Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը Հայաստանում վերջին տարիներին երկնիշ աճ է արձանագրում: 2012 թվականի ավարտին աճը ՏՏ ոլորտում կազմեց 25 տոկոս 2011 թվականի համեմատ: Ըստ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE), այսօր ոլորտում գործում է 350 ձեռնարկություն, 10 հազար աշխատակիցներով: Ոլորտի խոշորագույն ընկերությունն ու գործատուն է Synopsys Armenia ընկերությունը: Այսօր ընկերությունում աշխատում է 625 մարդ, տարեկան աճը կազմում է 30 տոկոս:
Synopsys Inc –ը ծրագրային ապահովման, մտավոր սեփականության և ծառայությունների բնագավառի համաշխարհային առաջատար է և ունի մոտ 70 տեղական մասնաճյուղեր Հյուսիսային Ամերիկայում, Եվրոպայում, Ճապոնիայում, Ասիայում և Հնդկաստանում, իսկ գլխամասային գրասենյակը Կալիֆոռնիայում է (ԱՄՆ)։
Synopsys Armenia ընկերությունը (Synopsys Inc–ի մասնաճյուղ) հայկական շուկա է մտել 2004 թվականի հոկտեմբերին` Leda Design և Monterey Arset ընկերությունների միաձուլման և Synopsys Armenia ԲԲԸ միասնական ընկերության ստեղծման մասին պայմանագրի ստորագրումից հետո։ Ընկերությունը զբաղվում է գիտահետազոտական և ճարտարագիտական աշխատանքներով էլեկտրոնային նախագծման ավտոմատացման, մտավոր սեփականությունների (IР) արտադրության և մշակման նախագծման ոլորտներում։
Այս տարի «Սինոփսիսի շաբաթը Հայաստանում 2013» միջոցառումների շարքը անցնում է հոկտեմբերի 15- 19-ը Երևանում: Շաբաթվա ամենանշանակլի միջոցառումներից է միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադան, որը տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 16-ին: Այս տարի ՀՀ նախագահի ամենամյա կրթական պարգևին արժանացել են 21 ուսանող և 18 աշակերտ՝ 5 բուհից և 8 ավագ դպրոցից: Ընթացիկ տարում հանձնաժողովն ընդլայնել է մրցանակաբաշխությանը մասնակից կրթական հաստատությունների թիվը՝ ընդգրկելով նաև «Այբ» ավագ դպրոցը: Հանձնաժողովի որոշմամբ, այս տարի «գլխավոր մրցանակ» անվանակարգում հաղթող չի ճանաչվել:
Նախօրեին հայտարարվեց Synopsys Armenia ընկերության ղեկավարության փոփոխության մասին: Synopsys–ի նախագծման բաժնի փոխնախագահ Ամվար Ավադը (Anwar Awad) փոխարինել է Synopsys–ի շուկայի ռազմավարական զարգացման փոխնախագահ Ռիչ Գոլդմանին Synopsys Armenia ՓԲԸ–ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնում, հայտնեց Synopsys Armenia գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը։ Ռիչ Գոլդմանն աշխատել է այդ պաշտոնում 9 տարի և անգնահատելի ավանդ ունի ընկերության կայացման գործում: Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում նշվեց, որ Synopsys Armenia ընկերությունն ԱՄՆ–ի սահմաններից դուրս գործող Synopsys Inc մասնաճյուղային ցանցի առաջատարն է, հայտնում է Arka Telecom-ը:
Synopsys Armenia–ի նորանշանակ գլխավոր տնօրեն Անվար Ավադն իր հերթին նշեց, որ հայկական մասնաճյուղի ճարտարագիտական բաժինն ԱՄՆ–ի սահմաններից դուրս Synopsys–ի ամենաուժեղ ճարտարագիտական թիմն է։ «Այսօր ավելի քան 550 ճարտարագետներ ընդգրկող մեր հայկական թիմերն աշխատում են աշխարհի կիսահաղորդիչ պրոցեսորների ամենաառաջատար դիրքերում։ Մեր ձեռքբերումները Հայաստանում պրոֆեսիոնալիզմի և աշխատակիցների նպատակաուղղվածության վկայությունն են մեր կազմակերպության բոլոր մակարդակներում։ Ուրախ կլինեմ համագործակցել մեր թիմի հետ հայկական մասնաճյուղում և մեր աշխատակիցների համար ներդրումները շարունակելու նպատակով»,– ասաց Ավադը։
Հոկտեմբերի 17-ին, Սինոփսիսի, ՎիվաՍելի և Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիայի համատեղ կրթական ծրագրի 3-րդ նոր լսարանի բացումը տեղի կունենա Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիայում (ԵՏԱ): Հոկտեմբերի 19-ին կկազմակերպվի Համայնքային կամավորական միջոցառում ՝ ծառատունկ, ԵՊՀ-ին կից տարածքում:

