16 Հոկտեմբեր 2013 - 11:45 AMT
Մասնագետները մտավախություն ունեն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով հակամարտությունը կարող է վերսկսվել վատագույն տարբերակով, գրում է Պետր Սմոլյարը Le Monde-ում հրապարակված հոդվածում: «Սառեցված հակամարտությունների խնդիրն այն է, որ դրանք երբեմն արթնանում են վատագույն տարբերակով: Լեռնային Ղարաբաղի դեպքում նման մտավախություններ ունեն Կովկասի գծով մասնագետները: Դիվանագիտական ջանքերը Մինսկի խմբի շրջանակում դեռ արդյունք չեն տվել»,- գրում է պարբերականը:
«Տարածաշրջանային դիտորդները լարվածության աննախադեպ աճի հատկանիշներ եննշում, որոնք մտավախությունների հիմք են տալիս զինված հակամարտության վերակագնման վերաբերյալ: Խոսքը ոչ միայն փոխհրաձգության մասին է: Ադրբեջանը մեղադրում է Հայաստանին սիրիացի փախստականներին Լեռնային Ղարաբաղում տեղավորելու մեջ՝ նպատակ ունենալով ավելացնել ժողովրդագրական կշիռն ու ներկայությունը: Ըստ Երևանի գնահատականների, վերջին երկու տարում մոտ 10 հազար սիրիահայ է երկիր ժամանել, սակայն նրանք չեն մնացել Լեռնային Ղարաբաղում, պնդում են իշխանությունները: Հակամարտության վերսկսման հետ կապված մտավախությունները բացատրվում են կողմերի սպառազինությունների մրցավազքով, որտեղ իր մեծ ֆինանսական ռեսուրսների պատճառով (որոնք ստանում է հումքից արդյունահանումից) Բաքուն առավելություն է ստանում»,- գրում է հոդվածի հեղինակը:
«2003 թ. Ադրբեջանի ռազմական ծախսերը կազմել են 163 մլն դոլար: 2013 թվականին՝ արդեն 3,7 մլրդ դոլար: Գնվել է մոտ մեկ տասնյակ մարտական ուղղաթիռ ու ինքնաթիռ, ՀՕՊ արդիական համակարգեր, ժամանակակից տանկեր, հրետանային համակարգեր, որոնք կարող են քանդել հակառակորդի ցանկացած օբյեկտ: 2012 թ. Բաքուն 60 անօդաչու սարք գնեց Իսրայելից»,- ասվում է հոդվածում:
«Ավելի ուշ Ալիևը հայտարարեց, որ մտադիր է մոտ 3 մլրդ դոլար գումարի սպառազինություն գնել Հարավային Կորեայում, ներառյալ մարտական, ջրասույզ նավեր և շարժական հրետանային սարքեր: Սակայն Սեուլը դրան չգնաց, չցանկանալով նպաստել լարվածության աճին: Այդ ֆոնին Հայաստանը ավելացրեց իր ռազմական բյուջեն 25 տոկոսով՝ այն հասավ 450 մլն դոլարի»,- գրում է թղթակիցը:
«Սեպտեմբերի 26-ին հրապարակված միջազգային ճգնաժամային խմբի զեկույցում ասվում է, որ իրավիճակը տարածաշրջանում «թվում է անկանխատեսելի, փխրուն ու պոտենցիալ պայթյունավտանգ»: Այն պահից, երբ միջնորդական ջանքերը դադարեցվեցին, Բաքուն գնալով ավելի հաճախ է խոսում հակամարտության ռազմական լուծման մասին: Օդային հարվածները հիշատակվում են որպես ցանկացած հարձակման նախնական փուլ: «Խնդիրն այն է, որ բլից գործողության արդյունքում Ադրբեջանը ցանկանում է վերադարձնել այսպես կոչված բուֆերային գոտին, որ ստեղծվել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ»,- գրում է հեղինակը:
«Երևանն ընտրություն կատարեց Եվրամիությունում ասոցացված անդամի ու Մաքսային միությանն անդամակցելու միջև: Պատճառն ոչ թե Մոսկվայի ճնշումը կամ արագ տնտեսական շահն է, այլ այդ փոքր երկրի հիմնական մտավախությունը՝ նրա անվտանգությունը: Հազարավոր ռուս զինվորականների ներկայությունը նրա հողին, ռուսական զենքի համեմատաբար էժան առաքումները, ՌԴ հետ սերտ ու բարեկամական հարաբերությունները՝ այս բոլոր տարրերը նրա պաշտպանության երաշխիքներն են այն նպատակների առջև, որոնք հետապնդում է Բաքուն»,- եզրակացնում է պարբերականը, հայտնում է Inopressa.ru-ն:

16 Октябрь 2013 - 10:47 AMT
