16 Հոկտեմբեր 2013 - 13:51 AMT
Մոտ 650 քրեական գործ է հարուցվել Մոսկվայում 2013 թ. ի վեր ապօրինի միգրացիայի կազմակերպման փաստերով, ինչը տասնյակ անգամ ավելի է նախորդ տարվա համեմատ, ասել է Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինը՝ ելույթ ունենալով այսօր «Մոսգորդումայում»:
Նա նշել է համեմատության համար, որ անցյալ տարի նման երկու տասնյակ գործ է հարուցվել, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Նա նշել է, որ ապօրինի ներգաղթի ոլորտում կարգապահության ներմուծմանն ուղղված միջոցները ժամանակավոր չեն լինելու: «Մոսկվայի կառավարությունն ու ոստիկանությունը մոսկվացիների կողքին են: Կարգապահության հաստատումը կշարունակվի նաև առաջիկայում»,-ասել է նա:
Նա հիշեցրել է, որ Մոսկվայի ոստիկանությունը կրկին կարող է բերման ենթարկել ապօրինի ներգաղթյալներին:
Հոկտեմբերի 13-ին մոսկովյան Արևմտյան Բիրյուլովո թաղամասում անկարգությունների առիթ է դարձել հոկտեմբերի լույս 10-ի գիշերը տեղի բնակիչ 25-ամյա Եգոր Շչերբակովի սպանությունը: Սկզբում որպես «ժողովրդական հավաք» կազմակերպված ցույցը վերածվել էր անկարգությունների:Բերման է ենթարկվել 400 մարդ:
Ոստիկանությունը ձերբակալել է Եգոր Շչերբակովի սպանության գործով կասկածյալ ադրբեջանցի Օրհան Զեյնալովին: Ըստ ՌԴ ՔԿ տվյալների, կասկածյալը շուրջ 10 տարի է բնակվում է Մոսկվայում, սակայն բնակության մշտական վայր չունի: Քննիչները պարզում են, թե արդյոք Զեյնալովն օրինական հիմունքներով էր Ռուսաստանում: Զեյնալովը ոչ պաշտոնապես խոստովանել է իր մեղքը:

16 Октябрь 2013 - 12:23 AMT
Около 650 уголовных дел по фактам организации нелегальной миграции возбуждено в Москве с начала 2013 года, что в десятки раз больше по сравнению с прошлым годом, сообщил мэр столицы Сергей Собянин, выступая в среду в Мосгордуме.
Он отметил, для сравнения, что в прошлом году было заведено менее двух десятков таких дел, передает РИА Новости.
Он подчеркнул, что меры по наведению порядка в области нелегальной миграции не являются временной кампанией в столице. "Московское правительство и полиция на стороне москвичей. Порядок будет наводиться и дальше", – заверил мэр.
Он напомнил, что московской полиции возвращено право задерживать нелегальных мигрантов, так как сил ФМС в данном случае было явно недостаточно.
Жители Бирюлево Западное в воскресенье вышли на "народный сход", требуя закрыть местную овощебазу, где, по их мнению, работает много нелегальных мигрантов и ужесточить миграционную политику. Акция закончилась погромом и массовыми беспорядками, были арестованы около 400 человек.