«Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն տոնել է իր 15-րդ տարեդարձը: «Գաֆէսճեան» արվեստի կենտրոնում տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են ռուսաստանյան Գազպրոմբանկի, ՀՀ Կառավարության, Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչները, Բանկի բազմաթիվ հաճախորդներ ու գործընկերներ:
Հոբելյանին նվիրված միջոցառմանը Բանկի գլխավոր տնօրեն Արմեն Խանդկարյանը նշեց, որ Առէկսիմբանկի, ինչպես նաև նոր Հայաստանի պատմությունները սերտորեն կապված են իրար հետ և միասին անցել են տարբեր մարտահրավերներով լի երկար ճանապարհ: Այս տարիների ընթացքում Բանկը որդեգրել է հավասարակշռված և պահպանողական քաղաքականություն` մշակելով զարգացման հստակ ռազմավարություն, մշտապես կատարելագործելով իր մասնագիտական հմտությունները, փորձելով հաճախորդներին տրամադրել առավել ամբողջական և որակյալ սպասարկում: «Ինչպես ցույց տվեց փորձը, նման մոտեցումը 15 տարիների ընթացքում հիմք դրեց Առէկսիմբանկի կանոնավոր զարգացմանը», – ընդգծեց Ա.Խանդկարյանը: Այսօր Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբն արդեն մեծ դերակատարություն ունի Հայաստանի ֆինանսական շուկայում: Իր հիմնական ցուցանիշներով Բանկը զբաղեցնում է առաջատար դիրքերից մեկը, իսկ որոշ ցուցանիշներով Հայաստանի խոշորագույն բանկերի ցանկում է: Վերջին 5 տարիների ընթացքում Բանկի քանակական ցուցանիշները ենթարկվել են որակական փոփոխությունների. այն է` ընդհանուր ակտիվներն աճել են 4 անգամ, վարկային ներդրումները` 5 անգամ, հաճախորդների հանդեպ պարտավորությունները` մոտ 3 անգամ, կանոնադրական կապիտալը` 2 անգամ: Ընդ որում` կանոնադրական կապիտալի վերջին համալրումը Բանկի միակ բաժնետիրոջ «Գազպրոմբանկ» ԲԲԸ կողմից կատարվել է այս տարվա հուլիսին 10 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով: «Մենք աշխատում ենք արդարացնել մեզ ցուցաբերած բարձր վստահությունը և լինել լավագույն բանկը շուկայում` ինչպես առաջարկվող ծառայությունների քանակով, այնպես էլ որակով», – ընդգծեց Ա. Խանդկարյանը:
Բացման արարողությանը ներկա Գազպրոմբանկի առաջին փոխնախագահ, «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբի» Խորհրդի անդամ Վիկտոր Կորենդյուկը որակեց Առէկսիմբանկի դինամիկ զարգացումը և նրա դերը Հայաստանի արդյունաբերության ռազմավարական ոլորտների` մասնավորապես վառելիքաէներգետիկ հատվածի ֆինանսավորման հարցում: «Գազպրոմբանկը Հայաստանում բիզնեսի զարգացման լուրջ հեռանկարներ ունի: Այսօրվա դրությամբ Հայաստանի տնտեսությունում արդեն կատարել ենք շուրջ 200 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում: Նախատեսում ենք ևս մի շարք հետաքրքիր նախագծեր` ուղղված Գազպրոմբանկի ներդրումային բիզնեսի զարգացմանը: Հայկական հողի վրա մենք մեզ կայուն ենք զգում և մտադիր ենք հետագայում էլ հաջողությամբ զարգացնել մեր հայաստանյան «դստերը», – եզրափակեց Վ. Կորենդյուկը:

17 Октябрь 2013 - 08:36 AMT
ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» отпраздновал свое 15-летие. В торжественной церемонии, состоявшейся в центре искусств Гафесчян, приняли участие представители российского «Газпромбанка», правительства Армении, Центрального банка РА, клиенты и партнеры банка.
На мероприятии, приуроченном к этому событию, генеральный директор Армен Хандкарян, в частности, сказал, что история «Арэксимбанка», как и история новой Армении неразрывно связаны друг с другом и прошли бок о бок долгий полный различных вызовов путь. Все эти годы банк придерживался взвешенной и консервативной политики, имея четкую стратегию развития, постоянно совершенствуя профессиональные навыки, стараясь предоставить клиентам максимально полное и качественное обслуживание. «Как показала практика, такой подход стал основой планомерного развития Арэксимбанка на протяжении 15-ти лет», – отметил в частности Хандкарян.
Сегодня «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» – это уже крупный игрок на финансовом рынке Армении, отмечается в сообщении пресс-службы банка. По темпам роста основных показателей банк занимает одно из лидирующих мест, а по некоторым показателям входит в число крупнейших банков страны. За последние 5 лет количественные показатели банка претерпели качественные изменения в разы: общие активы возросли почти в 4 раза, кредитные вложения – в 5 раз, обязательства к клиентам – в 3 раза, уставной капитал – в 2 раза. При этом, последнее пополнение уставного капитала в размере 10 млн. долларов США со стороны акционера ОАО “Газпромбанк” осуществлено в июле текущего года. «Мы стремимся оправдать высокое доверие, оказанное нам и стать лучшим банком на рынке не только по количеству, но и по качеству оказываемых услуг»,- подчеркнул Хандкарян.
В свою очередь, присутствовавший на церемонии открытия первый вице-президент «Газпромбанка», член Совета ЗАО «Арэксимбанк- группа Газпромбанка» Виктор Корендюк констатировал динамичное развитие «Арэксимбанка» и его роль в финансировании стратегических отраслей промышленности Армении, в частности, ее топливно-энергетического сектора. «У «Газпромбанка» самые серьезные планы по развитию бизнеса в Армении. На сегодня в общей сложности мы уже инвестировали в экономику Армении порядка 200 млн. долларов США. Намечены и другие интересные проекты дальнейшего развития бизнеса «Газпромбанка» в Армении. На армянской земле мы чувствуем себя стабильно, поэтому и в дальнейшем будем успешно развивать свою армянскую дочку», – резюмировал Виктор Корендюк.