տեղաբնակները շրջանի պարեկում են կազմակերպել: Ակցիայի ագրեսիվ տրամադրված մասնակիցների մի մասը՝ մոտ 1000 մարդ, ազգայնամոլների ու ֆուտբոլային ֆանատների առաջնորդությամբ կոտրել է «Բիրյուզա» առևտրային կենտրոնի ցուցափեղկերը, իսկ հետո շարժվել դեպի բանջարեղենի բազա, որտեղ միգրանտներ են աշխատում:

Вчера проблема незаконной миграции обсуждалась практически на всех возможных уровнях, пишет газета “Коммерсантъ”. В Государственной думе России мигрантов признали злом и призвали выдавливать их из страны. В правоохранительных органах не исключали открытия новых уголовных дел в связи организацией незаконной миграции. Тем временем вечером полиция рассеяла активистов, пытавшихся повторить "народный сход" в Бирюлево, а также, очевидно, найти свои подходы к миграционной политике.
События в Западном Бирюлево показали, что у депутатов есть много общего во взглядах, если дело касается вопроса миграции. "Пугачев пришел в Москву",— пугал коллег зампред ЦК КПРФ Валерий Рашкин, имея в виду, что теперь и в столице повторились события на почве межнационального конфликта, которые несколько месяцев назад произошли в городе Пугачеве (Саратовская область). Причина конфликтов, по мнению коммуниста, "всюду одна и та же: массовая незаконная миграция, прикорм диаспорами представителей местной власти и правоохранительных органов, разгул этнокриминальных банд и их "крышевание" правоохранителями". Лидер ЛДПР Владимир Жириновский предупреждал, что "идет внутренняя колонизация" со стороны представителей национальных регионов, прежде всего южных. По его мнению, в национальных регионах потому и "голосуют 100% за действующую власть", что взамен получают "деньги и права". "А русские пускай пьянствуют — насиловать их, грабить их",— уверен лидер ЛДПР. У него "одно радикальное решение — выдавливать их, всех мигрантов", которых в России, по его информации, около 15 млн. Представитель “Справделивой России” Олег Нилов тоже не видит иных мер решения проблемы, кроме радикальных. "Осуществить операцию выдворения нелегальных мигрантов, которых в России 8 млн, а то и 10 млн",— говорит он. Лишь после этого, по мнению Нилова, можно встречаться с представителями диаспор, конфессий и правительств соседних государств, чтобы "рассуждать, что делать дальше". И только лидера фракции "Единая Россия" Владимира Васильева категорически не устроил "акцент на национальную принадлежность". "Не доказывает тот, кто доказывает грубо",— пояснил он, предложив коллегам принимать законы исходя из того, что "у преступника нет национальности".
Тем временем накануне вечером националисты попытались повторить "народный сход" в Бирюлево. В этот раз он был приурочен к мусульманскому празднику Курбан-байрам. Активисты собирались в у метро "Пражская", чтобы снова двинуться к месту убийства Егора Щербакова на Востряковском проезде. "Идем в сторону Бирюлево, покажем, что вся Москва вместе с нами!" — говорилось в анонсах акции под названием "Русский ответ Курбан-байраму", размещенных на националистических сайтах. Но еще за час до того стало ясно, что мероприятие не пройдет: все близлежащие магазины и даже аптеки заблаговременно закрылись, а всех более или менее похожих на футбольных фанатов, выходящих из метро, задерживали омоновцы. В автозаки отправлялись молодые люди спортивного вида, у которых в паспорте не обнаруживалось прописки в этом районе. При обысках у многих находили кастеты и дубинки. В общей сложности задержано около 50 человек, но еще около 40 националистов рассредоточились по дворам и двинулись в сторону Бирюлево. Следом за ними двинулось несколько машин с омоновцами, которые стали ловить оставшихся участников неудавшегося марша на Бирюлево.
После Бирюлевских событий российские блогеры и юзеры один за другим предлагают свое решение «кавказского вопроса». Пользователи рунета возмущены еще и тем, что кавказцы «заполонили» не только российские рынки, но и многие министерства. Особой критике сейчас подвергается МИД России. Как оказалось, значительное число дипломатических работников России являются выходцами с Кавказа. В связи с этим российские блогеры составили свой «черный список» дипломатических работников, которых предлагаю “громить”.
А задержанный накануне вечером полицией Орхан Зейналов, подозреваемый в резонансном убийстве молодого человека на юге Москвы, неофициально признал вину.
"При задержании Зейналов оказал сопротивление, но никто не пострадал. В неофициальных разговорах с оперативниками после этого он признал свою вину", – сообщили РИА Новости в пресс-службе столичного главка МВД.
В ночь на 10 октября в Бирюлево неизвестный зарезал жителя Бирюлево Егора Щербакова, после чего скрылся. Жители района в воскресенье, 13 октября, собрались, чтобы потребовать скорейшего расследования убийства, а также закрытия местной овощной базы и ужесточения миграционной политики. Однако "народный сход" перерос в беспорядки, по итогам которых были задержаны почти 400 человек.
Во вторник днем был установлен подозреваемый в совершении преступления, им оказался Орхан Зейналов, уроженец Азербайджана, без российского паспорта. Зейналов подрабатывал частным извозом. 2 года тому назад власти Азербайджана объявили его в розыск по подозрению в убийстве. Вечером он был задержан в Подмосковье, в Коломне и доставлен в Москву.