Ուզբեկստանի քաղաքացու մարմին է հայտնաբերվել դանակի վերքերով Մոսկվայի Արևելյան Բիրյուլովո շրջանում: Ինչպես հայտնում են ՌԴ ԶԼՄ-ները, հայտնաբերված դիակի մասին տեղեկությունը ստացվեց նախօրեին Ցարիցինո ու Պոկրովսկայա կայարանների հերթապահներից:
Երկաթուղային ուղիներից ոչ հեռու հայտնաբերվեց տղամարդու դին: Մոսկվայի ՆԳՆ մամլո ծառայությունը հաստատել է դիակի հայտնաբերման փաստը, պարզվում են մահվան հանգամանքները:
Մինչդեռ երեկ երեկոյան ազգայնամոլները փորձել են կրկնել «ժողովրդական հավաքը» Բիրյուլովոյում: Այս անգամ այն նվիրված էր մահմեդական «Ղուրբան բայրամ» տոնին: Ակտիվիստները հավաքվել են «Պրաժսկայա» մետրոյի մոտ՝ կրկին Շչերբակովի սպանության վայր գնալու մտադրությամբ: «Գնանք դեպի Բիրյուլովո, ցույց տանք, որ ամբողջ Մոսկվան մեզ հետ է»,-ասվում էր «Ռուսական պատասխանը Ղուրբան բայրամին» ակցիայի անոնսներում, որ զետեղվել էր ազգայնական կայքերում: Սակայն դեռ մեկ ժամ առաջ պարզ դարձավ, որ միջոցառումը տեղի չի ունենա՝ բոլոր մոտակա խանութներն ու դեղատները նախապես փակվել էին, իսկ ֆուտբոլային ֆանատների արտաքինով մարդկանց իրավապահները բերման էին ենթարկում: Խուզարկության արդյունքում շատերի մոտ հայտնաբերվեցին մահակներ: Ընդհանուր առմամբ ձերբակալվեց 50 մարդ, սակայն ևս 40 ազգայնամոլներ ցրվեցին բակերում և շարժվեցին դեպի Բիրյուլովո: Օմոնականները հետապնդեցին նրանց, հայտնում է «Կոմերսանտը»:
Ինչպես հայտնում է «Ինտերֆաքսը», վերջին տվյալներով ոստիկանությունը ձերբակալել է մոտ 300 ագրեսիվ տրամադրված երիտասարդների, շատերը անչափահասներ էին: Ի դեպ, խուլիգանները հասցրել են կոտրել մի քանի ավտոմեքենաների պատուհանները:
Հոկտեմբերի 13-ին մոսկովյան Արևմտյան Բիրյուլովո թաղամասում անկարգությունների առիթ է դարձել հոկտեմբերի լույս 10-ի գիշերը տեղի բնակիչ 25-ամյա Եգոր Շչերբակովի սպանությունը: Սկզբում որպես «ժողովրդական հավաք» կազմակերպված ցույցը վերածվել էր անկարգությունների:Բերման է ենթարկվել 400 մարդ:
Ոստիկանությունը ձերբակալել է Եգոր Շչերբակովի սպանության գործով կասկածյալ ադրբեջանցի Օրհան Զեյնալովին: Ըստ ՌԴ ՔԿ տվյալների, կասկածյալը շուրջ 10 տարի է բնակվում է Մոսկվայում, սակայն բնակության մշտական վայր չունի: Քննիչները պարզում են, թե արդյոք Զեյնալովն օրինական հիմունքներով էր Ռուսաստանում: Զեյնալովը ոչ պաշտոնապես խոստովանել է իր մեղքը:

Тело гражданина Узбекистана с ножевыми ранениями обнаружено в московском районе Бирюлево Восточное. Как сообщают российские СМИ, информация о трупе мужчины поступила накануне от дежурных по станциям Царицыно и Покровская Курского направления МЖД.
Неподалеку от железнодорожных путей на 6-й радиальной улице сотрудники правоохранительных органов обнаружили тело узбекского гражданина с множественными колото-резаными ранениями.
В пресс-службе ГУ МВД по Москве факт обнаружения тела подтвердили, но от дальнейших комментариев отказались. Выясняются обстоятельства смерти человека.
Накануне вечером националисты попытались повторить "народный сход" в Бирюлево. В этот раз он был приурочен к мусульманскому празднику Курбан-байрам. Активисты собирались в у метро "Пражская", чтобы снова двинуться к месту убийства Егора Щербакова на Востряковском проезде. "Идем в сторону Бирюлево, покажем, что вся Москва вместе с нами!" — говорилось в анонсах акции под названием "Русский ответ Курбан-байраму", размещенных на националистических сайтах. Но еще за час до того стало ясно, что мероприятие не пройдет: все близлежащие магазины и даже аптеки заблаговременно закрылись, а всех более или менее похожих на футбольных фанатов, выходящих из метро, задерживали омоновцы. В автозаки отправлялись молодые люди спортивного вида, у которых в паспорте не обнаруживалось прописки в этом районе. При обысках у многих находили кастеты и дубинки, передает «Коммерсантъ».
Как сообщает Интерфакс, по последним данным, полиция задержала почти 300 агрессивно настроенных молодых людей, многие из которых — несовершеннолетние. Впрочем, хулиганы успели побить стекла в нескольких автомобилях.
В ночь на 10 октября в Бирюлево был убит житель Бирюлево Егор Щербаков. Убийца скрылся с места преступления. Жители района в воскресенье, 13 октября, собрались, чтобы потребовать скорейшего расследования убийства, а также закрытия местной овощной базы и ужесточения миграционной политики. Однако "народный сход" перерос в беспорядки, по итогам которых были задержаны почти 400 человек.
Во вторник днем был установлен подозреваемый в совершении преступления, им оказался Орхан Зейналов, уроженец Азербайджана, без российского паспорта. Зейналов подрабатывал частным извозом. 2 года тому назад власти Азербайджана объявили его в розыск по подозрению в убийстве. Вечером того же дня он был задержан в Подмосковье, в Коломне и доставлен в Москву. Азербайджанец неофициально признался в совершенном преступлении.