Сфера информационных технологий Армении на протяжении последних лет фиксирует двухзначный показатель роста. По итогам 2012 года рост в сфере-ИТ составил 25% по сравнению с 2011 годом. По данным Союза компаний по информационным технологиям (UITE), на сегодняшний день в Армении действует около 350 предприятий, в которых занято порядка 10 тыс. сотрудников. Одним из крупнейших представителей сферы, а также крупнейшим работодателем является компания Synopsys Armenia. На сегодняшний день в компании насчитывается 625 сотрудников, ежегодный рост – 30%.
Synopsys Inc – мировой лидер в области программного обеспечения, интеллектуальной собственности и услуг имеет около 70 локальных филиалов, в Северной Америке, Европе, Японии, Азии и Индии, а главный офис находится в Калифорнии (США).
Компания Synopsys Inc вошла на армянский рынок в октябре 2004 года после подписания договора о слиянии Leda Design и Monterey Arset в единую компанию ОАО Synopsys Armenia. Компания занимается научно-исследовательскими и инженерными работами в областях автоматизации электронного проектирования, проектирования для производства и разработки интеллектуальных собственностей (IР).
С целью развития сферы информационных и телекоммуникационных технологий, компания с 2005 года проводит ряд мероприятий в рамках «Неделя Synopsys» в Армении. В этом году мероприятия пройдут 15 -19 октября.
Одним из весомых мероприятий является ежегодная международная олимпиада по микроэлектронике, которая прошла 16 октября. В ходе восьмой по счету олимпиады президент Армении Серж Саргсян вручил образовательные премии главы государства в сфере информационных технологий ученикам старших школ и студентам ВУЗов. Ежегодной образовательной премии президента Армении удостоился 21 студент и 18 учеников из пяти ВУЗов и восьми старших школ. Премии вручаются студентам, в частности имеющим высокую успеваемость, активно участвующим в социальных программах.
Накануне же было объявлено о смене руководства Synopsys Armenia. Вице-президент отдела проектирования компании Synopsys Анвар Авад сменил вице-президента по стратегическому развитию рынка Synopsys Рича Голдмана на посту генерального директора Synopsys Armenia, который на протяжении 9 лет работы в компании внес неоценимый вклад в развитие самой компании и ИТ-сферы в Армении. в ходе пресс-конференции в Ереване было отмечено, что инженерный отдел армянского филиала является самой сильной инженерной группой Synopsys за пределами США, передает Arka Telecom.
Новый гендиректор Анвар Авад отметил, что со дня основания филиала в Армении, возможности команды Synopsys значительно расширились. «Сегодня наши армянские команды, включающие более 550 инженеров, работают на самых передовых позициях полупроводниковых процессов в мире. Наши достижения в Армении являются свидетельством профессионализма и целеустремленности сотрудников компании на всех уровнях нашей организации. Я буду рад сотрудничать с нашей командой для продолжения инвестирования в наш армянский филиал и в наших сотрудников», – сказал он.
17 октября в Европейской региональной академии пройдет открытие новой аудитории совместно с Synopsys Armenia, VivaCell-MTS и Европейской региональной академией. На 19 октября запланировано общинное волонтерное мероприятие – посадка деревьев на территории, прилегающей к Ереванскому государственному университету.