Специалисты опасаются, что конфликт вокруг Нагорного Карабаха может возродиться в самом худшем из вариантов, пишет Петр Смоляр в статье, опубликованной в газете Le Monde. "Проблема замороженных конфликтов заключается в том, что иногда они просыпаются в самом худшем из вариантов. Подобные опасения испытывают специалисты по Кавказу в отношении Нагорного Карабаха. Дипломатические усилия в рамках Минской группы пока ни к чему не привели", – пишет издание.
"Наблюдатели в регионе отмечают признаки беспрецедентного роста напряженности, которые дают основания опасаться возобновления вооруженного конфликта. Речь идет не только о перестрелках. Азербайджан обвиняет Армению в размещении сирийских беженцев в Нагорном Карабахе с целью усиления своего демографического веса и увековечения своего присутствия. По оценкам Еревана, 10 тысяч сирийцев армянского происхождения прибыли в страну в течение двух лет, но они не задержались в анклаве, утверждают власти. Опасения, связанные с возобновлением кризиса, объясняются гонкой вооружений обоих участников конфликта. За явным преимуществом Баку, по причине огромных финансовых ресурсов, полученных от добычи сырья", – сообщает автор статьи.
"В 2003 году на военные расходы Азербайджан выделил 163 млн долларов. В 2013 году военный бюджет составил уже 3,7 млрд долларов. "Было закуплено около десятка боевых и транспортных вертолетов", – недавно заявил президент Алиев. Были также приобретены десятки боевых самолетов, современных ракет ПВО, боевых машин пехоты, самых современных танков, артиллерийских систем, способных разрушить любой объект противника. В 2012 году Израиль согласился поставить Баку 60 беспилотников", – говорится в статье.
"Позднее президент Алиев объявил о намерении закупить в Южной Корее вооружения, включая боевые корабли, подводные лодки и мобильные артиллерийские установки, на сумму около 3 млрд долларов. Однако Сеул не пошел на это, не захотев способствовать росту напряженности в регионе. На этом фоне Армения увеличила свой военный бюджет на 25%: он достиг 450 млн долларов", – пишет корреспондент.
"В докладе Международной кризисной группы, опубликованном 26 сентября, говорится о том, что ситуация в регионе кажется "флюидной и непредсказуемой, хрупкой и потенциально взрывоопасной". С тех пор как посреднические усилия были приостановлены, Баку все чаще говорит о военном решении конфликта. Воздушные удары упоминаются как предварительный этап любого наступления. "Задача будет заключаться в том, чтобы в ходе блицоперации вернуть так называемую буферную зону, созданную вокруг Нагорного Карабаха", – пишет автор статьи.
"Ереван сделал выбор между ассоциированным членством в Евросоюзе и созданием зоны свободной торговли в пользу вступления в Таможенный союз. Причины не в давлении со стороны Москвы или в быстрой экономической выгоде, а в главной заботе этой маленькой страны: ее безопасности. Присутствие тысяч российских военных на ее земле, недорогие поставки российского оружия, идея иметь тесные и дружественные связи с Россией – все эти элементы являются гарантией защиты перед целями, которые преследует Баку", – заключает издание, передает Inopressa.ru.