Բաքվում հիստերիա է բարձրացել մոսկովյան Բիրյուլովոյում սպանության կասկածանքով ձերբակալված Օրհան Զեյնալովի ձերբակալության պատճառով: Մոսկվայում Ադրբեջանի դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլօղլիի դիվանագիտական բոլոր նորմերից դուրս հայտարարությունից հետո Ադրբեջանի միլի մեջլիսը հոկտեմբերի 22-ին նիստ կգումարի, որտեղ կքննարկվի «Մոսկվայում վերջին իրադարձությունների հարցը»:
Ադրբեջանը, կարծես, գտնում է, որ իր Ռուսաստանում քաղաքացիներին չեն կարող ձերբակալել, քանի որ դա կանդրադառնա և բուն Ռուսաստանի, և Բաքվում ապրող ռուսների վրա: Ոչ մի նոր բան՝ շանտաժ, սպառնալիքներ, մեղավորին արդարացնելու փորձեր: Ճիշտ է, Զեյնալովի մեղքի աստիճանը, այս դեպքում, կորոշի դատարանը, իսկ մինչ այդ պաշտոնական Բաքվի ցանկացած նախաձեռնություն միայն դատարկ հայտարարություն է:
Ռուսաստան-Ադրբեջան խորհրդարանական խմբի ղեկավար Ֆազիլ Մուստաֆան կարծում է, որ Զեյնալովն Ադրբեջանի դեմ «դավադրության» զոհ է: Հետաքրքիր է ստացվում՝ մարդը 10 տարի է՝ ապրում է Մոսկվայում, զգաղվում չգիտես ինչով, ռուս տղայի սպանում, բացատրելով դա ինքնապաշտպանությամբ, իսկ Բաքվում նրան եթե ոչ հերոս, ապա գոնե անարդարացիորեն տուժած են համարում: Նույն Ֆազիլ Մուստաֆան վստահ է, որ խոսքը մի բեմականացման մասին է, որը նախապես է պատրաստվել որոշակի շրջանակների քաղաքականության արդյունքում:
Անտարբեր չմնաց նաև Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն, որը դատապարտեց ադրբեջանցի Զեյնալովի գործում Ռուսաստանի վարքագիծը: Իր «սև ցուցակներով» ու հակահայկական հայտարարություններով լավ հայտնի Ադրբեջանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Էլման Աբդուլաևը հայտարարել է, որ «կոպիտ վերաբերմունքը Զեյնալովի հանդիպ և այն, որ մինչ դատը նրան հանցագործ են անվանում, խախտում է անմեղության կանխավարկածը»: Բայդ ում է կոնկրետ հասցեագրված այդ հանդիմանանքը, չի ասվում:
Դե իսկ Ադրբեջանի Ղարաբաղի ազատագրման կազմակերպությունը (ՂԱԿ) Ակիֆ Նագիի գլխավորությամբ սպառնացել է երկրի ռուս բնակչության ջարդերով, եթե Ռուսաստանում չդադարեն հարձակումներն ադրբեջանցիների վրա: ՂԱԿ-ը, ի դեպ, մոտ է կառավարամետ շրջանակներին և հայտնի է իր արտառոց արարքներով:
Զեյնալովի հետ կապված դեպքը մեկ անգամ ևս ապացուցեց, որ Ադրբեջանն անհանդուրժող է ոչ միայն հայերի, այլև ռուսների հանդեպ՝ համարելով նրանց «ինքնիշխան Ադրբեջանի թշնամիները»: Ամենահետաքրքիրն այն է, որ Բաքվում դեռ չեն խոսում ռուս տղայի սպանության «հայկական հետքի» մասին: Բայց դե ամեն ինչ առջևում է. Բաքվում ստորագրահավաք կսկսեն, Ադրբեջանում ռուսական համայնքի ղեկավար Միխայիլ Զաբելինին կստիպեն հանդես գալ և Ռուսաստանի, և Հայաստանի՝ որպես Մոսկվային սատարողի, դեմ: Դրան կհաջորդեն «մտավորականության», նավթագործների ու այլոց նամակները: Ի՞նչ կարող էլ Հեյդար Ալիևը իր որդուն սովորեցնել, եթե ոչ վարվել ըստ ՊԱԿ լավագույն ավանդույթների: Բանն այն չէ, որ հիմա 2013 թվականն է, ոչ թե 1937-ը՝ համակարգն անմահ է: Ահա և կրտսեր Ալիևը, Ադրբեջանի արդեն ցմահ նախագահը կվարվի այնպես, ինչպես հայրը՝ ահաբեկելով, շանտաժի ենթարկելով և…կաշառք բաժանելով: Առանց դրա չի ստացվի: Մեծ փողերի դիմաց Զեյնալովին կարող են անգամ Բաքու ուղարկել, որտեղ նրան, անշուշտ, որպես հերոսի կդիմավորեն, ինչպես ռուսաստանաբնակ մի Ռամիլ Սաֆարովի:
Գլխավոր գաղափարագետ Ալի Հասանովի խոսքերով, «դատավարությունը չպետք է սահմանափակի այդ երկրում բնակվող օտարերկրյա քաղաքացիների, այլ ժողովրդների ներկայացուցիչների իրավունքները, որոնք այդ երկրում զբաղվում են օրինական աշխատանքային գործունեությամբ, չպետք է նրանց հանդեպ բացասական վերաբերմունք ձևավորի»: Բայց մանրուքներն են խանգարում՝ Զեյնալովը չուներ բնակվելու թույլտվություն, նա զբաղվում էր ապօրինի աշխատանքային գործունեությամբ և ոչ մի իրավունք էլ չուներ, մեկից բացի՝ լուռ ու մունջ նստել ու աչքի չընկնել: Իսկ նա դանակով էր շրջում Մոսկվայում…
Եվ կրկին Ադրբեջանի ԱԳՆ նոտայի մասին: Ինչպես գրում է ostkraft.ru-ն, Ադրբեջանում ռուսների ճակատագիրը շանտաժի առարկա դարձնելու համար ներողություն և բացատրություններ ՌԴ ԱԳՆ-ն չի պահանջել: Հավանաբար, չի էլ պահանջի: ՌԴ ԱԳՆ-ն ուղղակի կսպասի պաշտոնական նոտայի ու սեղմ հաղորդագրությամբ հանդես կգա, որ հյուպատոսական աջակցություն Ադրբեջանի քաղաքացուն տրամադրվել է, իսկ նրա իրավունքները պահպանվում են համաձայն բոլոր կոնվենցիաների ու համաձայնագրերի: Իսկ հետո, հավանաբար, «բազմազգ ու բազմադավան Ռուսաստանի» իշխանություններն ուղղակի լուռ կհետևեն ՌԴ հանդեպ ոչ այնքան բարեկամական երկրի դեսպանի «խիստ, բայց արդարացի» հրահանգներին: Իսկ եթե ազգայնամոլներին պատժեն, իսկ Զեյնալովին արտահանձնեն Ադրբեջանին, Բաքուն գուցե դրանից հետո ցանկանա անդամակցել «բազմազգ ու բազմադավան» Եվրասիական միությանը, անշուշտ, որպես ադրբեջանցիների ազգային պետություն:

