Տարբեր տեսակի ցնցումների ժամանակ, որոնք այս կամ այն կերպ առնչվում են պետության ու նրա մայրաքաղաքի նորմալ կյանքին, ջրի երես են դուրս գալիս ամենատարբեր ու երբեմն նույնիսկ անհեթեթ պլաններ, որոնք ուղղված են իրավիճակի շտկմանը: Ընդ որում յուրաքանչյուրն աշխատում է ուժերի ներածին չափով, նույնիսկ չմտածելով անհեթեթության կամ օգտակարության մասին: Բիրյուլովոյի ողբերգական իրադարձություններից հետո Ռուսաստանում ի հայտ եկավ «Կոտորիր կովկասցիներին» կարգախոսը՝ փոխարինելով ոչ պակաս զզվելի «Կոտորիր հրեաներին, փրկիր Ռուսաստանը» կարգախոսը: Ազգայնականներն առաջին հերթին լավ կլինի փրկեն Ռուսաստանը հենց իրենցից, այն ահավոր վիճակից, որի մեջ խրված է երկիրը: Արտաքին թշնամու որոնումը թույլ պետությունների ճակատագիրն է և Ռուսաստանն այստեղ բացառություն չէ: Վերջին «փրկության» գաղափարը եկավ բլոգերներից ու ռունետի օգտատերերից: Նրանք կազմել են ՌԴ ԱԳՆ կովկասցի դիվանագետների «սև ցուցակը» և լրջորեն առաջարկում են վտարել նրանց համակարգից: Օգտատերերը վրդովված են, որ կովկասցիները «գրավել են» ոչ միայն ռուսական շուկաները, այլ նաև գերատեսչությունները, հատկապես ԱԳՆ-ն: Բլոգերները ԱԳՆ-ում 35 «կովկասցի» պաշտոնյա են «գտել», որոնք մեղավոր են Ռուսաստանի բոլոր «ողբերգությունների համար»: Իսկ եթե հաշվենք բոլոր նախարարությունները, ներառյալ Գիտությունների ակադեմիան, գիտական ինստիտուտները, ապա «հսկայական թիվ» կստացվի, որը խանգարում է ապրել մոտ 100 մլն «իսկական ռուս հայրենասերներին»: Ներգաղթյալներին բոլոր մեղքերի մեջ մեղադրելու փոխարեն կարելի է սկսել ավլել սեփական փողոցները, աշխատել շինարարության վրա և ռեստորաններում՝ չբարդելով այդ անշնորհակալ ու ծանր աշխատանքը տաջիկների, ուզբեկների ու հետխորհրդային մյուս երկրների բնակիչների վրա:
Ինչ վերաբերում է ԱԳՆ աշխատակիցներին, ապա բոլոր նրանք բնիկ մոսկվաբնակներ են և ով-ով՝ բլոգերները չէ, որ պետք է որոշեն, թե ով և որտեղ պետք է աշխատի: Ցանկացած պետության արտաքին քաղաքականությունը շահարկումների առարկա չէ և առավել ևս հարթակ չէ հաշվեհարդարի համար, որի պատճառը նույնսիկ օրենքի անկատարությունը չէ, այլ ավելի շուտ միգրացիայի մասին օրենքի չկատարումը: Օրենքները կան և վատ օրենքներ չեն, սակայն եթե միգրանտը հստակ գիտի, որ որոշակի « դրամավճարի» դիմաց ոստիկանությունն աչք կփակի Մոսկվայում, ինչու ոչ՝ ողջ Ռուսաստանում, նրա ներկայության վրա, ապա նրա համար ավելի հեշտ է «վճարել», քան կաբինետներով շրջել: Տանջանքը շատ է, իսկ վճարել միևնույն է պետք է: Եվ եթե բլոգերներն այդքան մտահոգ են սեփական պետության ճակատագրով, ապա ավելի լավ կլինի, որ նրանք սոցցանցերն անհեթեթ առաջարկություններով չլցնեն: Թե չէ կկարդան, ինչ-որ մեկը կարող է լուրջ ընդունել ու կփորձի ջախջախել ԱԳՆ-ն: Իսկ եթե հաշվի առնենք, որ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ինքն էլ ծնունդով Թբիլիսիից է, ապա նույնիսկ սարսափելի է մտածել, թե ինչ է սպասում սոցցանցերի պարզամիտ ու անխելք օգտատերերին:
Մյուս կողմից, նման նախաձեռնություններին պետք չէ շատ լուրջ վերաբերվել, թեև հենց սոցցանցերը հրահրեցին «Արաբական գարունը»: Մնում է միայն խորհուրդ տալ. մտածիր, հետո՝ խոսիր կամ գրիր: Ուղղակի հետաքրքիր է, թե որքան կտևի միգրանտների դեմ ուղղված հիստերիան՝ մինչ հաջորդ սպանությունը, թե «գործը փակելու» ոչ հրապարակավ կարգադրությունը:

16 Октябрь 2013 - 09:29 AMT
