Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կհանդիպեն Մոսկվայում աշնան ավարտին: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Ալեքսեյ Մեշկովը:
«ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի 2012 թ. դեկտեմբերին Թուրքիա կատարած այցի շրջանակում տեղի ունեցավ Բարձր մակարդակի համագործակցության խորհրդի երրորդ նիստը՝ ՌԴ նախագահի և Թուրքիայի վարչապետի նախագահությամբ: Այժմ պատրաստվում ենք չորրորդ նիստին, որն, ըստ հերթականության, կանցնի Մոսկվայում աշնան վերջում: Մեր երկրների ղեկավարները կամփոփեն մեկ տարվա համագործակցության արդյունքները ու կքննարկեն հեռանկարները»,-ասել է Ա.Մեշկովը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Ըստ նրա, Խորհրդի շրջանակներում գործում է ռազմավարական պլանավորման համատեղ խումբ ԱԳ նախարարների գլխավորությամբ, առևտրատնտեսական ռուս-թուրքական միջկառավարական հանձնաժողով և հանրության համաժողով: «Այդպիսով մեր հարաբերությունները հենվում են երկկողմ երկխոսության լավ կառուցված մեխանիզմի վրա»,-ասել է դիվանագետը:
Նա նաև նշել է, որ երկկողմ համագործակցության կարևոր նախագիծը ԱԷԿ կառուցումն է 20 մլրդ դոլար արժողությամբ: «Աշխատանքներն ընթանում են ըստ նախատեսվածի: Իրականացվում է նաև մեկ այլ կարևոր նախագիծ՝ «Հարավային հոսանք» գազամուղի կառուցումը: Ակտիվորեն են զարգանում տարածաշրջանային կապերը»,-ասել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարարը:

Президент России Владимир Путин и премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган встретятся в Москве в конце осени. Об этом сообщил заместитель министра иностранных дел РФ Алексей Мешков.
«В ходе визита президента РФ Владимира Путина в Турцию в декабре 2012 года успешно прошло третье заседание Совета сотрудничества высшего уровня, под председательством президента РФ и премьер-министра Турецкой Республики. Сейчас готовимся к четвертому заседанию ССВУ, которое в порядке очередности пройдет в конце осени в Москве. Руководители наших стран подведут итоги сотрудничества за год, поставят задачи на перспективу», – сказал Мешков, пишет РИА Новости.
По его словам, в рамках Совета действуют совместная группа стратегического планирования во главе с министрами иностранных дел, курирующая вопросы взаимодействия на международной арене, смешанная межправительственная российско-турецкая комиссия по торгово-экономическому сотрудничеству и форум общественности. «Таким образом, наши отношения опираются на хорошо структурированный механизм двустороннего диалога», – отметил дипломат.
Он также отметил, что важнейшим проектом двустороннего сотрудничества является сооружение АЭС на площадке «Аккую» стоимостью около 20 миллиардов долларов. «Работы ведутся по плану. Реализуется и другой важный проект – строительство газопровода "Южный поток", морская часть которого пройдет в исключительной экономической зоне Турции в Черном море. Активно развиваются торгово-экономическое сотрудничество, региональные связи», – сказал замглавы МИД РФ.