17 Октябрь 2013 - 11:37 AMT
В Баку истерика из-за задержания подозреваемого в убийстве в Бирюлево азербайджанца Орхана Зейналова. После заявления посла АР в Москве Полада Бюль-бюль оглы, нарушившего все нормы дипломатической этики, Милли Меджлис Азербайджана созвал 22 октября заседание, на котором будет обсужден вопрос, «связанный с последними событиями в Москве».
Азербайджан, кажется, считает, что его граждане не могут быть арестованы в России, потому что это негативно скажется на самой России и на русских, проживающих в Баку. Ничего нового: шантаж, угрозы и попытки обелить виновного. Правда, степень вины Зейналова, в данном случае, будет определять суд и до этого любые инициативы официального Баку являются лишь сотрясением воздуха.
Глава парламентской группы «Россия-Азербайджан» Фазиль Мустафа всерьез считает, что Зейналов стал жертвой «заговора» против Азербайджана. Интересно получается – человек живет 10 лет в Москве, занимается непонятно чем, убивает русского парня, оправдывая это самообороной, а в Баку его чуть ли не объявляют если не героем, то точно невинно пострадавшим. Тот же Фазиль Мустафа уверен, что речь идет о спектакле, который заранее подготовлен в результате политики определенных кругов.
Не остался в стороне и МИД Азербайджана, осудивший поведение России в обращении с азербайджанцем Орханом Зейналовым. Хорошо известный своими «черными списками» и антиармянскими выпадами официальный представитель МИДа Эльман Абдуллаев заявил, что «грубое обращение с Зейналовым и то, что его называют преступником до суда, является нарушением презумпции невиновности». Но кому конкретно адресована эта претензия, не говорится.
Ну и Организация освобождения Карабаха (ООК) во главе с Акифом Наги пригрозила погромами русского населения страны, если в России не прекратятся нападки на азербайджанцев. ООК, кстати, близка к проправительственным кругам и известна разнообразными экстравагантными выходками.
Случай с Зейналовым еще раз доказал, что Азербайджан нетерпимо относится не только к армянам, но и русским, считая их чуть ли не «врагами суверенного Азербайджана». Самое интересное то, что пока никто в Баку не сказал об «армянской руке» в убийстве русского парня. Но все еще впереди: начнется сбор подписей в Баку, главу русской общины АР Михаила Забелина заставят выступить против России и против Армении, как пособника Москвы. Потом пойдут письма «интеллигенции», нефтяников и тому подобное. Чему мог научить Гейдар Алиев своего сына, кроме как поступать в лучших традициях КГБ? И дело не в том, что на дворе 2013 год, а не 1937-й: система бессмертна. Вот и Алиев-младший, уже пожизненный президент Азербайджана будет поступать так, как его отец: запугивая, шантажируя и… раздавая взятки. Без этого ничего не получится. За большие деньги Зейналова могут даже отправить в Баку, где его (правильно) будут встречать как героя, что-то вроде Рамиля Сафарова российского розлива.
По словам главного идеолога Али Гасанова, «судебный процесс не должен ограничивать права иностранных граждан, представителей каких-либо народов, проживающих в этой стране и занимающихся в ней законной трудовой деятельностью, формировать у местной общественности в их отношении негативное мнение». Только вот неувязка получается: у Зейналова не было разрешения на проживание, он занимался незаконной трудовой деятельностью и прав никаких у него не было, кроме одного: сидеть тихо и не высовываться. А он ходил по Москве с ножом…
И еще раз о ноте МИД АР. Как пишет ostkraft.ru, извинений и объяснений по поводу шантажа судьбой русских в Азербайджане от Баку МИД РФ не требует. Видимо, никакой реакции и не будет. МИД РФ просто дождется официальной ноты и коротко сообщит о том, что консульская поддержка гражданину Азербайджана предоставлена, а его права неукоснительно соблюдаются в соответствии со всеми известными конвенциями и соглашениями. А в остальном, вероятнее всего, власти «многонациональной и многоконфессиональной» РФ просто молчаливо последуют «строгим, но справедливым» указаниям посла не очень дружественной по отношению к России страны.