Во время различного рода потрясений, так или иначе связанных с нормальной жизнью государства или его столицы, на поверхность всегда выходят самые разные и порой абсурдные планы, направленные на исправление ситуации. Причем каждый старается в меру сил и возможностей, даже не думая о степени абсурда или полезности своих идей. После трагических и печальных событий в Бирюлево, в России был поднят на щит лозунг: «Бей кавказцев», заменивший не менее отвратительный «Бей жидов, спасай Россию». И все бы ничего, однако националистам прежде всего лучше было бы спасать Россию от самой себя, от того жуткого беспредела, в котором тонет страна. Поиски внешнего врага – удел слабых государств и Россия тут не является исключением.
Последняя по времени идея «спасения» пришла от блогеров и пользователей Рунета. Они составили «черный список» дипломатических работников выходцев с Кавказа и всерьез призывают убрать их из МИД РФ. Пользователи Рунета возмущены тем, что кавказцы «заполонили» не только российские рынки, но и многие министерства, особенно МИД. Блогеры насчитали во всем МИД 35 «выходцев с Кавказа», которые, конечно, виноваты во всех российских бедах. А если посчитать по всем министерствам, включая Академию наук, научные институты, то получится «огромная цифра», мешающая жить примерно 100 миллионам «истинно русских патриотов». Остается пожалеть бедный русский народ, ставший разменной монетой в «играх патриотов». Вместо того, чтобы составлять «черные списки», блогеры могли бы призвать хотя бы к трезвому образу жизни. Более того, вместо того, чтобы обвинять мигрантов во всех бедах, можно было бы начать чистить собственные улицы, работать на стройках и в ресторанах на черной работе, не сваливая этот неблагодарный и тяжелый труд на таджиков, узбеков и других выходцев из пост-советских стран.
Что же касается сотрудников МИД, все они – коренные москвичи и уж кому-кому, но не блогерам решать, где и как им работать. Внешняя политика любого государства не является предметом спекуляций и уж тем более площадкой для сведения счетов из-за несовершенства, а скорее неисполнения законов о миграции. Законы есть и неплохие, но если мигрант точно знает, что за некоторую мзду полиция закроет глаза на его пребывание в Москве, да и на всей России, то ему легче «отстегнуть», чем ходить по кабинетам. Мороки много, а деньги все равно придется платить.
И уж если российские блогеры так озабочены судьбой собственного государства, то им лучше не сотрясать социальные сети всякого рода абсурдными предложениями. Ведь кто-нибудь прочтет, воспримет серьезно и попытается громить МИД. А если учесть то, что и сам глава внешнеполитического ведомства России Сергей Лавров уроженец Тбилиси, то даже страшно подумать, что будет ждать наивных и глупых пользователей сетей.
С другой стороны, к подобного рода инициативам не следует относиться серьезно, хотя именно социальные сети спровоцировали «Арабскую весну». Остается только посоветовать: «Думай, когда говоришь». Просто интересно, как долго продлится истерия против мигрантов – до следующего убийства, или до негласного распоряжения «закрыть дело»?..