Մոսկվայում Ադրբեջանի դեսպանի հայտարարությունը «Ռուսաստանում հակաադրբեջանական հիստերիայի բորբոքման մասին» անհիմն է ու շինծու, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Նա նշել է, որ ռուսական ԶԼՄ-ներում և պաշտոնական մեկնաբանություններում Մոսկվայի Բիրյուլովո շրջանում Եգոր Շչերբակովի սպանության գործի վերաբերյալ ազգային շեշտադրումներ չեն արվել: Մոսկվայում ղեկավարվում են օրենքի գերակայությամբ ու պատժի անխուսափելիությամբ, ասել է Լուկաշևիչը:
Ադրբեջանը բողոքի նոտա է հղել ՌԴ ԱԳՆ-ին Օրհան Զեյնալովի ձերբակալության կապակցությամբ: Բաքուն պահանջելու է հյուպատոսական աջակցություն ցուցաբերել նրան, հայտարարել է ՌԴ-ում Ադրբեջանի դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլօղլին: Դեսպանը նշել է, որ փաստաթղթով պահանջելու է հյուպատոսական աջակցություն ցուցաբերել Զեյնալովին: Ադրբեջանի դեսպանը կշտամբել է Ռուսաստանին «դատավարական օրենքսգրքի բոլոր պահանջները» խախտելու համար, Զեյնալովի շուրջ ԶԼՄ-ներում «հիստերիա» բարձրացնելու համար: Դեսպանի կարծիքով, մոսկվաբնակ երիտասարդի սպանությունն ադրբեջանցու կողմից «կենցաղային դեպք է», որի նմանները «եղել են, կան և կլինեն, բայց դրանք քաղաքականության մակարդակի հասցնելը և որևէ ժողովրդի դեմ հիստերիա բարձրացնելը բումերանգ է»: Որից հետո Բյուլբյուլօղլին սկսել է պատմել «ռուսների կողմից ադրբեջանցիների սպանությունների» ինչ-ինչ դեպքերի մասին: Մինչդեռ Մոսկվայի Պրեսնյայի շրջանային դատարանը մինչև դեկտեմբերի 10-ը ձերբակալել է սպանության կասկածյալ Օրհան Զեյնալովին:
«Զեյնալովը չունի մշտական աշխատանք ու ձերբակալության պահին բացակայել է մշտական գրանցման վայրից»,-հայտնել է մեղադրող կողմը:
Զեյնալովի փաստաբանը խնդրել է հետաձգել միջնորդության քննությունը 76 ժամով, սակայն դատավորը մերժել է՝ մեղադրական կողմի եզրակցությունները համարելով օրինական ու հիմնավորված:
Հոկտեմբերի 13-ին մոսկովյան Արևմտյան Բիրյուլովո թաղամասում անկարգությունների առիթ էր դարձել հոկտեմբերի լույս 10-ի գիշերը տեղի բնակիչ 25-ամյա Եգոր Շչերբակովի սպանությունը: Սկզբում որպես «ժողովրդական հավաք» կազմակերպված ցույցը վերածվել էր անկարգությունների:Բերման է ենթարկվել 400 մարդ:
Ոստիկանությունը ձերբակալել է Եգոր Շչերբակովի սպանության գործով կասկածյալ ադրբեջանցի Օրհան Զեյնալովին: Ըստ ՌԴ ՔԿ տվյալների, կասկածյալը մոտ 10 տարի է՝ բնակվում է Մոսկվայում, սակայն բնակության մշտական վայր չունի: Քննիչները պարզում են, թե արդյոք Զեյնալովն օրինական հիմունքներով էր Ռուսաստանում: Զեյնալովը ոչ պաշտոնապես խոստովանել է իր մեղքը:
Այսօր դատարանում կասկածյալը հերքել է իր մեղքը և խնդրել է ազատ արձակել գրավի դիմաց: Դատարանը չի բավարարել նրա խնդրանքը:

17 Октябрь 2013 - 13:17 AMT
Заявление посла Азербайджана в Москве о "раздувании в России антиазербайджанской истерии" безосновательны и носят надуманный характер, заявил официальный представитель МИД РФ Александр Лукашевич, передает РИА Новости.
Он отметил, что в сообщениях российских СМИ и официальных комментариях представителей органов государственной власти РФ в связи с событиями в московском районе Бирюлево Западное акцент на национальных аспектах не делался. В Москве исходят из верховенства закона и неотвратимости наказания, сказал Лукашевич.
Азербайджанская сторона в среду направила в МИД России ноту с требованием оказания консульской поддержки своему гражданину Орхану Зейналову, подозреваемому в убийстве, совершенном в московском районе Бирюлево, сообщили РИА Новости в посольстве Азербайджана в Москве в четверг.
Полад Бюль-бюль оглы заявил, что «убийство москвича приезжим из Азербайджана, спровоцировавшее массовый протест жителей Западного Бирюлева, было «бытовым случаем», каковые «были, есть и будут, но возводить их в ранг политики и истерии против какого-то народа — это бумеранг». После чего, Бюль-бюль оглы принялся рассказывать о неких случаях убийств «русскими азербайджанцев».
Между тем, Пресненский суд Москвы арестовал до 10 декабря подозреваемого в громком убийстве в Бирюлево Орхана Зейналова.
Следствие ходатайствовало об аресте Зейналова в связи с тем, что он подозревается в особо тяжком преступлении, предусмотренном УК РФ. "Также Зейналов не имеет постоянной работы и в момент задержания отсутствовал по адресу постоянной регистрации", – сообщило обвинение.
Защита Зейналова просила суд отложить рассмотрение ходатайства следствия на 76 часов, однако судья отказала в удовлетворении данного ходатайства, поскольку сочла выводы обвинения законными и обоснованными.
Сегодня в Пресненском суде подозреваемый отрицал свою вину и просил отпустить его под залог. Суд не удовлетворил просьбу защиты.