Թուրքական բանակը հարվածել էՍիրիայում«Ալ Քայիդայի» դիրքերին: Այդ մասին հայտնել է Reuters գործակալությունը՝ Թուրքիայի զինված ուժերի ներկայացուցիչների վրա հղումով:
Հարձակման թիրախ են դարձել «Իրաքի ու Լևանտի իսլամական պետություն» խմբավորման կողմից վերահսկվող օբյեկտները սիրիական սահմանամերձ Ազազա քաղաքի մոտ: Թուրքիան հարձակվել է գրոհայինների դիրքերի վրա Սիրիայի հետ սահմանին թուրքական Ղիլիս քաղաքի հարևանությամբ, հայտնում է apn.ru-ն:
Թուրքիան հաճախ է պատասխան միջոցներ ձեռնարկում սիրիական ռազմականացված կազմավորումների դեմ՝ գնդակոծելով նրանց տարածքը, սակայն երկիրն առաջին անգամ է պաշտոնապես հայտնել «Ալ Քայիդայի» հետ կապված խմբավորմանը դիմակայելու մասին: Մինչ այդ Թուրքիան հերքում էր մեղադրանքներն այն մասին, որ «Ալ Քայիդային» ենթակա խմբավորումները կռվում են Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի դեմ:
Մերձավոր Արևելքի գծով հայտնի փորձագետ Ռոբերտ Ֆիսկը The Independent-ում լույս տեսած հոդվածում գրում է, որ Թուրքիան վերածվել է սիրիացի ջիհադիստների համար մատակարարման կանալի ու հանգստի բազայի, ինչպես Պակիստանը՝ «Թալիբանի» համար:
Որոշ գնահատականներով Սիրիայում արդեն մոտ 500 երիտասարդ թուրքեր են մարտնչում: «Ալ Քայիդայի» օղակները թուրքական տարածքում ակտիվորեն նոր անդամների են ներգրավում:
Անցած շաբաթ Թուրքիայի կառավարությունը համաշխարհային հանրության ճնշման ներքո բանաձև ընդունեց այն ընկերությունների ու մասնավոր անձանց հետ հարաբերությունների սառեցման մասին, որոնք ֆինանսավորում են «Ալ Քայիդան» ու «Թալիբանը», և ընդգրկված են ահաբեկչական կազմակերպությունների միջազգային ցուցակում:

Турецкая армия нанесла удар по позициям "Аль-Каиды" в Сирии. Об этом передает Reuters со ссылкой на сообщение представителей вооруженных сил Турции.
Целью атаки стали объекты, находящиеся под контролем джихадистской группировки "Исламское государство Ирака и Леванта" вблизи пограничного сирийского города Азаза. Турция атаковала позиции боевиков в ответ на минометный обстрел турецкого наблюдательного пункта близ границы с Сирией в непосредственной близости от турецкого города Килис, передает apn.ru.
Турция часто принимает ответные меры против сирийских военизированных формирований, периодически обстреливающих ее территорию, однако страна впервые официально сообщила о противостоянии группировке, связанной с "Аль-Каидой". Ранее Турция отвергала обвинения в поддержке подконтрольных "Аль-Каиде" частей ополченцев, воюющих против президента Сирии Башара Асада.
Известный эксперт по Ближнему Востоку Роберт Фиск в статье в The Independent пишет, что Турция превратилась в канал снабжения и базу отдыха для сирийских джихадистов, подобно тому как Пакистан для «Талибана» в Афганистане.
По некоторым оценкам, уже более 500 молодых турок сражаются в Сирии. Ячейки «Аль-Каиды» на турецкой территории ведут активную вербовку молодых членов.
На прошлой неделе турецкое правительство под давлением мировой общественности приняло резолюцию о замораживании отношений с фирмами и частными лицами, которые финансируют «Аль-Кайеду» и Талибан, включенные в международный список террористических организаций.