Հոկտեմբերի 17-ին Երևանում մեկնարկեց առաջին հայ-արգենտինական գործարար համաժողովը, որին մասնակցելու համար Հայաստան է ժամանել ներկայացուցչական պատվիրակություն Արգենտինայի արտաքին առևտրի նախարար Բեատրիզ Պագլիերիի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում են առողջապահության, դեղագործության, ՏՏ, սննդամթերքի, ալկոհոլային խմիչքների, էլեկտրոնային սարքավորումների, մեքենաշինության, զբոսաշրջության, տեքստիլ արտադրության, կոսմետիկայի ոլորտների շուրջ 25 ներկայացուցիչներ:
Իր արտադրությունը ներկայացնելու և գործընկերային հարաբերություններ հաստատելու նպատակով Հայաստանում է գտնվում նաև գորգագործական Kalpakian հայկական գործարանի ներկայացուցիչ Կարլոս Ալվարեսը: Ընկերությունը հիմնադրվել է 1922 թվականին Բուդապեշտում, հետո 1951 թվականին արտադրությունը տեղափոխվել է Բուենոս Այրես: Հաստատությունում 18 հայ է աշխատում, արտադրությունը մեխանիկական է:
Կարլոս Ալվարեսը հուսով է, որ իրեն կհաջողվի լավ հարաբերություններ հաստատել տեղի արտադրողների հետ, առավել ևս, որ ընկերությունը գործընկերային հարաբերություններ ունի աշխարհի 30 երկրների հետ:
Գործարար համաժողովի ընթացքում պայմաններ կստեղծվեն հայ և արգենտինացի գործարարների հանդիպումների համար՝ նպատակ ունենալով ուղիներ գտնել համագործակցության ու գործընկերային կապերի հաստատման համար:
Հայ-արգենտինյան գործարար համաժողովը լավ հարթակ կհանդիսանա երկու երկրների միջև առևտրա-տնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար, որոնք դեռևս պատշաճ մակարդակի վրա չեն: Իր ողջույնի խոսքում նման կարծիք է հայտնել ՀՀ-ում Արգենտինայի դեսպան Դիեգո Ալվարես Ռիվերան:
Իր հերթին էկոնոմիկայի փոխնախարար Գարեգին Մելքոնյանը նշեց, որ անկախ տարածությունից Արգենտինան խոշոր ներդրող է: Ըստ նրա, միայն 2013 թվականին Արգենտինան շուրջ 46 մլն դոլար է ներդրել հայկական տնտեսության մեջ, մասնավորապես, ավիացիայի և գյուղատնտեսության բնագավառում: Նա հավելեց, որ այդ գործում մեծ է արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանի ավանդը («Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ընկերություն, «Տիեռաս Դե Արմենիա» ընկերություն):
Առաջին հայ-արգենտինական գործարար համաժողովը կազմակերպել են Զարգացման հայկական գործակալությունը և Հայաստանում Արգենտինայի դեսպանությունը:

17 Октябрь 2013 - 09:13 AMT
Первый армяно-аргентинский бизнес-форум стартовал в Ереване 17-го октября. Для участия в бизнес – форуме в Армению прибыла представительная делегация во главе с председателем Секретариата по внешней торговле министерства экономики Аргентины Беатрис Паглиери. В делегацию вошли 25 представителей таких сфер, как здравоохранение, в том числе фармацевтика, информационные технологии, продукты питания и алкогольные напитки, агрохимикаты, электронные приборы, машиностроение, косметика, туризм, металлургия и текстиль.
Представить свою продукцию и установить партнерские отношения с представителями текстильной сферы Армении приехал и представитель армянской компании по производству ковров Kalpakian Карлос Альварес. Изначально компания была основана в 1922 году Будапеште – столице Венгрии, затем в 1951 году производство было перенесено в Буэнос Айрес. На фабрике работает 18 армян, производство механическое.
Карлос Алварес надеется, что ему удастся установить хорошие отношения с местными производителями, тем более, что компания имеет партнерские отношения с 30 странами мира.
В ходе бизнес-форума будут созданы условия для встреч между армянскими и аргентинскими предпринимателями с целью поиска путей сотрудничества и установления партнерских связей.
Проведение армяно-аргентинского бизнес-форума станет хорошей площадкой для развития торгово-экономических отношений между двумя странами, которые на сегодняшний день находятся на не очень высоком уровне. Такое мнение в своей вступительной речи высказал посол Аргентины в Армении Диего Альварес Ривера.
Со своей стороны заместителя министра экономики Армении Гарегин Мелконян отметил, что, несмотря на расстояния, Аргентина является крупным инвестором. По его словам, только в 2013 году Аргентина инвестировала в армянскую экономику порядка 46 млн долларов, в частности, в развитие авиаотрали и сельского хозяйства. В связи с этим он добавил, что большая роль в этом деле принадлежит аргентинскому предпринимателю армянского происхождения Эдуардо Эрнекяну (ЗАО «Международный аэропорт – Армения» – «Звартноц», ЗАО «Тиеррас де Армения» и т.д.).
Организаторами первый армяно-аргентинского бизнес-форума выступают Армянское агентство развития совместно и посольством Аргентины в Армении.