16 Հոկտեմբեր 2013 - 12:05 AMT
Դամասկոսի մի քանի հեղինակավոր իմամներ հրապարակել են համատեղ ֆեթվա (կրոնական հրահանգ), որով թույլատրվում է սննդի մեջ օգտագործել շան, կատվի և ավանակի միս՝ սովամահությունից փրկվելու համար, հայտնում է BBC News-ը:
Համապատասխան որոշումը կայացվել է Սիրիայի մայրաքաղաքում սնդդամթերքի լուրջ պակասի պայմաններում: Իմամները պարզաբանել են, որ սովորաբար «անմաքուր» համարվող կենդանիների միսը սննդի մեջ օգտագործելու թույլտվությունը յուրօրինակ օգնության աղերս է՝ ուղղված աշխարհին: Նրանց խոսքով, եթե սննդամթերքի հետ կապված իրավիճակը վատթարանա, քաղաքում կարող են նաև մարդակերության դեպքեր գրանցվել:
Մինչ օրս նմանատիպ որոշումներ էին կայացվել նաև Հոմսում և Համայում, որտեղ դաժան մարտեր էին գնում, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Մինչ քաղաքացիական պատերազմը սննդամթերքի մեծ մասը Դամասկոսը ստանում էր շրջակա գյուղական շրջաններից: Երբ գրոհայինները վերահսկողություն հաստատեցին արվարձաններից շատերում, քաղաքը սնունդով մատակարարելու ճանապարհներից շատերը փակվեցին, ինչը գնաճի, դեֆիցիտի ու վերավաճառքի զգալի աճի պատճառ դարձավ:

16 Октябрь 2013 - 10:12 AMT
Несколько авторитетных имамов Дамаска опубликовали совместную фетву (религиозное наставление), разрешающую употреблять в пищу кошек, собак и ослов, чтобы спастись от голодной смерти, сообщает BBC News.
Соответствующее решение было принято на фоне серьезных перебоев с продовольствием в сирийской столице. Имамы пояснили, что разрешение есть мясо животных, обычно считающихся «нечистыми», является своего рода просьбой о помощи, обращенной к остальному миру. По их словам, если ситуация с продовольствием будет ухудшаться и далее, в городе могут начаться случаи каннибализма.
Ранее аналогичные фетвы принимались в городах Хомс и Хама, где шли ожесточенные бои, передает Lenta.ru.
До гражданской войны значительная часть продовольствия поступала в Дамаск из окружающих столицу сельских районов, где расположены поля, огороды, фермы и фруктовые сады. После установления повстанцами контроля над многими пригородами пути снабжения города едой были перекрыты, что вызвало значительный рост цен, дефицит и спекуляцию.
Гражданская война в Сирии продолжается уже 2 года. По данным ООН убито около 120 тысяч человек, 2 миллиона стали беженцами, 5 миллионов вынужденными переселенцами.